O muzeum

Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, bo tak brzmi pełna nazwa placówki, otwarto w 2014 r. w zrewitalizowanym Tartaku Raphaelsohnów. Nazwa „Muzeum Nowoczesności” tylko pozornie wydaje się oksymoronem. Nasza placówka ma na celu uświadomić odbiorcom charakter procesu, jakim jest „nowoczesność”, procesu, który ma swój początek w burzliwym końcu XVIII wieku i dynamicznym wieku XIX, natomiast którego końca nie jesteśmy nawet sobie w stanie wyobrazić. Kolejne wynalazki były adaptowane przez przemysł i społeczeństwo, dając podwalinę następnym i następnym rewolucjom technologicznym i społecznym. 

Ekspozycja stała Muzeum Nowoczesności związana jest z rozwojem cywilizacyjnym Olsztyna i regionu. Wśród prezentowanych na niej eksponatów znajdą Państwo m.in. oryginalną kabinę olsztyńskiej windy z 1913 r., unikatowy zbiór tablic z nazwami ulic miasta z przełomu XIX i XX w., wózek tartaczny, taran wodny, dalekopis czy egzemplarze liczących sobie ponad sto lat żarówek. Gamę oryginalnych eksponatów uzupełniają starannie wykonane makiety i modele, m.in. tramwaju, spichlerza, gazowni czy stacji ejektorowej. Są też
i bardziej „nowoczesne” środki wyrazu: wystawy wzbogaca szeroka gama interaktywnych multimediów, w tym przeglądarka fotografii dawnego Olsztyna w technologii 3D.

1 lipca 2019 roku otwarty został kolejny obiekt, uzupełniający ofertę merytoryczną Muzeum Nowoczesności. Jest nim sąsiedni budynek zrewitalizowanej zajezdni trolejbusowej z początku lat 40. XX w., który służy jako miejsce prezentacji wystaw czasowych, często z wykorzystaniem wielkogabarytowych eksponatów. Do tej pory prezentowane tam były m.in. wystawa dotycząca historii olsztyńskich trolejbusów, ekspozycja zabytkowych motocykli czy samochodów z okresu PRL.

Od 2017 roku wydawany jest również rocznik naukowy Muzeum Nowoczesności pn. „Tartak”. Do tej pory ukazały się trzy numery pisma, którego zawartość merytoryczną tworzą w znakomitej mierze pracownicy placówki.

Dodatkowym atutem Muzeum Nowoczesności jest malownicze położenie w zakolu Łyny, przy Parku Centralnym, czyli w obszarze, na którym przed stu laty znajdowała się dzielnica przemysłowa Olsztyna, w której skład wchodziło m.in. pięć tartaków, dwa browary, odlewnia i gazownia. Również ten teren wokół Muzeum bywa wykorzystywany ku uciesze publiczności, np. przy okazji współorganizowanych imprez astronomicznych, motoryzacyjnych czy teatralnych.

Olsztyńskie Muzeum Nowoczesności cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem odbiorców, zarówno Olsztynian, jak i turystów. Średnia roczna liczba zwiedzających oscyluje co roku wokół 20 tysięcy zwiedzających indywidualnie oraz w grupach zorganizowanych. Od 2015 roku placówka uczestniczy również w każdej z kolejnej edycji Międzynarodowej Nocy Muzeów.

 

Wycieczka do muzeum

Wycieczka do muzeum nadal kojarzy Ci się z filcowymi kapciami i pochrapującym kustoszem? W takim razie nie byłeś jeszcze w Muzeum Nowoczesności! Tu, w zachowanym budynku tartaku braci Raphaelsohnów, pozwalamy naprawdę dotknąć historii, poczuć zapach i fakturę Olsztyna, którego już nie ma.

Nie interesuje nas mechaniczne klepanie dat i nazwisk. Drwimy z odtwórczego wkuwania na pamięć! Zamiast tego w Muzeum Nowoczesności proponujemy pasjonującą wycieczkę z przewodnikiem, podczas której przemysłowe dzieje stolicy Warmii ukazują się na wyciągnięcie ręki. Losy tartaku oraz najważniejsze zdobycze techniki przełomu XIX i XX w. na Warmii i Mazurach, klarownie osadzone w kontekście historii miasta, układają się w sugestywną wyprawę po Allenstein. Jak wyglądał najstarszy tramwaj w Olsztynie? Co produkowały olsztyńskie tartaki? Kiedy na Warmii rozbłysło światło żarówki? Tego wszystkiego dowiecie się w Muzeum Nowoczesności!

Nas też nudzą przydługie wykłady i też zdarza nam się ziewnąć na akademiach ku czci. Dlatego nasze opowieści hojnie uzupełniamy filmami, fotografiami i grafikami. Duchy minionego Olsztyna przywołujemy kolejnymi zdjęciami i mapami, a nawet tabliczkami z dawnymi nazwami ulic miasta. Dzięki modelom oraz licznym zabytkom nie musisz już dłużej niczego sobie wyobrażać. W Muzeum Nowoczesności naprawdę można zajrzeć do wnętrza eżektorowej stacji kanalizacyjnej, obejrzeć model gazowni czy spichlerza, a nawet dotknąć oryginalnych produktów wytwarzanych w tartaku czy cegielniach!

Nie zapominamy też o najmłodszych! Muzeum Nowoczesności to miejsce, w którym wiedza zdobywa się właściwie sama – m.in. dzięki zabawie z puzzlami, zdjęciami 3D czy quizem muzealnym. Zamiast nobliwego zapaszku kurzu, u nas znajdziesz wyłącznie niebanalne atrakcje, gry i zabawy bez ograniczeń wiekowych!


Najbliższe wydarzenia zawsze w kalendarzu na stronie mok.olsztyn.pl
Zapraszamy również na kanał YT Miejskiego Ośrodka Kultury 👉 filmy przygotowane przez Muzeum Nowoczesności


Dla zwiedzających:

Muzeum Nowoczesności
ul. Knosały 3B
tel.: (89) 521 27 41
e-mail: recepcja.tartak@mok.olsztyn.pl

Godziny otwarcia:
wt.-śr.: 11:00-18:00
czw.-niedz.: 11:00-19:00
pon.: nieczynne

Cena biletu:
ulgowy 4 zł
normalny 9 zł
zwiedzanie z przewodnikiem 40 zł
karnet dla przewodników turystycznych 20 zł


Do pobrania:

- Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 16
- Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 17
- Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 18
- Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 19
- Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 20
- Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 21
- Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 22
Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 23
Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 24
Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 25
Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 26
Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 27
Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 28
- Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 29
Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 30
- Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 31
Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 32
Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 33
Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 34
Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 35
Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 36
Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 37
Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 38
Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 39
Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 40
Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 41
Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 42
- Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 43
- Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 44
- Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 45
- Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 46
- Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 47
- Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 48
- Biuletyn Muzeum Nowoczesności nr 49