To oni realizują własne, autorskie pomysły w obrębie MOK. 

Joanna Wilengowska, Piotr Szauer, Łukasz Staniszewski, Maciej Sujecki i Julian Cimaszkiewicz – to autorzy projektów Desantu Kultury 2019/2020. Spośród 31 zgłoszonych pomysłów, wybraliśmy cztery, pierwsze dwa będą realizowane od listopada do czerwca, dwa pozostałe w krótszych blokach (od listopada do lutego i od marca do czerwca). Wstęp jest całkowicie wolny, bez zapisów bez opłat!

"FREESTYLE – Na(m) Wolno" (spotkania od marca 2020 przeniesione na piątki o godz. 18:00 w Kamienicy Naujacka)
Prowadzący – Maciej Sujecki i Julian Cimaszkiewicz – różnią się w wielu aspektach życia, ale obaj kochają freestyle. Podczas warsztatów zaprezentują uczestnikom bogatą kulturę hip-hop, a także w praktyce pomogą zmierzyć się trudną z materią jaką jest improwizacja słowna, czyli freestyle. Pierwsze spotkanie już 5 listopada.

"Olsztyn pisze piosenki" (spotkania od marca 2020 w każdą środę o godz. 18:00 w Kamienicy Naujacka)
Autor piosenek i dziennikarz muzyczny, Piotr Szauer na zajęcia zaprasza twórców piosenek, ale i tych, którzy chcieliby się tej sztuki nauczyć. Wspólnie z uczestnikami będzie pracować nad konkretnymi utworami, dyskutować na ich temat i tworzyć nowe. Autorskie piosenki, które powstaną podczas warsztatów zostaną zaprezentowane w czerwcu, podczas finału Desantu Kultury. Na zajęciach pojawią się "przyjaciele z olsztyńskiej sceny" – autorzy piosenek w różnym klimacie muzycznym, którzy podzielą się z uczestnikami swoim doświadczeniem. Zajęcia startują 6 listopada.

"Multi Book" (spotkania od 7.11. w każdy czwartek o godz. 16:00 – sala w Spichlerzu) zakłada stworzenie miejskiej opowieści za pomocą urywków tekstów, zdjęć, nagrań audio i wideo. Pisarz, dramaturg, autor słuchowisk teatralnych, Łukasz Staniszewski, pokaże jak zrobić to przy użyciu jedynie  telefonu komórkowego. Warsztat skierowany jest do tych, którzy funkcjonują w wirtualnej rzeczywistości i chcą uatrakcyjnić swój przekaz poprzez umiejętności twórcze z zakresu sztuk literackich, fotograficznych i filmowych. "Multi Book" tworzyć się będzie w czwartki, o 17:00 w Spichlerzu. Pierwsze spotkanie odbędzie się 7 listopada, a zajęcia potrwają do końca lutego.

"Plantacja Wyrazów" (spotkania od 3. marca 2020 w każdy wtorek o godzinie 17:00 w Kamienicy Naujacka w Informacji Kulturalnej)
Uprawa limeryków i innych zagrożonych gatunków. Łamigłówki literackie. Warsztaty poprowadzi dziennikarka telewizyjna oraz pisarka Joanna - Wilengowska. Na zajęcia zaprasza "licealistów, rencistów i cyklistów. Tych, co nie wydusili z siebie ani wersa, jak i kochanków rymów. Damy i huzary. Miłośników czarnego humoru i jasnej strony mocy". W programie gry i zabawy literackie level hard. Przygoda z literaturą rozpocznie się 3 marca i potrwa do czerwca. Pierwsze spotkanie 3 marca.

(akt. 24.02.2020)


W ubiegłym roku "uwolniliśmy" przestrzeń dla instruktorów grup twórczych. Zaprosiliśmy do konkursu artystów, twórców, animatorów, którzy pragną realizować własne, autorskie pomysły w obrębie MOK. Zaskutkowało to trzema bardzo wartościowymi projektami: MiastoWy Katarzyny Roszkowskaiej, VlogMOK Szymona Żylinskiego, Muzyczna Fabryka Aleksandra Ostrowskiego.

W tym roku ponowiliśmy Desant Kultury i nie zawiedliśmy się: 31 wniosków!!! Tyle osób zgłosiło się do nas ze swoimi pomysłami działań artystycznych. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem kreatywności tych, którzy podnieśli rękawicę i chcą razem z nami walczyć o jakość olsztyńskiej kultury. Wszystkie propozycje są niezmiernie ciekawie, dlatego przeraża nas fakt, że z tak wielu znakomitych pomysłów będziemy zmuszeni wybrać tylko trzy. Zwycięzców poznamy 16 października, tymczasem chylimy głowy przed wszystkimi, którzy chcą otwierać olsztyński MOK na światy dotychczas nam niedostępne.

(akt. 01.10.2019)


 

Drugi zrzut Desantu - zawsze sprawdzajcie spadochrony!

Otwarty konkurs „Desantu Kultury” to fala działań radykalnie zaczepnych wobec artystycznych przyzwyczajeń i szablonów. Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie wzywa i zaprasza twórców, animatorów, pedagogów, wizjonerów do szturmu na ziemię jałową kultury bezwładnej!

Po raz wtóry poszukujemy instruktorów grup twórczych, którzy pod barwami nieskrępowania i niezależności poprowadzą kreatywne zajęcia ze sztuką w roli głównej. Raz, dwa w tygodniu spotykasz się z ludźmi, tworzysz świat i generujesz wirusa kultury. Kurs, kierunek, wysokość lotu i zrzutu zależy wyłącznie od Ciebie.

Kandydatów prosimy o zapoznanie się z Regulaminem Konkursu oraz nadsyłanie ofert w nieprzekraczalnym terminie do 30 września 2019 r. na adres:  lub pocztą tradycyjną na adres: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, 10-538 Olsztyn, ul. Dąbrowszczaków 3.

Regulamin Konkursu i Karta Zgłoszeniowa znajdują się również na stronie mokolsztyn.bip.gov.pl.

Desant Kultury: pod prąd schematom!

(akt. 11.09.2019)


👉 Informacje TVP 3 - emisja 2019.09.09 (mat. TVP 3 Olsztyn)


Pliki do pobrania: