Od 14.02. codziennie (bez poniedziałków) w godzinach 11-17 w Galerii Amfilada w Kamienicy Naujacka można oglądać wystawę pokonkursową.

Oprócz zdjęć tegorocznych laureatów można też zobaczyć prace osób wyróżnionych, wśród nich znaleźli się: Agnieszka Żyrek, Anna Jakubowska, Artur Magdziarz, Jacek Gąsiorowski, Jakub Zdanowicz, Kamil Daniel Jutkiewicz, Kamil Larwa, Kamila Wiśniewska-Hałka, Konrad Poświata, Kornelia Głowacka-Wolf, Krzysztof Kupren, Krzysztof Mozyro, Maciej Bonk, Maciej Wiśniewski, Magda Chudzik, Magdalena Szurek, Marcin Kierul, Marek Hasso-Agopsowicz, Martyna Chmura, Michał Szulc, Monika Cichoszewska, Natalia Olszowy, Patrycja Kudryńska, Paweł Kwiecień, Paweł Oleszczuk, Tomasz Pisarski, Wojciech Fabiszewski, Wojciech Traczewski, Zenon Harasym.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace można zobaczyć TUTAJ 👉 https://www.mok.olsztyn.pl/galeria/299/laureaci-i-wyroznieni-omf-2020


13.02. o godzinie 18:00 zapraszamy na Galę Finałową OMF 2020 // ONLINE

Czas na podsumowanie...
To był dziwny rok... Zastanawialiśmy czy w takich okolicznościach organizowanie konkursu przyniesie jakikolwiek efekt. Wierzyliśmy jednak w waszą potrzebę twórczą i całym zespołem walczyliśmy ze wszystkimi przeciwnościami, aby ten konkurs przeprowadzić. Nie zawiedliśmy się.

Tegoroczna edycja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Wpłynęło do nas ponad 800 prac od 172 uczestników, które podlegały ocenom jury. Zawartość artystyczna i merytoryczna w dużej mierze odzwierciedla specyfikę ostatnich bieżących wydarzeń, ale także szersze spojrzenie na ogólną kondycję świata. Jury w składzie Jarosław Poliwko/Arkadiusz Stankiewicz/Łukasz Pepol w pocie czoła obradowało trzy dni.

Przed nami najprzyjemniejsza część, gala, nagrody i zapewne wirtualne uściski i wyrazy uznania. Pomimo zmiennych czasów pandemii i obostrzeń tworzymy wystawę pokonkursową z laureatami, a także 43 pracami docenionymi i zaproszonymi do wystawy pokonkursowej.

Gala Finałowa OMF 2020
13.02 (sobota) // 18:00
ONLINE (FB i YouTube MOK)


Wyniki XVI Otwartych Mistrzostw Fotograficznych OMF2020

Choć w zasadzie wszyscy patrzymy na to samo, to przecież tylko nielicznym udaje się dostrzec i schwytać ulotne rozbłyski rzeczywistości, wypełniające świat poezją i tajemnicą. Miłe Panie, Drodzy Panowie: oto zwycięskie prace laureatów XVI Otwartych Mistrzostw Fotograficznych OMF2020!

  • Grand Prix – Artur Jastrzębski (Gego2007)
  • I Miejsce – Marcin Urbanowicz (urbi1989)
  • II Miejsce – Mariusz Pietranek (CHAW2301)
  • III Miejsce – Piotr Benklewski (Bene0007)

Wyróżnienia.

  • Minimalizm – Wojciech Grabowski (Aura2003)
  • Mobilna – Tomasz Okoniewski (scot5757)
  • Oblicza człowieczeństwa – Paweł Jacewicz (zima 2020)

Zwycięzcom OMF2020 najserdeczniej gratulujemy. Wasz nieprzeciętny zmysł obserwacji, doskonała technika i godna pozazdroszczenia umiejętność przekuwania oczywistego w wieloznaczne, zasługują na najwyższe uznanie!
Wszystkim uczestnikom OMF z całego serca dziękujemy za udział w XVI Otwartych Mistrzostwach Fotograficznych.

Poniżej zwycięskie prace w miniaturze, w pełnej krasie będzie można je zobaczyć na zorganizowanej gali finałowej XVI Otwartych Mistrzostw Fotograficznych 2020. Prosimy o wyrozumiałość i tak samo jak wszyscy czekamy na nieco lepsze czasy, żeby móc się spotkać na wystawie pokonkuroswej.

Grand Prix – Artur Jastrzębski (Gego2007), "WIELKA WODA W PAPROCANACH"

I Miejsce – Marcin Urbanowicz (urbi1989), "CIĘŻARÓWKA"

II Miejsce – Mariusz Pietranek (CHAW2301), cykl "HOPE FOR BETTER TOMORROW"

III Miejsce – Piotr Benklewski (Bene0007), "PERSPEKTYWA"

Wyróżnienia.
Minimalizm – Wojciech Grabowski (Aura2003), "BIAŁO-CZARNY"

Mobilna – Tomasz Okoniewski (scot5757), "SALON FRYZJERSKI 2020"

Oblicza człowieczeństwa – Paweł Jacewicz (zima 2020), "Z OPOWIADAŃ RODZICÓW"


Ostatnie chwile przed ogłoszeniem wyników XVI Otwartych Mistrzostw Fotograficznych 2020


Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne 2020 to coroczny, trwający bez przerwy od 2004 roku ogólnopolski konkurs dla wszystkich fotografujących. Nagrodziliśmy już ponad 100 laureatów, a nasze jury, złożone z najlepszych fotografów i krytyków branży, przejrzało ponad 12 tysięcy zdjęć.

W tym roku wprowadzamy całkowicie nowe kategorie. OBLICZA CZŁOWIECZEŃSTWA – tu chcemy uwrażliwić na kwestie wszelakiej emocjonalności, tolerancji, społecznych wykluczeń. MINIMALIZM, gdzie wyrażamy się artystycznie w sposób oszczędny, pokazując często bardzo symetryczny, a nawet syntetyczny sposób obrazowania świata. MOBILNA FOTOGRAFIA (szeroko rozumiana fotografia uliczna wykonana przy użyciu smartfona), której egalitarność, dostępność i możliwość szybkiej reakcji na obserwacje otaczającego nas świata jest wręcz pewnym wyznacznikiem naszych czasów.

Do udziału zapraszamy wszystkich: amatorów fotografii i profesjonalistów. W edycji OMF 2020 pragniemy zwrócić uwagę uczestnikom na aktualne problemy społeczne i cywilizacyjne. Dodatkowo uwypuklone wyjątkowością czasów, w jakich przyszło nam żyć. Problemy zagrożonej planety, kwestie tolerancji, wykluczeń społecznych, zaburzeń w relacjach międzyludzkich, ale także to, jak w takich czasach objawiają się najlepsze aspekty człowieczeństwa: empatia, emocjonalność, altruizm, dbanie o środowisko naturalne.

W tej edycji zmieniamy także formułę nagradzania laureatów. Przyznajemy nagrodę główną Grand Prix, ufundowaną przez Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Dodatkowo przyznajemy trzy nagrody za I, II, III miejsce, w których są oceniane prace z każdej z kategorii konkursowych. Do każdej z nich pragniemy także przyznać po jednym specjalnym wyróżnieniu. Po obradach jury wybierzemy prace nagrodzone, które wraz z pracami wyróżnionymi zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w Galerii Amfilada MOK Olsztyn.


Podsumowanie etapu zgłoszeń do XVI Otwartych Mistrzostw Fotograficznych 2020


Nagrody OMF 2020

Grand Prix
Aprat NIKON D3500 + 18-55VR + 70-300VR + Plecak Manfrotto Advanced TRI S
I Miejsce
Voucher na zakupy fotograficzne w sklepie internetowym na sumę 2.000 zł (ważność 11.2021)
II Miejsce
Voucher na zakupy fotograficzne w sklepie internetowym na sumę 1.500 zł (ważność 11.2021)
III Miejsce
Voucher na zakupy fotograficzne w sklepie internetowym na sumę 700 zł (ważność 11.2021)
Voucher na profesjonalne wydruki fotograficzne na sumę 300zł
Wyróżnienie specjalne po jednym do każdej kategorii
Voucher na zakupy fotograficzne w sklepie internetowym na sumę 500 zł (ważność 11.2021)


Zmagania konkursowe będzie oceniać bezkompromisowe Jury, w składzie którego znajdują się:

📸 Jarosław Poliwko. Fotografią jako pasją zaczął się zajmować już pod koniec lat 80-tych XX w. Od wielu lat z powodzeniem poświęca się tej dziedzinie i zawodowo, i artystycznie. Efektem tego jest własna fotograficzna działalność gospodarcza oraz studio fotograficzne ART3H, którego Jarek Poliwko jest współwłaścicielem. Styl artysty oscyluje w obrębie fotografii reportażowej, kreacyjnej, teatralno-muzycznej i silnie emocjonalnej, w której nadrzędnym tematem inspiracji jest człowiek i jego istnienie. Ostatnimi czasy mocno eksplorujący fotografię minimalistyczną. Jako podróżnik realizuje również wielopłaszczyznowe reportaże.
Duże wystawy indywidualne: „W Międzygeście” (2008), „Bardzo bliski wschód” (2010), „Teatr nieobiektywnie” (2015), „Gdzieniegdzie” (2015)
Wystawy zbiorowe: „Jaroslaw Poliwko i Karol Rajmund Raich. Wystawa fotografii” (2005), „Niepodobieństwa – Japonia na zdjęciach (2020).
Publikacje: Gazeta Wyborcza, Gazeta Olsztyńska, Made In Warmia&Mazury, FOTO.

📸 Arek Stankiewicz. Niedoszły polonista. Zawód wykonywany: fotograf, fotoreporter Gazety Wyborczej, założyciel Czarna Offca Studio, współwłaściciel ART3HStudio. Na co dzień zajmuje się fotografią reportażową, studyjną i komercyjną. Jak sam mówi, oddech i radość znajduje podróżując i fotografując w podróży. Szczególnie interesuje go kierunek wschodni, z naciskiem na Chiny i Japonię. W obu tych krajach był wielokrotnie, dokumentując swoje podróże. Podpatrywanie codzienności, jej dokumentacja, poszukiwanie nowych punktów widzenia, a także poczucie humoru w fotografii to główne zainteresowania fotograficzne Arka Stankiewicza.
Wystawy: „Niepodobieństwa – Japonia na zdjęciach” (2020).
Publikacje: Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy, Duży Format, Polityka, Business Insider, Kommierasant, Made In Warmia&Mazury, Wprost.
Współpraca: Gazeta Wyborcza, East News Agencja Fotograficzna, Made In Warmia&Mazury, Pryzmat – Pracownia Tańca Współczesnego, MOK Olsztyn, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Fundacja Sztuki Artoffnia i in.

📸 Łukasz Pepol. W 2008 ukończył studia w Instytucie Nauk Politycznych UWM w Olsztynie oraz Warszawską Szkołę Fotografii. Swoje pierwsze fotograficzne kroki zaczął stawiać w roku 1999, zajmując się fotografią analogową. Zawodowo zaczął działać od roku 2009, tworząc głównie portrety polityków, artystów, ludzi sceny oraz zdjęcia mody. Jego komercyjne zdjęcia pojawiały się m.in. w magazynach: Playboy, Forbes, Maleman, Gazeta Wyborcza, Przekrój, Gala oraz na portalach: interia.pl, rmffm.pl, radiozet.pl. Poza pracą zawodową cały czas działał czynnie jako fotografik.
Jego prace były nagradzane oraz wyróżniane w konkursach fotograficznych. W latach 2013, 2015, 2017 oraz 2019 uczestniczył w wystawie pokonkursowej Olsztyńskiego Biennale Sztuki „O Medal Prezydenta“.
Ważniejsze wystawy: „Zatoka huraganów” (2007), „Zatorze“ (2014), „People of New York – Pepol of New York“ (2016)
www.lukaszpepol.pl


Zgłoszenia do konkursu przyjmujemy do 31.12.

Do pobrania: REGULAMIN XVI EDYCJI OTWARTYCH MISTRZOSTW FOTOGRAFICZNYCH 2020 

Jeśli macie jakieś pytania czy wątpliwości piszcie na adres omf@mok.olsztyn.pl