facebook wydrukuj zgłoś błąd

Fanziny. Papierowy symbol niezależności z epoki ksero. Funkcjonujący poza oficjalnym porządkiem i często fałszywą narracją głównego nurtu, odgórnie narzucającą kanony i gusta. Formalnie eksperymentalne i ideowo bezkompromisowe, ziny przynosiły czytelnikom alternatywny sposób widzenia świata i treści niedostępne nigdzie indziej.

ZINfest to próba przypomnienia na czym polega(ł?) fenomen trzeciego obiegu i postawy Do It Yourself. W postzinowej erze internetów chcemy przywrócić ducha papierowej kontestacji i niekomercyjnego, krytycznego spojrzenia na kulturę, politykę i ideologie.

Szczegółowy program:

CZWARTEK, 21 listopada

Papierówka vol. 6 / Warmia Noise Kolektyw / żaroodporne naczynia z łyskonsin
godz. 18:00
Szósty (choć jeszcze nie 666) numer Papierówki wypełzł z zawodowych i amatorskich szuflad. W późnojesiennym numerze artzina soliści dadzą głos. Na kilkudziesięciu stronach sporo poezji, monolog myszy, haiku, prozatorska walka z internetem, czy opowieść France, która umiała palić z butli. Wszystko jednym głosem, ale jakby osobno. Od morza do jeziora.

PIĄTEK, 22 listopada

DIY or DIE! / wYstawa
godz. 17:00
O tym, jak niezależne wydawnictwa ocaliły ludzi i ich świat przed ostatecznym upadkiem

Testament metalowca / dyskUsja
godz. 18:00
Śmierć, rozkład i apokalipsa w fanzinach. O tym, jak fani metalu opisują świat i jego koniec w swojej prasie, rozmawiać będą Sebastian Czernik (Zinoteka) i Mateusz Flont (zinelibrary.pl)

Cerber na ZINfest / koncErt
godz. 20:00
Muzyczny kop w podbrzusze. Sludge, stoner, groove, doom i jeszcze trochę.

SOBOTA, 23 listopada

Wszelkie prawa zastrzeżone są poronione - kopiowanie mile widziane / waRsztaty
godz. 15:00
Stworzymy wspólnego zina pod hasłem: Testament z Plastiku.

 xIDEALNY MOMENTx (vegan/straight edge) / spotKanie
godz. 17:00
Spotkanie z Robertem, twórcą fanzina xIDEALNY MOMENTx. Jak się wyrazić, przekazując jednocześnie ważne treści?

Artziny, literatura i ekologiczny antykapitalizm / dYskusja
godz. 18:00
O tym, jak walczono o Matkę Ziemię w PRL-u i z jakimi problemami mierzymy się w III RP, będą rozmawiać Metys (artzin „Szelest”, Oficyna Trojka) i Mateusz Flont (zinelibrary.pl)

Janusz Reichel & RHL ansambl + Pulse Generation / konCert
godz. 20:00

Janusz Reichel - bard piosenki ekologicznej, poeta, działacz społeczno-kulturalny i ekologiczny, wykładowa akademicki. Na alternatywnej scenie muzycznej aktywny od początku lat 80.
RHL Ansambl - trio powstałe w 2018 r. Na gitarze gra i śpiewa Janusz Reichel. Na perkusji Jarek Urbanowski, jeden z perkusistów Złodziei Rowerów, April, Oreiro i kilku innych projektów. Na gitarze basowej rewelacyjny poeta młodego pokolenia, Tomek Bąk, wielokrotnie nagradzany m.in. w 2019 roku otrzymał Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. S. Barańczaka. Grupa wykonuje utwory Janusza Reichela, grupy Zima, a także nowe kompozycje. W sensie stylistycznym wyrasta z szeroko rozumianego punk rocka.
Pulse Generation - grupa przyjaciół kochających muzykę reggae. Nie gonią za modą ani muzycznymi trendami. W tekstach mówią o rzeczach ważnych, o sprawach, na które dzisiejsze społeczeństwo przymyka oczy.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach ZINfest jest bezpłatny.

ZINfest
21-23 listopada
Zajezdnia trolejbusowa, ul. Knosały