XXXVIII Olsztyńskie Koncerty Organowe im. Feliksa Nowowiejskiego

Plakat Dni Jakubowych

25 lipca 2016 19:45

Bazylika konkatedralna św. Jakuba, ul. Staszica

Koncert Jakubowy w ramach Dni Jakubowych: Tryptyk Rzymski – do poezji Jana Pawła II
Muzyka: Fryderyk Stankiewicz
Recytator: Adam Szymański

Wystąpią:
Andrzej Chorosiński – organy
Fryderyk Stankiewicz – instrumenty klawiszowe
Romuald Szałek – flety podłużne, instrumenty perkusyjne

Wokaliści z Kalisza:
Sylwia Feldmann
Magdalena Michalak
Adam Michalak
Katarzyna Regulska
Eryk Szolc

Olsztyńskie Koncerty Organowe to festiwal z tradycją – pierwszy koncert odbył się na wyremontowanych organach Truszczyńskiego już w grudniu 1978 roku, a pierwszy „pełny sezon” w 1979 roku, choć z konieczności nie mógł być jeszcze tak ukształtowany, jak obecny. Początki zawdzięczamy prof. Feliksowi Rączkowskiemu oraz ówczesnemu proboszczowi parafii katedralnej św. Jakuba, ks. infułatowi Tadeuszowi Borkowskiemu. Niebawem obowiązki kierownika artystycznego przyjął ad. Andrzej Chorosiński w Akademii Muzycznej w Warszawie – absolwent prof. Rączkowskiego i sprawował tę funkcję blisko 20 lat. Lata 80. i 90. to okres, w którym, pomimo burzliwych i pod wieloma względami kryzysowych czasów, odbyło się u nas wiele ciekawych koncertów z udziałem uznanych wirtuozów polskich i zagranicznych, choć wtedy jeszcze, nie da się ukryć, impreza wyglądała bardziej na „parafialną” niż „miejską”. Zdążyła się jednak zakorzenić w świadomości olsztynian i turystów, a letnie niedziele, po wieczornej mszy świętej, stały się dla melomanów swego rodzaju „punktem obowiązkowym”.

3 lipca / 10 lipca / 17 lipca / 24 lipca

Następne koncerty:
7 sierpnia / 14 sierpnia / 21 sierpnia28 sierpnia

WSTĘP WOLNY

organfestival.olsztyn.pl

Organizacja: Miejski Ośrodek Kultury
Współorganizacja: Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, Parafia Archikatedralna św. Jakuba