Przejdź do treści
Tagi: muzyka sztuka

Dowiedz się więcej

MY SÓWAM WARNIJOKI!

Choć rozrzuciło nas po wszystkich zakątkach ziemi, a tożsamości nieubłaganie rozcieńczają się w globalnej wiosce, to przecież większość nosi stale w sercu swoje własne centrum świata. Mitotwórczy głos warmińskiego genius loci, przywołujący pod powiekami obrazy ścieżek, drzew, podwórek, głosów.

Nie pozwalając (i nie chcąc!) zapomnieć, rozpoczynamy dziś – trwającą przez cały wrzesień – wyprawę śladem naszych wspólnych korzeni. „Olsztyn leży na Warmii: gwara warmińska wehikułem zagubionej tożsamości” to kompleksowy projekt Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, stworzony na styku etnografii, antropologii, sztuk wizualnych i muzyki tradycyjnej. W jego ramach udowodnimy, że gwara warmińska nadal może stanowić fascynujące źródło twórczych inspiracji, a podana w atrakcyjnej, dostosowanej do współczesnej wrażliwości formie, staje się fantastycznym nośnikiem naszego kulturowego dziedzictwa!

Dlatego od 5 września do 6 października podczas dziesięciu dwugodzinnych spotkań w kolejne poniedziałki i czwartki mistrzowie warnijskiej godki Edward Cyfus i Łukasz Ruch poprowadzą intensywny kurs gwary warmińskiej dla początkujących (zamknięte grupy, zgłoszenia zbieraliśmy do 15.07). Natomiast 17 września w Zajezdni trolejbusowej przy ul. Knosały o godz. 17:30 zaprosimy Was na oryginalny koncert zespołu SPLOTY (Ania Broda, Małgorzata Makowska, Mary Rumi), bazujący na melodiach, tańcach i piosenkach tradycyjnych. Koncertowi będzie towarzyszyła wielkoformatowa mobilna instalacja artystyczna „Legendy warmińskie” autorstwa Jarosława Gacha, Marcina Wakara i Edwarda Cyfusa, której otwarcie nastąpi nieco wcześniej, bo już o godz. 17:00.

Wierzymy, że projekt „Olsztyn leży na Warmii: gwara warmińska wehikułem zagubionej tożsamości” pozwoli współczesnym mieszkańcom Warmii na silniejsze zakorzenienie się we własnym regionie, stymulując ich tożsamościowe, kulturowe i społeczne „zakorzenianie się” w lokalnym środowisku. Propagując postawy oparte na szacunku dla tradycji, odrębności i odmienności kulturowej, dołożymy starań, by wywołać refleksję nad naszym wspólnym dziedzictwem i ocalić gwarę warmińską od zapomnienia.

Warnijoki, pogodowam po naszamu!

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniach i projektach realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Co słychać?

Przeczytaj