POLSKIE SIŁACZKI I POŁOWA DZIEJÓW

Scena z filmu

12 grudnia 2018 18:00

Sala pod Amfiteatrem

ul. Okopowa

Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety.
Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych.
Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym.
Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nie bez powodu nazywana papieżycą feminizmu.

Ile warta jest niepodległość kraju bez pełni praw wszystkich jego obywateli? Czy kronika patriarchalnego zniewolenia i uprzedmiotowienia kobiet to zamknięty rozdział wstydliwej historii ludzkości? Zapraszamy na pokaz „Siłaczek”, pierwszego filmu o polskich emancypantkach, oraz na spotkanie z jego twórcami, Martą Dzido i Piotrem Śliwowskim.

SIŁACZKI
Dokument fabularyzowany, Polska 2018
Reżyseria: Marta Dzido i Piotr Śliwowski

O tym, dlaczego na kartach historii i w zbiorowej pamięci zabrakło miejsca dla kobiet, porozmawiamy również z Anną Kowalczyk, autorką fascynującej „Brakującej połowy dziejów”. To historia Polski napisana z perspektywy kobiet przez znaną dziennikarkę i blogerkę, wzbogacona rysunkami Marty Frej. Autorka opisuje fascynujące losy i dokonania kobiet zamieszkujących ziemie polskie, począwszy od czasów przedchrześcijańskich aż po współczesność. Opowiada o dziejach emancypacji kobiet, ich warunkach życia oraz funkcjach społecznych, a także o tym, dlaczego zabrakło dla nich miejsca na kartach historii i w zbiorowej pamięci.

WSTĘP WOLNY

ZDJĘCIA