Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie ogłasza zaciąg do DESANTU KULTURY. Po raz trzeci wzywamy twórców, animatorów, pasjonatów i wizjonerów do kampanii przeciw szablonowi, miałkości i lichocie!

Gdy kanonada artystycznego dyletanctwa i miernoty rozbrzmiewa wokół coraz głośniej, my ogłaszamy otwarty konkurs na projekt kulturalny. DESANT KULTURY to bezkompromisowa walka o treść i jakość, prowadzona pod sztandarami kultury nieustraszonej i wolnomyślicielskiej!

Nie pozwól zdławić swojego smaku pulpą serwowaną przez wrażych kacyków! Uderz myślą i inwencją w wybałuszone oko zielone, zielone! Stwórz projekt kreatywnych zajęć ze sztuką w roli głównej i wyrusz z nami na artystyczną krucjatę!

Na zgłoszenia czekamy do 30 września 2020. Ślijcie na lub gołębiem pocztowym na adres: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, 10-538 Olsztyn, ul. Dąbrowszczaków 3.

DESANT KULTURY: walka trwa!

DO POBRANIA:
* regulamin konkursu
* karta zgłoszenia do konkursu


Tak było w edycji 2020:

Desant Kultury to ożywczy powiew na froncie walki Miejskiego Ośrodka Kultury o treść i jakość. Gdy nasze działania zaczepne wobec artystycznych schematów wchodziły dopiero w początkową fazę, nikt nie mógł jeszcze przypuszczać, że będziemy operować w czasach - drobnostka - pożarów kontynentów, pandemii, zamieszek i hiszpańskiej inkwizycji. Na cud mogłoby zakrawać, że mimo mniejszych i większych burz dziejowych ostatecznie udało się zdobyć założone przyczółki i wykonać misje!

Desant Kultury 2019/2020 to cztery soczyste projekty:
👉 "FREESTYLE – Na(m) Wolno", czyli hiphopowe improwizacje pod okiem Macieja Sujeckiego i Julianiana Cimaszkiewicza
👉 "Olsztyn pisze piosenki", czyli szlifowanie songwriterskiego warsztatu z Piotrem Szauerem
👉 "Multi Book", czyli nadawanie kształtu miejskiej, multimedialnej opowieści pod wodzą Łukasza Staniszewskiego
👉 "Plantacja Wyrazów", czyli uprawa limeryków i innych zagrożonych gatunków literackich z Joanną Wilengowską

Przez kolejne miesiące, najpierw w realu, później w dywersji onlajnowej, nieustraszeni desantowcy szlifowali talenty olsztynian spragnionych kultury oddolnej, nieschematycznej i autentycznej. I tak dotarliśmy do Finału Desantu Kultury, podczas którego zaprezentowali wam efekty ich ciężkiej pracy!

 

 

 


To oni realizowali własne, autorskie pomysły w obrębie MOK. 

Joanna Wilengowska, Piotr Szauer, Łukasz Staniszewski, Maciej Sujecki i Julian Cimaszkiewicz – to autorzy projektów Desantu Kultury 2019/2020. Spośród 31 zgłoszonych pomysłów, wybraliśmy cztery, pierwsze dwa były realizowane od listopada do czerwca, dwa pozostałe w krótszych blokach (od listopada do lutego i od marca do czerwca).

"FREESTYLE – Na(m) Wolno" (spotkania od marca 2020)
Prowadzący – Maciej Sujecki i Julian Cimaszkiewicz – różnią się w wielu aspektach życia, ale obaj kochają freestyle. Podczas warsztatów zaprezentowali uczestnikom bogatą kulturę hip-hop, a także w praktyce pomagali zmierzyć się trudną z materią jaką jest improwizacja słowna, czyli freestyle.

"Olsztyn pisze piosenki" (spotkania od marca 2020)
Autor piosenek i dziennikarz muzyczny, Piotr Szauer na zajęcia zaprosił twórców piosenek, ale i tych, którzy chcieli się tej sztuki nauczyć. Wspólnie z uczestnikami pracował nad konkretnymi utworami, dyskutowano na ich temat i tworzono nowe. Na zajęciach pojawiali się "przyjaciele z olsztyńskiej sceny" – autorzy piosenek w różnym klimacie muzycznym, którzy podzielili się z uczestnikami swoim doświadczeniem.

"Multi Book" (spotkania od listopada 2019) zakładał stworzenie miejskiej opowieści za pomocą urywków tekstów, zdjęć, nagrań audio i wideo. Pisarz, dramaturg, autor słuchowisk teatralnych, Łukasz Staniszewski, pokazał jak zrobić to przy użyciu jedynie  telefonu komórkowego. Warsztat skierowany był do tych, którzy funkcjonują w wirtualnej rzeczywistości i chcieli uatrakcyjnić swój przekaz poprzez umiejętności twórcze z zakresu sztuk literackich, fotograficznych i filmowych.

"Plantacja Wyrazów" (spotkania od 3. marca 2020)
Uprawa limeryków i innych zagrożonych gatunków. Łamigłówki literackie. Warsztaty prowadziła dziennikarka telewizyjna oraz pisarka Joanna - Wilengowska. Na zajęcia zapraszała "licealistów, rencistów i cyklistów. Tych, co nie wydusili z siebie ani wersa, jak i kochanków rymów. Damy i huzary. Miłośników czarnego humoru i jasnej strony mocy". W programie były gry i zabawy literackie level hard. 

(akt. 24.02.2020)