Wernisaż jubileuszowych wystaw prac Tadeusza Czaplińskiego i Lidii Sawczuk

30 czerwca 2017 18:00

Kamienica Naujacka

ul. Erwina Kruka 3

Na wernisaż zapraszamy do Galerii Amfilada (I piętro).

Tadeusz Czapliński
Rzeźbiarz i malarz z Olsztyna, wieloletni członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi” działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie. Urodził się w 1927 roku we wsi Budy Piaseczne. Od 50 lat zajmuje się rzeźbą, głównie o tematyce ludowej i religijnej. Uprawia również malarstwo w technikach: olej, akryl, pastel, akwarela. Uczestniczył w ponad 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Londynie, Sofii, Poczdamie i dwukrotnie w Kaliningradzie. W Olsztynie  prezentował swoje prace na 14 wystawach indywidualnych. Od lat 60. ubiegłego wieku współpracował z wieloma ośrodkami kultury w Polsce. Za swoją wieloletnią działalność na rzecz kultury oraz pracę twórczą otrzymał ponad 30 nagród i wyróżnień, w tym m.in.: „Zasłużony Działacz Kultury” (1988), „Złoty Krzyż Zasługi” (1998) oraz „Zasłużony Obywatel Olsztyna” (2007).

Lidia Sawczuk
Urodziła się w Łucku na Wołyniu. Od 1945 roku mieszkanka Olsztyna. Uczennica Aleksandra Wydorskiego i Zofii Hudyki, także prof. Wiktora Zina podczas warsztatów plastycznych w Nowym i Starym Sączu. Od ponad 30 lat zajmuje się malarstwem – olej, akwarela, pastel. Tematyką prac są portrety, zwierzęta, martwa natura, pejzaże oraz kopie dzieł wielkich mistrzów.
Jest czynnym członkiem Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi” działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie, Związku Plastyków Warmii i Mazur oraz Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”. Swoje prace prezentowała podczas licznych wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim, Dobrym Mieście, Kętrzynie, Katowicach, Krakowie i Nowym Sączu. W latach 1970-1980 otrzymała odznakę „Zasłużony dla Warmii i Mazur” i „Zasłużony dla Ruchu Spółdzielczego”, zaś po 1990 roku wiele kolejnych nagród i wyróżnień na wystawach zbiorowych. Na Festiwalu Bardzo Szczególnych Sztuk w Katowicach otrzymała medal „Człowiek Witruwiański”. W 2009 roku Olsztyńskie Planetarium przyznało jej pierwszą nagrodę za cykl prac „Odkryj wszechświat dla siebie”.

WSTĘP WOLNY

Wystawy potrwają do 30 lipca.

ZDJĘCIA