W ubiegłym roku "uwolniliśmy" przestrzeń dla instruktorów grup twórczych. Zaprosiliśmy do konkursu artystów, twórców, animatorów, którzy pragną realizować własne, autorskie pomysły w obrębie MOK. Zaskutkowało to trzema bardzo wartościowymi projektami: MiastoWy Katarzyny Roszkowskaiej, VlogMOK Szymona Żylinskiego, Muzyczna Fabryka Aleksandra Ostrowskiego.

W tym roku ponowiliśmy Desant Kultury i nie zawiedliśmy się: 31 wniosków!!! Tyle osób zgłosiło się do nas ze swoimi pomysłami działań artystycznych. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem kreatywności tych, którzy podnieśli rękawicę i chcą razem z nami walczyć o jakość olsztyńskiej kultury. Wszystkie propozycje są niezmiernie ciekawie, dlatego przeraża nas fakt, że z tak wielu znakomitych pomysłów będziemy zmuszeni wybrać tylko trzy. Zwycięzców poznamy 16 października, tymczasem chylimy głowy przed wszystkimi, którzy chcą otwierać olsztyński MOK na światy dotychczas nam niedostępne.