Realizowany od września do grudnia 2020 projekt "Bo Warnijo polskam krajam... – warmiński dla początkujących" skierowany jest zarówno do młodych, jak i starszych mieszkańców Olsztyna, którzy ze względu na trudne dzieje regionu wciąż redefiniują własną tożsamość i przynależność społeczną poszukując korzeni oraz międzypokoleniowych więzi.

Projekt otrzymał dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "Kultura ludowa i tradycyjna 2020" i będzie realizowany poprzez działania edukacyjne i animacyjne rozbudzające zainteresowanie historią, tradycją i kulturą Warmii, a w szczególności – wpisaną na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO - gwarą warmińską. W ramach projektu planujemy realizację takich działań jak: kurs gwary warmińskiej prowadzony przez Edwarda Cyfusa i Izabelę Lewandowską, wystawa komiksu warmińskiego w rysunkach Jarka Gacha, warsztaty teatralne dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami prowadzone przez Teatr Węgajty oraz działania animacyjne i warsztaty edukacji regionalnej dla uczniów szkół podstawowych (m.in. z nauką piosenki warmińskiej pod kierunkiem Marii Rumińskiej). W ramach projektu powstanie też publikacja edukacyjna "Mini rozmówki warmińsko-polskie" w wersji papierowej i elektronicznej.

Najważniejszym celem projektu jest integracja lokalnej społeczności oraz budowanie tożsamości i wspólnoty w oparciu o kulturową spuściznę regionu.

W ramach projektu będziemy realizowali działania edukacyjne i animacyjne, których wspólnym mianownikiem będzie rozbudzenie zainteresowania historią, tradycją i kulturą Warmii, a w szczególności – wpisaną na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO – gwarą warmińską.

Szczegółowy program ,,BO WARNIJO POLSKAM KRAJAM... – WARMIŃSKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH"

👉 Kurs gwary warmińskiej, prowadzony przez Edwarda Cyfusa i Izabelę Lewandowską
16 września – 25 listopada (10 dwugodzinnych cotygodniowych spotkań)
Zajezdnia trolejbusowa, ul. Knosały
Grupa zamknięta

👉 Wystawa komiksu warmińskiego w rysunkach Jarka Gacha
Wernisaż 1 października
Galeria Amfilada w Kamienicy Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3

👉 Warsztaty z edukacji regionalnej dla grup uczniów szkół podstawowych (m.in. z nauką piosenki warmińskiej pod kierunkiem Marii Rumińskiej)
Zapisy: warsztaty@mok.olsztyn.pl
Szczegółowe informacje: Marta Guściora, 513 297 161

👉 Warsztaty teatralno-muzyczne z Teatrem Węgajty dla seniorów i osób dorosłych z niepełnosprawnościami
3, 10, 17, 24 listopada (4 trzygodzinne cotygodniowe spotkania)
Spichlerz, ul. Piastowska 13
Grupa zamknięta

👉 Stworzenie publikacji edukacyjnej „Mini rozmówki warmińsko-polskie" w wersji papierowej i elektronicznej

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Patronat medialny