Galeria Dobro powstała z potrzeby powołania w Olsztynie miejsca otwartego na nową, młodą sztukę. Od prawie trzech lat prezentujemy w Galerii sztukę młodych artystów z całej Polski, artystów, którzy odbili się już echem w świecie polskiej sztuki, artystów, którzy tworzą dzieła osobne i oryginalne. Galeria jest otwarta na różne formy. Do tej pory prezentowaliśmy rysunki, mural, ceramikę, rzeźbę, malarstwo i nie tylko. Wychodzimy poza budynek, anektujemy przestrzeń miejską, przekraczamy granice. Ale Galeria Dobro to nie tylko wystawy sztuki współczesnej. Wystawom towarzyszą wydarzenia – koncerty, spotkania autorskie, dyskusje, wykłady, performensy, pokazy filmów. Trzymamy rękę na pulsie życia kulturalnego, problemów społecznych. Staramy się w Galerii Dobro poruszać najważniejsze i najbardziej aktualne tematy. Dyskutowaliśmy o akcji #metoo, pracy, zmianach klimatycznych, transformacji, uzależnieniach, seksualności. Nasze wystawy i wydarzenia dotyczyły takich tematów jak nostalgia, kobiecość, polskość, porażka, codzienność, czy pandemia. Galeria Dobro jest rozpoznawalnym punktem na mapie polskiej sztuki współczesnej i kultury alternatywnej.


12 stycznia (piątek) / godz. 19:00 / //:project.europa

{{{{EUROPA}}}}}
Europa - księżyc Jowisza, jeden z niewielu obiektów w Układzie Słonecznym, które uważane są za miejsca, gdzie mogło rozwinąć się życie pozaziemskie. Pod jego lodową skorupą znajduję się ocean, dający szansę na obecność nieznanych nam wcześniej organizmów.
Mistyczna kraina organicznych tworów powstała przez komputerową dekonstrukcję ludzkich wizerunków. Anty-świat. Rzeczywistość stworzona przez dwoje młodych artystów, którzy wizualnie dyskutują z odbiorcą o ciągłym rozwoju technologicznym.
Prezentowane na wystawie prace to przewodnik po naszym wyobrażeniu „Europy”, atlas „tworów” komputera. Refleksja nad relacją człowieka i sztucznej inteligencji, wizualne zastanowienie się nad symbiozą między naturą a anty-naturą, tj. technologią. Dbaj o „naturę”, kochaj „naturę”, bądź blisko „natury”, ślubuj jej miłość, wierność i uczciwość, i że jej nie opuścisz aż do śmierci, i przyrzekaj, że uczynisz wszystko, by Wasz związek był zgodny, szczęśliwy i trwały. Widzisz, że nie odstąpi Cię na krok, bo od dawna jesteście jednością. To, co Twoje, należy do niej, a co jej, należy do Ciebie.
Autorzy projektu zdecydowali się spojrzeć fotograficznie na grupę ludzi (każdy swoim indywidualnym sposobem patrzenia na człowieka), następnie powierzyli te zapisane na matrycy części ciała sztucznej inteligencji, nie wiedząc, czego mogą się spodziewać. Poprzez odpowiednią selekcję stworzyli cykl obrazów-abstrakcji, które zapraszają do zdegradowanego świata, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni.

Daria Irena Górniewska – 21-letnia artystka wizualna, studentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. Aktualna dyplomantka Studium Fotografii ZPAF, członkini Polish Women Photographers. Autorka dwóch wystaw indywidualnych: „Płyń” oraz „Zobacz”, a także uczestniczka wielu wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. W tym roku jej projekt miał swoją premierę na Festiwalu Nowej Sztuki we Frankfurcie. Jest laureatką „Wystaw się w CSW” 2021 (laureatka Nagrody Publiczności). Górniewska to również uczestniczka wielu warsztatów autorskich. Podejmuje współpracę z artystami z branży muzycznej, teatralnej oraz filmowej, tworząc prace konceptualne, spójne z ich wizją oraz dorobkiem artystycznym. Często używa autoportretu jako formy przekazu, opowiadając o rzeczach dla niej ważnych. Za jej pracami kryje się idea płynności wizerunku, nieskończonych ról ukrytych w formach i postaciach. Przyświeca jej koncept odnalezienia piękna w brzydocie. Zajmuje się głównie fotografią kreacyjną oraz fotografią emocjonalną.
Wojtek Serowik - 19-letni fotograf. Studiuje w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. W swojej twórczości skupia się na osobistych obserwacjach i doświadczeniach. Traktuje otaczającą go rzeczywistość ze spora dawką ironii i groteski.

Wystawa będzie prezentowana do 20 lutego 2023.


WYSTAWY: Agnieszka Dybowska / Marta Frej / Psychoekipa z fioletowego dżipa / Minimal Olsztyn / Zbiorowy / Bolesław Chromry / Aleksandra Waliszewska / Tonda Kinoko / Urszula M. Patalas i Maryna Mazur / Marek Rachwalik / Konrad Żukowski / Cyryl Polaczek / Karolina Konopka / Karolina Bielawska / Marcin Pryt / Marta Nadolle / Piotr Bosacki / Dymytro Krasnyi / MINIMAL OLSZTYN / Katarzyna Łyszkowska / Malwina Banach / Marianna Serocka /

KONCERTY: Better Person / Adam Witkowski / Gang Środmieście / We Will Fail / DJ Drugie Piętro / RSS B0YS / Mala Herba / Jacek Ql / Pokusa / Wojciech Bąkowski / Złota Jesień / Mazutti / Polski Piach / BNNT / Facial Index / Sierść / H V T R E D / Bodacious / Javva / Przepych / Dynasonic / Brüdny Skürwiel / Mchy i Porosty / Julian Ploski / błękit pruski / Lutto Lento / Bella Ćwir / Dj Smakowita Pajda / Kurkiewicz / HAPPYBOYS / Marcin Pryt / Kurws /

DYSKUSJE I SPOTKANIA AUTORSKIE: Aleksandra Boćkowska / Paweł Sołtys / Zofia Krawiec / Zuzanna Bartoszek / Maja Staśko i Stanisław Skarżyński / Rozdzielczość Chleba – Piotr Puldzian Płucienniczak i Jakub Mihilewicz / Jan Błaszczak / Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Jakub Pietrzak / Dorota Masłowska / Bolesław Chromry / Konstanty Usenko / Jakub Żulczyk, Juliusz Strachota, Dawid Krawczyk / Wiktor Stribog / Malcolm XD / Marcin Popkiewicz / Dom Mody Limanka / Tomasz Rakowski / Joanna Jędrusik / Magdalena Okraska /

WARSZTATY: We Will Fail – warsztaty z produkcji muzycznej / Konrad Góra – warsztaty z rozpoznawiania roślin /

PERFORMENSY: Gotuj z Sasą – performance Sasy Lubińskiej / Freedoomrun – performance Kuby Falkowskiego /

POKAZY FILMÓW: „Photon” Normana Leto / Noc Mutantów – maraton filmów Davida Cronenberga / Bardzo smutne filmy – maraton filmowy („Lilja4-ever”, „A ghost story”, „Szczęście ty moje”) / „Ostatni pociąg do Warszawy” Domu Mody Limanka / „Stabat Mater Dolorosa” Piotra Machy /

WSPÓŁPRACA: Teatr Nieskromny / Teatr Węgajty /


Galeria Dobro
ul. Stare Miasto 24/25
tel. 89 5221369

GALERIA