Wernisaż wystawy projektu artystycznego NIGUNIM

Praca z projektu artystycznego „Nigunim”

12 października 2017 19:00

Galeria Rynek

ul. Stare Miasto 24/25

Festiwal Mendelsohna

Skoro inny patrzy na mnie, to jestem za niego odpowiedzialny, nawet jeśli w jego oczach nie podjąłem żadnych zobowiązań.

Emanuel Levinas

Świat się przeludnia. Wartość człowieka spada. Człowiek stał się symbolem zniszczenia, zagrożenia, zagłady wobec natury. Z tego powodu człowiek sam dla siebie jest największym zagrożeniem. Coraz więcej wokół nas ludzi, a coraz rzadziej możemy spotkać człowieka.
Komercja i materializm zagłuszyły naszą wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka. Codziennie poprzez media widzimy śmierć innych ludzi. Powoli stajemy się obojętni na krzywdę innych. Chcemy lepiej żyć, a czy chcemy być lepszymi ludźmi?

Czy istnieje jakaś realna nadzieja dla ludzkości, a jeśli tak, to co nią jest? Religia, filozofia, nauka? Czy człowiek może jeszcze ocalić Ziemię od zagłady? A jeśli tak, to w jaki sposób? Czy wolno nam zakładać, że ktoś za nas rozwiąże ten problem? Politycy, naukowcy, filozofowie, religijni przywódcy? Czy głos artystów coś znaczy? Czy jako artyści możemy rzeczywiście wpływać na kulturę? Czy mamy jakieś pozytywne przesłanie dla świata? Gdzie jest człowiek? Czy ja lub Ty jesteśmy odpowiedzią?

Różni ludzie, różne języki, różne historie i doświadczenia, ale podobne refleksje i marzenia… Czasy, w których żyjemy, zmuszają nas do głębokiej refleksji nad duchową kondycją współczesnego człowieka. Narastający nacjonalizm, odradzający się faszyzm, antysemityzm, totalitaryzm, zagrożenie terroryzmem, uprzedmiotowienie człowieka, konsumpcjonizm, coraz dramatyczniejszy podział społeczny i ekonomiczny świata, zagrożenia ekologiczne – to problemy, z którymi spotykamy się codziennie.
Jesteśmy artystami żyjącymi w wielu krajach, posługujemy się różnymi językami, ale każdemu z nas leży na sercu przyszłość naszego kraju, kontynentu i… całej ludzkości. Nie chcemy i nie możemy być obojętni. Dlatego chcemy o tym mówić i przekazać swoje refleksje w formie cyklu wystaw, które mają być próbą artystycznego dialogu i zwrócenia uwagi odbiorców na nadrzędne i uniwersalne pytania, które w swoich dziełach pozostawił Emanuel Levinas.

Uczestnicy wystawy:

Maciej Klauzner / Szwecja
Ewa Pohlke / Polska
Wiesław Wachowski / Polska

Bronius Grażys / Litwa
Linas Liandzbergis / Litwa
Marijus Petrauskas / Litwa
Raimondas Savickas / Litwa
Arune Tornau / Litwa
Gintautas Vaicys / Litwa

Akhra Ajinjal / Ukraina
Matwiej Weisberg / Ukraina

Nathan Bar / Izrael

Ewa Held / Francja
Anne Marie Redt / Francja
Anne Michel Dite Mina / Francja

Kuratorzy wystawy: Ewa Pohlke, Gintautas Vaicys 

Wystawa potrwa do 22 października.

WSTĘP WOLNY

Program i organizacja festiwalu: borussia.pl