16 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie ruszył projekt ,,Bo Warnijo polskam krajam... – warmiński dla początkujących" – skierowany do młodych, jak również dojrzałych mieszkańców naszego miasta, którzy wskutek zawiłych perturbacji dziejowych naszego regionu wciąż odczuwają potrzebę redefinicji swojej tożsamości i lokalno-społecznej przynależności – mówienia o niej i kultywowania jej tradycji.

Projekt, których otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "Kultura ludowa i tradycyjna 2020", nastawiony będzie na szereg działań edukacyjnych i animacyjnych. W ramach trzymiesięcznego projektu, podsycającego zainteresowanie historią, tradycją i kulturą Warmii (ze szczególnym uwzględnieniem gwary warmińskiej -  figurującej od 2016 roku na  liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO), zaplanowano kurs gwary warmińskiej prowadzony przez Edwarda Cyfusa i prof. dr hab. Izabelę Lewandowską, wystawę komiksu warmińskiego w rysunkach Jarka Gacha (1.10; Kamienica Naujacka, Galeria Amfilada), warsztaty teatralno-muzyczne adresowane do seniorów i osób z niepełnosprawnościami prowadzony przez Teatr Węgajty,  działania animacyjne i warsztaty edukacji regionalnej dla grup uczniów szkół podstawowych, m.in. z nauką piosenki warmińskiej pod kierunkiem Marii Rumińskiej.

Za nami pierwsze zajęcia kursu  gwary warmińskiej (brak wolnych miejsc) - fotorelacja poniżej.

Szczegółowy program można znaleźć na STRONIE PROJEKTU

KURS GWARY WARMIŃSKIEJ 2020