16 lutego zapraszamy na wernisaż wystawy pokonkursowej OMF 2022, na której zaprezentujemy nagrodzone prace, a oprócz nich pojawią się też zdjęcia osób wyróżnionych. Wystawa potrwa do 31.03.2023, na której można oglądać prace:

kategoria fotografia uliczna:
DAMIAN DOROSZ – zdjęcie bez tytułu,
JACEK KOŚLICKI – bliskość,
JANUSZ JUREK – zdjęcie bez tytułu,
MACIEJ JÓŹWIAK – motocyklista,
MAGDALENA SZUREK – fuzja,
MAŁGORZATA PAWELCZYK – droga,
PIOTR KWIT – zachód słońca w zadarze,
ZBIGNIEW PIOTR PIOTROWSKI – cykl zdjęć „bajkaoczasie” (zdjęcie nr 3),
GRZEGORZ KRZYSZTOFIK – kazimierz,

kategoria abstrakcja: 
DANIEL WENCEL – mecz,
JERZY ŁAŹNIEWSKI – cykl zdjęć „formy miękkie”,
KRYSTYNA JANUSZ – homosovieticus,
KRZYSZTOF KUPREN – cykl zdjęć „zima”,
ŁUKASZ CEJLOWSKI – zdjęcie z cyklu „Waterscapes”,
MACIEJ WIŚNIEWSKI – zdjęcie1234 z cyklu przekwitanie (zdjęcie nr 2),
MAREK HASSO-AGOPSOWICZ – cykl zdjęć „Abstrakcja na kółkach”,
PIOTR WYRZYKOWSKI – cykl zdjęć „Zadymka”,
PRZEMYSŁAW WOJEWODA – usta,
SEBASTIAN GÓRA – konfrontacja,
SEBASTIAN SZOSTEK – węzeł,
TOMASZ RUSAK – Bangkok art culture center,
WOJCIECH GRZĘDZIŃSKI – Abstrakcja zdjęcie pojedyncze,

kategoria portret: 
AGNIESZKA CHOJNACKA – cykl zdjęć „ulotne”,
GRZEGORZ KRZYSZTOFIK – cykl zdjęć „Judyta”,
PAWEŁ FLIS – 22na wietrze22,
KINGA DĄBROWSKA – samotność, zdjęcie nr 1,
PAWEŁ FIGURSKI – cykl zdjęć „JanuszJustyna”.


Znamy Laureatów XVIII Otwartych Mistrzostw Fotograficznych OMF 2022! Kolejny już raz mamy niekłamaną przyjemność spojrzeć na świat oczami tych, którzy potrafią zamknąć w kadrze nieoczywistość. Wyrwane z płochliwej materii czasu stop-klatki rzeczywistości zaskakują, niepokoją, dają do myślenia. Nasze uznanie jest tym większe, że na tę edycję OMF wpłynęło aż 325 zgłoszeń! Dziś z satysfakcją prezentujemy wyniki obrad szacownego Jury. Miłe Panie, Drodzy Panowie: przed Wami najlepsi z najlepszych XVIII Otwartych Mistrzostw Fotograficznych OMF 2022!

🏆 Grand Prix – Dariusz Szubiński / kategoria: fotografia uliczna / bez tytułu 
🥇 I Miejsce – Marcin Urbanowicz / kategoria: fotografia uliczna / "Skok" 
🥈 II Miejsce – Małgorzata Mikołajczyk / kategoria: abstrakcja / Cykl "Opowieści z kałuży" 
🥉 III Miejsce – Kosma Ugniewski / kategoria: portret / bez tytułu 

Wyróżnienia – vouchery na wydruki o wartości 200 zł od Bertrand PDF

🏅 Janusz Jurek / kategoria: street photo / bez tytułu 
🏅 Marcin Lichwa / kategoria: portret / "Lightbrush" 
🏅 Dominika Rosiak / kategoria: abstrakcja / cykl "Sześcian" 

Serdecznie gratulujemy Laureatom XVIII Otwartych Mistrzostw Fotograficznych. Wszystkim uczestnikom OMF 2022 najpiękniej dziękujemy za udział w konkursie MOK Olsztyn!

Poniżej prezentujemy nagrodzone fotografie. Te i wiele innych nadesłanych prac będzie można podziwiać na wystawie pokonkursowej w Galerii Amfilada. Termin jej otwarcia podamy już wkrótce.

Nagrodę główną Grand Prix OMF 2022, czyli dron DJI Mini 2 Fly More Combo, ufundował Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
Nagrody pieniężne dla miejsc I-III w łącznej wysokości 4,5 tys. zł ufundował MOK Olsztyn.
Vouchery na wydruki dla wyróżnionych ufundowała Bertrand PDF – pracownia druku fotograficznego.

XVIII Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne były objęte honorowym patronatem Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.

 

👉 Galeria prac nagrodzonych w OMF 2022


28.12.2022 - CÓŻ TO BYŁ ZA FINISZ!!!

📣 No i stało się: ni mniej ni więcej, bo dokładnie 3️⃣ 2️⃣ 5️⃣ zgłoszeń zostało zarejestrowanych w tegorocznym finale XVIII Otwartych Mistrzostw Fotograficznych OMF 2022. Nikt się nie spodziewał, że zeszłoroczna liczba uczestników zostanie niemal podwojona‼
📸 Bardzo dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom, teraz przed jury bardzo twardy orzech do zgryzienia, bo nie tylko liczba nadesłanych prac wpływa na "twardość" podjęcia decyzji, ale słychać też, że poziom zgłoszonych do konkursu fotografii jest wysoki.
🤯 Oj będzie gorąco przy obradach, których wynik poznamy już 15 stycznia.


Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne to coroczny, trwający bez przerwy od 2004 roku, ogólnopolski konkurs dla wszystkich fotografujących. Do tej pory nagrodziliśmy już ponad stu laureatów, a nasze Jury, złożone z najlepszych fotografów i krytyków branży, przejrzało ponad dwanaście tysięcy zdjęć!
Do udziału zapraszamy wszystkich: amatorów fotografii i profesjonalistów. Nie stawiamy ograniczeń wiekowych ani sprzętowych, otwierając się szeroko na wszelkie metody pozyskiwania dobrych kadrów. W edycji OMF 2022 pragniemy zwrócić uwagę Uczestnikom na złożoność świata, jego problemy, ale też i piękne strony. „STREET PHOTO” jest olbrzymią kopalnią wszelakich odsłon życia społecznego, każda rzecz występująca w tzw. przestrzeni publicznej jest odzwierciedleniem człowieka i konsekwencji jego działań. Mocnym elementem takich poszukiwań jest tzw. DECYDUJĄCY MOMENT.
ABSTRAKCJA daje pole do popisu naszemu kreatywnemu spojrzeniu na świat w sposób nieoczywisty, tajemniczy. Tu możemy całkowicie puścić wodze fantazji i wręcz nie trzymać się jakiś ustalonych ram czy prawideł.
PORTRET to mocna korespondencja między modelem i twórcą, nawet przy ujęciu złapanym z ukrycia.

KATEGORIE KONKURSOWE:

📣 STREET PHOTO/FOTOGRAFIA ULICZNA
To swego rodzaju reportaż, wymagający często szybkości spojrzenia i reakcji. Kategoria odpowiada duchowi naszych czasów. Życie społeczne w swym zagęszczeniu i bliskości powoduje mocne interakcje. Wrażliwość musi bardzo szybko korespondować z chwytaniem kluczowego momentu, emocji. Ulica jest też tu pewnym przenośnym określeniem tego, co obserwujemy po wyjściu z domu, w całość tkanki miejskiej, społecznej itd.

📣 PORTRET
To wręcz klasyczna dziedzina fotografii, z bardzo osobistym, międzyludzkim kontaktem oraz korespondencją między modelem i fotografem. Zawiera się w niej emocje modela fotografowanego, przepuszczone przez emocje osoby fotografującej. To chyba jedna z najbardziej pierwotnych form sztuki. Człowiek od zawsze miał potrzebę obrazować ludzi, zwierzęta, twory mityczne.

📣 ABSTRAKCJA
Abstrakcja to coś nieoczywistego, nierzeczywistego, często odkrywanego w rzeczach bardzo zwykłych, wszechobecnych. To miejsce na uwolnienie wyobraźni i swojej indywidualnej spostrzegawczości. To zdolność własnej interpretacji rzeczywistości.

W obradach Jury wybierzemy prace nagrodzone i wyróżnione, które zostaną zaprezentowane w lutym 2023 na wystawie pokonkursowej w Galerii Amfilada MOK Olsztyn.

Nagrody OMF 2022
👉 Grand Prix
Dron DJI Mini 2 Fly More Combo
👉 I Miejsce
Nagroda pieniężna: 2.000 zł
👉 II Miejsce
Nagroda pieniężna: 1.500 zł
👉 III Miejsce
Nagroda pieniężna: 1.000 zł
👉 Dwa wyróżnienia w postaci wydruków o wartości 200 zł.
Dodatkowo wyróżnimy część prac z każdej kategorii, zapraszając do pokonkursowej wystawy zbiorowej.

Wasze zmagania konkursowe będzie oceniać bezkompromisowe Jury, w którego składzie znajdują się:
📸 Jarosław Poliwko. Fotografią jako pasją zaczął się zajmować już pod koniec lat 80-tych XX w. Od wielu lat z powodzeniem poświęca się tej dziedzinie i zawodowo, i artystycznie. Efektem tego jest własna fotograficzna działalność gospodarcza oraz studio fotograficzne ART3H Studio, którego Jarek Poliwko jest współwłaścicielem. Styl artysty oscyluje w obrębie fotografii społeczno-reportażowej, kreacyjnej, teatralno-muzycznej i silnie emocjonalnej, w której nadrzędnym tematem inspiracji jest człowiek i jego istnienie. Ostatnimi czasy mocno eksplorujący fotografię minimalistyczną. Jako podróżnik realizuje również wielopłaszczyznowe reportaże.
Duże wystawy indywidualne: „W Międzygeście” (2008), „Bardzo bliski wschód” (2010), „Teatr nieobiektywnie” (2015), „Gdzieniegdzie” (2015) „Rzuty płaskie”(2021)
Wystawy zbiorowe: „Jaroslaw Poliwko i Karol Rajmund Raich. Wystawa fotografii” (2005), „Niepodobieństwa – Japonia na zdjęciach (2020).”Nierzyczywistości”(2021)
Publikacje: Gazeta Wyborcza, Gazeta Olsztyńska, Made In Warmia&Mazury, FOTO.
📸 Arek Stankiewicz. Niedoszły polonista. Zawód wykonywany: fotograf, fotoreporter Gazety Wyborczej, założyciel Czarna Offca Studio, współwłaściciel ART3H Studio. Na co dzień zajmuje się fotografią reportażową, studyjną i komercyjną. Jak sam mówi, oddech i radość znajduje podróżując i fotografując w podróży. Szczególnie interesuje go kierunek wschodni, z naciskiem na Chiny i Japonię. W obu tych krajach był wielokrotnie, dokumentując swoje podróże. Podpatrywanie codzienności, jej dokumentacja, poszukiwanie nowych punktów widzenia, a także poczucie humoru w fotografii to główne zainteresowania fotograficzne Arka Stankiewicza.
Wystawy: „Niepodobieństwa – Japonia na zdjęciach” (2020).”Nierzyczywistaości”(2021)
Publikacje: Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy, Duży Format, Polityka, Business Insider, Kommierasant, Made In Warmia&Mazury, Wprost.
Współpraca: Gazeta Wyborcza, East News Agencja Fotograficzna, Made In Warmia&Mazury, Pryzmat – Pracownia Tańca Współczesnego, MOK Olsztyn, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Fundacja Sztuki Artoffnia i in.
📸 Łukasz Pepol. W 2008 ukończył studia w Instytucie Nauk Politycznych UWM w Olsztynie oraz Warszawską Szkołę Fotografii. Swoje pierwsze fotograficzne kroki zaczął stawiać w roku 1999, zajmując się fotografią analogową. Zawodowo zaczął działać od roku 2009, tworząc głównie portrety polityków, artystów, ludzi sceny oraz zdjęcia mody. Jego komercyjne zdjęcia pojawiały się m.in. w magazynach: Playboy, Forbes, Maleman, Gazeta Wyborcza, Przekrój, Gala oraz na portalach: interia.pl, rmffm.pl, radiozet.pl. Poza pracą zawodową cały czas działał czynnie jako fotografik. Jego prace były nagradzane oraz wyróżniane w konkursach fotograficznych. W latach 2013, 2015, 2017 oraz 2019 uczestniczył w wystawie pokonkursowej Olsztyńskiego Biennale Sztuki „O Medal Prezydenta“.
Ważniejsze wystawy: „Zatoka huraganów” (2007), „Zatorze“ (2014), „People of New York – Pepol of New York“ (2016)

XVIII Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne OMF 2022 są objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.

Zgłoszenia do konkursu przyjmujemy od 7 listopada do 26 grudnia 2022. Swoje prace przesyłajcie przez poniższy formularz (na samym dole).
Do pobrania i zapoznania się – Regulamin OMF 2022

Jeśli macie jakieś pytania czy wątpliwości piszcie na adres 👉 omf@mok.olsztyn.pl

Wcześniejsze edycje OMF znajdziecie na stronie https://www.mok.olsztyn.pl/projekty/otwarte-mistrzostwa-fotograficzne