Znamy wyniki Desantu Kultury! Nie było łatwo, ale z nadesłanych zgłoszeń wybraliśmy do realizacji aż 5! oryginalnych, autorskich projektów kulturalnych! 💥 Czytajcie i zapisujcie się, bo będzie się u nas działo:

📣 Milena Gauer: Podróż bohaterek / spotkanie organizacyjne
Wyjątkowa grupa teatralno-rozwojowa dla kobiet. Doświadczanie siły i słabości ciała, w atmosferze siostrzeństwa, w kipiącej, bezpiecznej energii kobiecej, w tańcu i w ciszy.
🔔 Start: 7.11 (PN) / 19:00 / Kamienica Naujacka
👉 Zapisy: https://www.mok.olsztyn.pl/wydarzenia/2022/11/desant-kultury-milena-gauer-podroz-bohaterek

📣 Błazen Jajosz: My z grodu Jakuba / spotkanie organizacyjne
Projekt z pogranicza historii, eksploracji artystycznych i autoprezentacji. Czteromiesięczna podróż po codziennej rzeczywistości mieszkańców dawnego Olsztyna i niekonwencjonalna forma odkrywania naszego dziedzictwa kulturowego.
🔔 Start: 9.11 (ŚR) / 17:00 / Kamienica Naujacka
👉 Zapisy: https://www.mok.olsztyn.pl/wydarzenia/2022/11/desant-kultury-blazen-jajosz-my-z-grodu-jakuba

📣 Mary Rumi: Chór ludzki / spotkanie organizacyjne
Oryginalny eksperyment muzyczno-warsztatowy. Relaksacyjno-medytacyjna forma pracy nad dźwiękiem w bezpiecznej strefie dla tych, którzy są od muzyki bardzo daleko i chcą odzyskać ją dla siebie.
🔔 Start: 15.11 (WT) / 17:00 / Kamienica Naujacka
👉 Zapisy: https://www.mok.olsztyn.pl/wydarzenia/2022/11/desant-kultury-mary-rumi-chor-ludzki

📣 Muzyczna Podróż z Rolandem Bilickim: Gipsy Kings / spotkanie organizacyjne
Porywają Cię dźwięki muzyki hiszpańskich Romów? Flamenco i pop to brzmienia bliskie Twemu sercu? Wyrusz w muzyczną podróż z Rolandem Bilickim śladami zespołu Gipsy Kings!
🔔 Start: 2.03 (CZ) / 17:00 / Kamienica Naujacka
👉 Zapisy: https://www.mok.olsztyn.pl/wydarzenia/2023/03/desant-kultury-muzyczna-podroz-gipsy-kings-/-spotkanie-organizacyjne

📣 Szymon Trawiński: Warsztaty tworzenia rekwizytów i strojów cosplay / spotkanie organizacyjne
Interesujesz się fantastyką lub komiksem? A może kręci Cię kultura azjatycka? Albo współczesne pokazy rycerskie? Z nami możesz wznieść swoje hobby na wyższy poziom - ucząc się tworzyć unikatowe elementy stroju cosplay!
🔔 Start: 1.03 (ŚR) / 17:00 / Kamienica Naujacka
👉 Zapisy: https://www.mok.olsztyn.pl/wydarzenia/2023/03/desant-kultury-pracownia-cosplay-/-spotkanie-organizacyjne

Serdecznie zapraszamy na spotkania organizacyjne na początku listopada. Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronach wydarzeń.


BOOM!!! W tym roku wpłynęło 27 projektów!!! DWADZIEŚCIA SIEDEM wyjątkowych i unikalnych koncepcji. Już za chwilę wracamy z informacją o wynikach głosowania komisji konkursowej.


Z początkiem września rusza nabór do DESANTU KULTURY – otwartego konkursu na realizację autorskich projektów artystycznych!

Jeśli masz dość biurokratycznych hamulców i knebli – zgłoś się do nas. MOK Olsztyn zrobi wszystko, by po raz kolejny umożliwić rozwój oddolnej, niezależnej kultury autorskiej.

Jeśli masz pomysł, ale brakuje Ci zaplecza; jeśli chcesz podzielić się swą pasją, ale nie starcza Ci środków; jeśli masz wizję i chcesz czynnie współtworzyć krajobraz olsztyńskiego życia artystycznego - zgłoś się do DESANTU KULTURY!

Po kolejnych udanych edycjach ponownie szukamy artystów, chcących realizować u nas własne projekty kulturalne. Oferujemy zaplecze logistyczne, wsparcie promocyjne i 1500 zł brutto miesięcznie za prowadzenie cotygodniowych grup twórczych w okresie listopad 2022 - czerwiec 2023. Zawartość merytoryczna projektu zależy tylko od Ciebie.

📣 Oferty konkursowe przyjmujemy od 1 do 30 września 2022. Można je dostarczać osobiście lub przesyłać pocztą elektroniczną (sekretariat@mok.olsztyn.pl) bądź tradycyjną.

 

Do pobrania:
Regulamin Desantu Kultury 2022
* Karta zgłoszeniowa
* Wzór umowy


Edycja 2021

Mamy dwa zwycięskie projekty wybrane w tegorocznej edycji Desantu:

Aron Blum zabierze was na RYTM-MEDYTACJĘ, czyli interdyscyplinarne warsztaty rytmiczne, podczas których będziemy poszukiwali rytmu w odgłosach przyrody, obudujemy rytmami popularne riffy i beaty, a w końcu przygotujemy się do wspólnego występu!

Podczas integracyjnego projektu MATKA, Marta Andrzejczyk zaprosi do zajrzenia w najgłębsze zakamarki serc, pomagając przekuć na artystyczne formy wasze wspomnienia i tworząc indywidualne portrety najważniejszych kobiet w waszym życiu.

Spotkanie organizacyjne projektu RYTM-MEDYTACJA odbędzie się już 8 listopada (poniedziałek) o 18:00 w sali pod olsztyńskim Amfiteatrem.

Na spotkanie organizacyjne projektu MATKA zaprosimy 18 listopada (czwartek) o 17:30 do Kamienicy Naujacka przy Dąbrowszczaków 3.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale liczba uczestników jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy pod adresem: zapisy@mok.olsztyn.pl.


Jeśli uważasz, że jakość lokalnego życia kulturalnego pozostawia wiele do życzenia, weź sprawy w swoje ręce!

Po raz czwarty MOK Olsztyn rozpoczyna operację "Desant Kultury" - otwarty konkurs na realizację autorskich projektów kulturalnych. Niezmiennie poszukujemy ambitnych i kreatywnych twórców, nadpobudliwych architektów treści i jakości. Omijamy łukiem instytucjonalne miazmaty, otwierając się na inicjatywy oddolne, niezależne i autentyczne.

Być może widzisz coś, czego my nie dostrzegamy. Być może masz Pomysł i Wizję, na realizację których nie było dotąd przestrzeni. Być może chcesz podzielić się swoimi światami z innymi. Teraz masz wreszcie szansę dać upust swojej kreatywności! My zapewniamy całą logistykę, promocję i finansowanie twojego autorskiego projektu. Jego profil merytoryczny zależy tylko od ciebie, my nie narzucamy nic. Daj sobie szansę i zgłoś się! Na oferty konkursowe czekamy do 30 września 2021. Regulamin, kartę zgłoszeniową i tzw. wszystko znajdziecie poniżej.

Pliki do pobrania:
Desant Kultury Regulamin 2021
Załącznik nr 1 Karta zgłoszeniowa
Załącznik nr 2 Wzór umowy


DESANT KULTURY: RAP NA SCENACH (EDYCJA 2020)
 (od 16 roku życia): impresariat@mok.olsztyn.pl

Odpalamy "Rap na scenach", zwycięski projekt Desantu Kultury! Jeżeli masz hip-hop w sercu i chcesz wreszcie zrobić z tym coś więcej - to jesteś w dobrym miejscu. Może kleisz bity w zaciszu własnej kanciapy. Składasz cierpliwie wers do wersu i rymujesz groźnie do lustra. Chcesz wreszcie wyjść z tym do ludzi - tylko nie bardzo wiesz jak... Bo ciągle jakoś, cholera, brakuje pewności siebie. Warsztatu. Doświadczenia. I w ogóle co ludzie powiedzą?
Uwierz, znamy to aż za dobrze. Dlatego mamy propozycję.
"Rap na scenach" to cykl darmowych warsztatów scenicznych. Pod okiem Roberta Szyłańskiego, doświadczonego MC i DJa, chcemy nauczyć cię obycia scenicznego. Pracy z mikrofonem, opanowania stresu, interakcji z publiką. Jak dobrze współpracować z DJem, jak nabrać pewności siebie. O czym pamiętać? Czego się wystrzegać? Na co zwracać uwagę? I jak traktować każdy występ, jakby był najważniejszy w życiu.
Wychodzimy naprzeciw marzeń młodych, niedoświadczonych raperów z Olsztyna. Zapraszamy na ośmiomiesięczny cykl zajęć teoretycznych i praktycznych. Zupełnie za darmoszkę. Wiemy, że masz do tego serce. Z nami nauczysz się jeszcze warsztatu!
Zgłoszenia do udziału w projekcie "Rap na scenach" zbieramy na impresariat@mok.olsztyn.pl do 31.08.2021, zajęcia będą odbywały się w godzinach 18-20 w środy, pierwsze 8.09.2021

********

DESANT KULTURY: GłuszczAntyK (EDYCJA 2020)
BRAK WOLNYCH MIEJSC (od 16 roku życia)

Ogłaszamy otwarty nabór do inicjatywy "GłuszczAntyK" - zwycięskiego projektu Desantu Kultury, nawiązującego do dorobku niezapomnianego Bohdana Głuszczaka i dokonań Pantomimy Olsztyńskiej!
Inspirując się pracą artystyczną i pedagogiczną tego znakomitego twórcy i prekursora arteterapii osób niesłyszących, zapraszamy was na cykl darmowych, ośmiomiesięcznych warsztatów pracy z szeroko rozumianym językiem ciała.
Mieszana grupa warsztatowa (osób słyszących i niesłyszących) stworzy przestrzeń do wzajemnej integracji, przełamywania nieśmiałości i otwarcia na nowe doświadczenia. 
Natalia Świniarska i Krzysia Kamila Pawlicka zaproszą was do ćwiczeń z obrębu animacji, teatru, warsztatu komunikacji i warsztatu socjoterapii.
Efektem naszej pracy będzie spektakl finałowy - autorskie widowisko pantomimiczne, czerpiące z tematyki antycznej. Sięgniemy po teksty Sofoklesa, Eurypidesa czy Ajschylosa, by wydobyć z nich treść dramatyczną możliwą do pokazania za pomocą języka ciała.
W ten sposób projekt "GłuszczAntyK" nie tylko będzie upamiętniał tradycję teatralną Bohdana Głuszczaka, ale także odwoływał się wprost do korzeni i źródeł europejskiej kultury teatralnej.

********

Wydarzenie odbędzie się w obowiązującym reżimie sanitarnym. Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona.
Aktualny Regulamin Imprez MOK Olsztyn https://www.mok.olsztyn.pl/regulamin-imprez

 

[dodane 04.11.2020]


Znamy wyniki Desantu Kultury! Przez kilka ładnych tygodni po raz kolejny poszukiwaliśmy oryginalnych i niezależnych projektów kulturalnych. Za każdym razem zachwyca nas to tak samo: po naszym apelu do Miejskiego Ośrodka Kultury wpłynęło aż 29 kapitalnych, naprawdę ciekawych propozycji - inicjatyw oddolnych, nieskrępowanych sztampą i instytucjonalnymi gorsetami. Dziś, z niewyspanie przekrwionym okiem i twarzą poczerniałą od kawy, ale też z niekłamaną satysfakcją informujemy, że po bezpardonowych naradach wybraliśmy do realizacji dwa fantastyczne projekty!

🔴 "GłuszczAntyK" to projekt nawiązujący do artystycznego dorobku niezapomnianego Bohdana Głuszczaka i dokonań Pantomimy Olsztyńskiej. W jego ramach powstanie grupa mieszana osób niesłyszących i słyszących. Podczas zajęć warsztatowych pod okiem Krzysztofy Gomółki Pawlickiej będziemy uczyli się integracji i wzajemnego zrozumienia oraz ćwiczyli zagadnienia z zakresu animacji, teatru i pantomimy. A docelowo przygotujemy wspólnie spektakl - finałowe widowisko z obszaru tematyki antycznej!

🔴 Warsztaty Sceniczne "Rap na scenach" to projekt wychodzący na przeciw marzeń młodych i niedoświadczonych raperów z Olsztyna. Prowadzeni przez Roberta Andrzeja Szyłańskiego, doświadczonego MC, machera w studiu nagraniowym i szefa "Rap Zajawki", będziemy uczyli się scenicznej pewności siebie, pracy z mikrofonem, interakcji z publicznością i wszystkich tych 'drobnych' rzeczy, które składają się na dobry występ.

Informacja o naborach do obu grup ukaże się już wkrótce na naszych łamach (strona www i FB). Zaglądajcie do nas i szykujcie się do udziału w najnowszej odsłonie Desantu Kultury!

[dodane 30.10.2020]


Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie ogłasza zaciąg do DESANTU KULTURY. Po raz trzeci wzywamy twórców, animatorów, pasjonatów i wizjonerów do kampanii przeciw szablonowi, miałkości i lichocie!

Gdy kanonada artystycznego dyletanctwa i miernoty rozbrzmiewa wokół coraz głośniej, my ogłaszamy otwarty konkurs na projekt kulturalny. DESANT KULTURY to bezkompromisowa walka o treść i jakość, prowadzona pod sztandarami kultury nieustraszonej i wolnomyślicielskiej!

Nie pozwól zdławić swojego smaku pulpą serwowaną przez wrażych kacyków! Uderz myślą i inwencją w wybałuszone oko zielone, zielone! Stwórz projekt kreatywnych zajęć ze sztuką w roli głównej i wyrusz z nami na artystyczną krucjatę!

Na zgłoszenia czekamy do 30 września 2020. Ślijcie na sekretariat@mok.olsztyn.pl lub gołębiem pocztowym na adres: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, 10-538 Olsztyn, ul. Dąbrowszczaków 3.

DESANT KULTURY: walka trwa!

DO POBRANIA:
* regulamin konkursu
* karta zgłoszenia do konkursu


Tak było w edycji 2020:

Desant Kultury to ożywczy powiew na froncie walki Miejskiego Ośrodka Kultury o treść i jakość. Gdy nasze działania zaczepne wobec artystycznych schematów wchodziły dopiero w początkową fazę, nikt nie mógł jeszcze przypuszczać, że będziemy operować w czasach - drobnostka - pożarów kontynentów, pandemii, zamieszek i hiszpańskiej inkwizycji. Na cud mogłoby zakrawać, że mimo mniejszych i większych burz dziejowych ostatecznie udało się zdobyć założone przyczółki i wykonać misje!

Desant Kultury 2019/2020 to cztery soczyste projekty:
👉 "FREESTYLE – Na(m) Wolno", czyli hiphopowe improwizacje pod okiem Macieja Sujeckiego i Julianiana Cimaszkiewicza
👉 "Olsztyn pisze piosenki", czyli szlifowanie songwriterskiego warsztatu z Piotrem Szauerem
👉 "Multi Book", czyli nadawanie kształtu miejskiej, multimedialnej opowieści pod wodzą Łukasza Staniszewskiego
👉 "Plantacja Wyrazów", czyli uprawa limeryków i innych zagrożonych gatunków literackich z Joanną Wilengowską

Przez kolejne miesiące, najpierw w realu, później w dywersji onlajnowej, nieustraszeni desantowcy szlifowali talenty olsztynian spragnionych kultury oddolnej, nieschematycznej i autentycznej. I tak dotarliśmy do Finału Desantu Kultury, podczas którego zaprezentowali wam efekty ich ciężkiej pracy!

 

 

 


To oni realizowali własne, autorskie pomysły w obrębie MOK. 

Joanna Wilengowska, Piotr Szauer, Łukasz Staniszewski, Maciej Sujecki i Julian Cimaszkiewicz – to autorzy projektów Desantu Kultury 2019/2020. Spośród 31 zgłoszonych pomysłów, wybraliśmy cztery, pierwsze dwa były realizowane od listopada do czerwca, dwa pozostałe w krótszych blokach (od listopada do lutego i od marca do czerwca).

"FREESTYLE – Na(m) Wolno" (spotkania od marca 2020)
Prowadzący – Maciej Sujecki i Julian Cimaszkiewicz – różnią się w wielu aspektach życia, ale obaj kochają freestyle. Podczas warsztatów zaprezentowali uczestnikom bogatą kulturę hip-hop, a także w praktyce pomagali zmierzyć się trudną z materią jaką jest improwizacja słowna, czyli freestyle.

"Olsztyn pisze piosenki" (spotkania od marca 2020)
Autor piosenek i dziennikarz muzyczny, Piotr Szauer na zajęcia zaprosił twórców piosenek, ale i tych, którzy chcieli się tej sztuki nauczyć. Wspólnie z uczestnikami pracował nad konkretnymi utworami, dyskutowano na ich temat i tworzono nowe. Na zajęciach pojawiali się "przyjaciele z olsztyńskiej sceny" – autorzy piosenek w różnym klimacie muzycznym, którzy podzielili się z uczestnikami swoim doświadczeniem.

"Multi Book" (spotkania od listopada 2019) zakładał stworzenie miejskiej opowieści za pomocą urywków tekstów, zdjęć, nagrań audio i wideo. Pisarz, dramaturg, autor słuchowisk teatralnych, Łukasz Staniszewski, pokazał jak zrobić to przy użyciu jedynie  telefonu komórkowego. Warsztat skierowany był do tych, którzy funkcjonują w wirtualnej rzeczywistości i chcieli uatrakcyjnić swój przekaz poprzez umiejętności twórcze z zakresu sztuk literackich, fotograficznych i filmowych.

"Plantacja Wyrazów" (spotkania od 3. marca 2020)
Uprawa limeryków i innych zagrożonych gatunków. Łamigłówki literackie. Warsztaty prowadziła dziennikarka telewizyjna oraz pisarka Joanna - Wilengowska. Na zajęcia zapraszała "licealistów, rencistów i cyklistów. Tych, co nie wydusili z siebie ani wersa, jak i kochanków rymów. Damy i huzary. Miłośników czarnego humoru i jasnej strony mocy". W programie były gry i zabawy literackie level hard. 

(akt. 24.02.2020)