Przejdź do treści

O muzeum

Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, bo tak brzmi pełna nazwa placówki, otwarto w 2014 r. w zrewitalizowanym Tartaku Raphaelsohnów. Nazwa „Muzeum Nowoczesności” tylko pozornie wydaje się oksymoronem. Nasza placówka ma na celu uświadomić odbiorcom charakter procesu, jakim jest „nowoczesność”, procesu, który ma swój początek w burzliwym końcu XVIII wieku i dynamicznym wieku XIX, natomiast którego końca nie jesteśmy nawet sobie w stanie wyobrazić. Kolejne wynalazki były adaptowane przez przemysł i społeczeństwo, dając podwalinę następnym i następnym rewolucjom technologicznym i społecznym. 

Ekspozycja stała Muzeum Nowoczesności związana jest z rozwojem cywilizacyjnym Olsztyna i regionu. Wśród prezentowanych na niej eksponatów znajdą Państwo m.in. oryginalną kabinę olsztyńskiej windy z 1913 r., unikatowy zbiór tablic z nazwami ulic miasta z przełomu XIX i XX w., wózek tartaczny, taran wodny, dalekopis czy egzemplarze liczących sobie ponad sto lat żarówek. Gamę oryginalnych eksponatów uzupełniają starannie wykonane makiety i modele, m.in. tramwaju, spichlerza, gazowni czy stacji ejektorowej. Są też
i bardziej „nowoczesne” środki wyrazu: wystawy wzbogaca szeroka gama interaktywnych multimediów, w tym przeglądarka fotografii dawnego Olsztyna w technologii 3D.

1 lipca 2019 roku otwarty został kolejny obiekt, uzupełniający ofertę merytoryczną Muzeum Nowoczesności. Jest nim sąsiedni budynek zrewitalizowanej zajezdni trolejbusowej z początku lat 40. XX w., który służy jako miejsce prezentacji wystaw czasowych, często z wykorzystaniem wielkogabarytowych eksponatów. Do tej pory prezentowane tam były m.in. wystawa dotycząca historii olsztyńskich trolejbusów, ekspozycja zabytkowych motocykli czy samochodów z okresu PRL.

Od 2017 roku wydawany jest również rocznik naukowy Muzeum Nowoczesności pn. „Tartak”. Do tej pory ukazały się trzy numery pisma, którego zawartość merytoryczną tworzą w znakomitej mierze pracownicy placówki.

Dodatkowym atutem Muzeum Nowoczesności jest malownicze położenie w zakolu Łyny, przy Parku Centralnym, czyli w obszarze, na którym przed stu laty znajdowała się dzielnica przemysłowa Olsztyna, w której skład wchodziło m.in. pięć tartaków, dwa browary, odlewnia i gazownia. Również ten teren wokół Muzeum bywa wykorzystywany ku uciesze publiczności, np. przy okazji współorganizowanych imprez astronomicznych, motoryzacyjnych czy teatralnych.

Olsztyńskie Muzeum Nowoczesności cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem odbiorców, zarówno Olsztynian, jak i turystów. Średnia roczna liczba zwiedzających oscyluje co roku wokół 20 tysięcy zwiedzających indywidualnie oraz w grupach zorganizowanych. Od 2015 roku placówka uczestniczy również w każdej z kolejnej edycji Międzynarodowej Nocy Muzeów.

Wycieczka do muzeum

Wycieczka do muzeum nadal kojarzy Ci się z filcowymi kapciami i pochrapującym kustoszem? W takim razie nie byłeś jeszcze w Muzeum Nowoczesności! Tu, w zachowanym budynku tartaku braci Raphaelsohnów, pozwalamy naprawdę dotknąć historii, poczuć zapach i fakturę Olsztyna, którego już nie ma.

Nie interesuje nas mechaniczne klepanie dat i nazwisk. Drwimy z odtwórczego wkuwania na pamięć! Zamiast tego w Muzeum Nowoczesności proponujemy pasjonującą wycieczkę z przewodnikiem, podczas której przemysłowe dzieje stolicy Warmii ukazują się na wyciągnięcie ręki. Losy tartaku oraz najważniejsze zdobycze techniki przełomu XIX i XX w. na Warmii i Mazurach, klarownie osadzone w kontekście historii miasta, układają się w sugestywną wyprawę po Allenstein. Jak wyglądał najstarszy tramwaj w Olsztynie? Co produkowały olsztyńskie tartaki? Kiedy na Warmii rozbłysło światło żarówki? Tego wszystkiego dowiecie się w Muzeum Nowoczesności!

Nas też nudzą przydługie wykłady i też zdarza nam się ziewnąć na akademiach ku czci. Dlatego nasze opowieści hojnie uzupełniamy filmami, fotografiami i grafikami. Duchy minionego Olsztyna przywołujemy kolejnymi zdjęciami i mapami, a nawet tabliczkami z dawnymi nazwami ulic miasta. Dzięki modelom oraz licznym zabytkom nie musisz już dłużej niczego sobie wyobrażać. W Muzeum Nowoczesności naprawdę można zajrzeć do wnętrza eżektorowej stacji kanalizacyjnej, obejrzeć model gazowni czy spichlerza, a nawet dotknąć oryginalnych produktów wytwarzanych w tartaku czy cegielniach!

Nie zapominamy też o najmłodszych! Muzeum Nowoczesności to miejsce, w którym wiedza zdobywa się właściwie sama – m.in. dzięki zabawie z puzzlami, zdjęciami 3D czy quizem muzealnym. Zamiast nobliwego zapaszku kurzu, u nas znajdziesz wyłącznie niebanalne atrakcje, gry i zabawy bez ograniczeń wiekowych!

Najbliższe wydarzenia zawsze w kalendarzu na stronie mok.olsztyn.pl
Zapraszamy również na kanał YT Miejskiego Ośrodka Kultury 👉 filmy przygotowane przez Muzeum Nowoczesności


Dla zwiedzających:

Muzeum Nowoczesności
ul. Knosały 3B
tel.: (89) 521 27 41
e-mail: recepcja.tartak@mok.olsztyn.pl

Godziny otwarcia:
wt.-pt.: 11:00-17:00
so.-nd.: 11:00-18:00
pn.: nieczynne

Cena biletu:
ulgowy 4 zł
normalny 9 zł
zwiedzanie z przewodnikiem 40 zł
karnet dla przewodników turystycznych 20 zł

Parking:
przy Muzeum znajduje się kilka oznaczonych bezpłatnych miejsc postojowych, które są przeznaczone dla osób odwiedzających obiekty MOK.


Do pobrania: