16 lutego zapraszamy na wernisaż wystawy pokonkursowej OMF 2022, na której zaprezentujemy nagrodzone prace, a oprócz nich pojawią się też zdjęcia osób wyróżnionych. Wystawa potrwa do 31.03.2023.

Na wystawie można oglądać prace:

kategoria fotografia uliczna:
DAMIAN DOROSZ – zdjęcie bez tytułu,
JACEK KOŚLICKI – bliskość,
JANUSZ JUREK – zdjęcie bez tytułu,
MACIEJ JÓŹWIAK – motocyklista,
MAGDALENA SZUREK – fuzja,
MAŁGORZATA PAWELCZYK – droga,
PIOTR KWIT – zachód słońca w zadarze,
ZBIGNIEW PIOTR PIOTROWSKI – cykl zdjęć „bajkaoczasie” (zdjęcie nr 3),
GRZEGORZ KRZYSZTOFIK – kazimierz,

kategoria abstrakcja: 
DANIEL WENCEL – mecz,
JERZY ŁAŹNIEWSKI – cykl zdjęć „formy miękkie”,
KRYSTYNA JANUSZ – homosovieticus,
KRZYSZTOF KUPREN – cykl zdjęć „zima”,
ŁUKASZ CEJLOWSKI – zdjęcie z cyklu „Waterscapes”,
MACIEJ WIŚNIEWSKI – zdjęcie1234 z cyklu przekwitanie (zdjęcie nr 2),
MAREK HASSO-AGOPSOWICZ – cykl zdjęć „Abstrakcja na kółkach”,
PIOTR WYRZYKOWSKI – cykl zdjęć „Zadymka”,
PRZEMYSŁAW WOJEWODA – usta,
SEBASTIAN GÓRA – konfrontacja,
SEBASTIAN SZOSTEK – węzeł,
TOMASZ RUSAK – Bangkok art culture center,
WOJCIECH GRZĘDZIŃSKI – Abstrakcja zdjęcie pojedyncze,

kategoria portret: 
AGNIESZKA CHOJNACKA – cykl zdjęć „ulotne”,
GRZEGORZ KRZYSZTOFIK – cykl zdjęć „Judyta”,
PAWEŁ FLIS – 22na wietrze22,
KINGA DĄBROWSKA – samotność, zdjęcie nr 1,
PAWEŁ FIGURSKI – cykl zdjęć „JanuszJustyna”.


[akt. 15.01.2023] Znamy Laureatów XVIII Otwartych Mistrzostw Fotograficznych OMF 2022! Kolejny już raz mamy niekłamaną przyjemność spojrzeć na świat oczami tych, którzy potrafią zamknąć w kadrze nieoczywistość. Wyrwane z płochliwej materii czasu stop-klatki rzeczywistości zaskakują, niepokoją, dają do myślenia. Nasze uznanie jest tym większe, że na tę edycję OMF wpłynęło aż 325 zgłoszeń! Dziś z satysfakcją prezentujemy wyniki obrad szacownego Jury. Miłe Panie, Drodzy Panowie: przed Wami najlepsi z najlepszych XVIII Otwartych Mistrzostw Fotograficznych OMF 2022!

🏆 Grand Prix – Dariusz Szubiński / kategoria: fotografia uliczna / bez tytułu 
🥇 I Miejsce – Marcin Urbanowicz / kategoria: fotografia uliczna / "Skok" 
🥈 II Miejsce – Małgorzata Mikołajczyk / kategoria: abstrakcja / Cykl "Opowieści z kałuży" 
🥉 III Miejsce – Kosma Ugniewski / kategoria: portret / bez tytułu 

Wyróżnienia – vouchery na wydruki o wartości 200 zł od Bertrand PDF

🏅 Janusz Jurek / kategoria: street photo / bez tytułu 
🏅 Marcin Lichwa / kategoria: portret / "Lightbrush" 
🏅 Dominika Rosiak / kategoria: abstrakcja / cykl "Sześcian" 

Serdecznie gratulujemy Laureatom XVIII Otwartych Mistrzostw Fotograficznych. Wszystkim uczestnikom OMF 2022 najpiękniej dziękujemy za udział w konkursie MOK Olsztyn!

Poniżej prezentujemy nagrodzone fotografie. Te i wiele innych nadesłanych prac będzie można podziwiać na wystawie pokonkursowej w Galerii Amfilada. Termin jej otwarcia podamy już wkrótce.

Nagrodę główną Grand Prix OMF 2022, czyli dron DJI Mini 2 Fly More Combo, ufundował Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
Nagrody pieniężne dla miejsc I-III w łącznej wysokości 4,5 tys. zł ufundował MOK Olsztyn.
Vouchery na wydruki dla wyróżnionych ufundowała Bertrand PDF – pracownia druku fotograficznego.

XVIII Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne były objęte honorowym patronatem Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.

 

👉 Galeria prac nagrodzonych w OMF 2022


Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne to coroczny, trwający bez przerwy od 2004 roku, ogólnopolski konkurs dla wszystkich fotografujących. Do tej pory nagrodziliśmy już ponad stu laureatów, a nasze Jury, złożone z najlepszych fotografów i krytyków branży, przejrzało ponad dwanaście tysięcy zdjęć!
Do udziału zapraszamy wszystkich: amatorów fotografii i profesjonalistów. Nie stawiamy ograniczeń wiekowych ani sprzętowych, otwierając się szeroko na wszelkie metody pozyskiwania dobrych kadrów. W edycji OMF 2022 pragniemy zwrócić uwagę Uczestnikom na złożoność świata, jego problemy, ale też i piękne strony. „STREET PHOTO” jest olbrzymią kopalnią wszelakich odsłon życia społecznego, każda rzecz występująca w tzw. przestrzeni publicznej jest odzwierciedleniem człowieka i konsekwencji jego działań. Mocnym elementem takich poszukiwań jest tzw. DECYDUJĄCY MOMENT.
ABSTRAKCJA daje pole do popisu naszemu kreatywnemu spojrzeniu na świat w sposób nieoczywisty, tajemniczy. Tu możemy całkowicie puścić wodze fantazji i wręcz nie trzymać się jakiś ustalonych ram czy prawideł.
PORTRET to mocna korespondencja między modelem i twórcą, nawet przy ujęciu złapanym z ukrycia.

KATEGORIE KONKURSOWE:

📣 STREET PHOTO/FOTOGRAFIA ULICZNA
To swego rodzaju reportaż, wymagający często szybkości spojrzenia i reakcji. Kategoria odpowiada duchowi naszych czasów. Życie społeczne w swym zagęszczeniu i bliskości powoduje mocne interakcje. Wrażliwość musi bardzo szybko korespondować z chwytaniem kluczowego momentu, emocji. Ulica jest też tu pewnym przenośnym określeniem tego, co obserwujemy po wyjściu z domu, w całość tkanki miejskiej, społecznej itd.

📣 PORTRET
To wręcz klasyczna dziedzina fotografii, z bardzo osobistym, międzyludzkim kontaktem oraz korespondencją między modelem i fotografem. Zawiera się w niej emocje modela fotografowanego, przepuszczone przez emocje osoby fotografującej. To chyba jedna z najbardziej pierwotnych form sztuki. Człowiek od zawsze miał potrzebę obrazować ludzi, zwierzęta, twory mityczne.

📣 ABSTRAKCJA
Abstrakcja to coś nieoczywistego, nierzeczywistego, często odkrywanego w rzeczach bardzo zwykłych, wszechobecnych. To miejsce na uwolnienie wyobraźni i swojej indywidualnej spostrzegawczości. To zdolność własnej interpretacji rzeczywistości.

W obradach Jury wybierzemy prace nagrodzone i wyróżnione, które zostaną zaprezentowane w lutym 2023 na wystawie pokonkursowej w Galerii Amfilada MOK Olsztyn.

Nagrody OMF 2022
👉 Grand Prix
Dron DJI Mini 2 Fly More Combo
👉 I Miejsce
Nagroda pieniężna: 2.000 zł
👉 II Miejsce
Nagroda pieniężna: 1.500 zł
👉 III Miejsce
Nagroda pieniężna: 1.000 zł
👉 Dwa wyróżnienia w postaci wydruków o wartości 200 zł.
Dodatkowo wyróżnimy część prac z każdej kategorii, zapraszając do pokonkursowej wystawy zbiorowej.

Wasze zmagania konkursowe będzie oceniać bezkompromisowe Jury, w którego składzie znajdują się:
📸 Jarosław Poliwko. Fotografią jako pasją zaczął się zajmować już pod koniec lat 80-tych XX w. Od wielu lat z powodzeniem poświęca się tej dziedzinie i zawodowo, i artystycznie. Efektem tego jest własna fotograficzna działalność gospodarcza oraz studio fotograficzne ART3H Studio, którego Jarek Poliwko jest współwłaścicielem. Styl artysty oscyluje w obrębie fotografii społeczno-reportażowej, kreacyjnej, teatralno-muzycznej i silnie emocjonalnej, w której nadrzędnym tematem inspiracji jest człowiek i jego istnienie. Ostatnimi czasy mocno eksplorujący fotografię minimalistyczną. Jako podróżnik realizuje również wielopłaszczyznowe reportaże.
Duże wystawy indywidualne: „W Międzygeście” (2008), „Bardzo bliski wschód” (2010), „Teatr nieobiektywnie” (2015), „Gdzieniegdzie” (2015) „Rzuty płaskie”(2021)
Wystawy zbiorowe: „Jaroslaw Poliwko i Karol Rajmund Raich. Wystawa fotografii” (2005), „Niepodobieństwa – Japonia na zdjęciach (2020).”Nierzyczywistości”(2021)
Publikacje: Gazeta Wyborcza, Gazeta Olsztyńska, Made In Warmia&Mazury, FOTO.
📸 Arek Stankiewicz. Niedoszły polonista. Zawód wykonywany: fotograf, fotoreporter Gazety Wyborczej, założyciel Czarna Offca Studio, współwłaściciel ART3H Studio. Na co dzień zajmuje się fotografią reportażową, studyjną i komercyjną. Jak sam mówi, oddech i radość znajduje podróżując i fotografując w podróży. Szczególnie interesuje go kierunek wschodni, z naciskiem na Chiny i Japonię. W obu tych krajach był wielokrotnie, dokumentując swoje podróże. Podpatrywanie codzienności, jej dokumentacja, poszukiwanie nowych punktów widzenia, a także poczucie humoru w fotografii to główne zainteresowania fotograficzne Arka Stankiewicza.
Wystawy: „Niepodobieństwa – Japonia na zdjęciach” (2020).”Nierzyczywistaości”(2021)
Publikacje: Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy, Duży Format, Polityka, Business Insider, Kommierasant, Made In Warmia&Mazury, Wprost.
Współpraca: Gazeta Wyborcza, East News Agencja Fotograficzna, Made In Warmia&Mazury, Pryzmat – Pracownia Tańca Współczesnego, MOK Olsztyn, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Fundacja Sztuki Artoffnia i in.
📸 Łukasz Pepol. W 2008 ukończył studia w Instytucie Nauk Politycznych UWM w Olsztynie oraz Warszawską Szkołę Fotografii. Swoje pierwsze fotograficzne kroki zaczął stawiać w roku 1999, zajmując się fotografią analogową. Zawodowo zaczął działać od roku 2009, tworząc głównie portrety polityków, artystów, ludzi sceny oraz zdjęcia mody. Jego komercyjne zdjęcia pojawiały się m.in. w magazynach: Playboy, Forbes, Maleman, Gazeta Wyborcza, Przekrój, Gala oraz na portalach: interia.pl, rmffm.pl, radiozet.pl. Poza pracą zawodową cały czas działał czynnie jako fotografik. Jego prace były nagradzane oraz wyróżniane w konkursach fotograficznych. W latach 2013, 2015, 2017 oraz 2019 uczestniczył w wystawie pokonkursowej Olsztyńskiego Biennale Sztuki „O Medal Prezydenta“.
Ważniejsze wystawy: „Zatoka huraganów” (2007), „Zatorze“ (2014), „People of New York – Pepol of New York“ (2016)

XVIII Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne OMF 2022 są objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.

Zgłoszenia do konkursu przyjmujemy od 7 listopada do 26 grudnia 2022. Swoje prace przesyłajcie przez formularz dostępny na stronie 👉 www.mok.olsztyn.pl/omf.
Regulamin OMF 2022 znajdziecie na www.mok.olsztyn.pl/omf
Więcej o Otwartych Mistrzostwach Fotograficznych można przeczytać na www.mok.olsztyn.pl/omf
Jeśli macie jakieś pytania czy wątpliwości piszcie na adres 👉 omf@mok.olsztyn.pl


Edycja 2021

Finał OMF 2021 zbliża się wielkimi krokami. Przed nami gala, którą podobnie jak w roku ubiegłym roku przeprowadzimy online. Na galę zapraszamy w niedzielę, 13 lutego o 18:00, będzie dostępna na stronie MOK oraz w naszych mediach społecznościowych. Natomiast od poniedziałku, 14 lutego, w Galerii Amfilada udostępnimy całą wystawę pokonkursową. Zobaczymy na niej prace osób nagrodzonych i wyróżnionych:

Grand Prix – Jakub Steller / kategoria: minimalizm / cykl „Stany skupienia”
I Miejsce – Sebastian Napora / kategoria: minimalizm / „Ucieczka z opery”
II Miejsce – Michał Krawiec / kategoria: oblicza człowieczeństwa - granice / „Cień wolności”
III Miejsce – Jerzy Safijański / kategoria: minimalizm / „Przedwiośnie”

Wyróżnienia:
Anna Niemiec / kategoria: minimalizm / Bez tytułu
Wojciech Grabowski / kategoria: oblicza człowieczeństwa – granice / „Wiara”
Magdalena Szurek / kategoria: oblicza człowieczeństwa – granice / „Marsz”

a także prace, które nie stanęły na podium, ale są bardzo ciekawe i warto je zaprezentować.

KATEGORIA „OBLICZA CZŁOWIECZEŃSTWA – GRANICE”
1. Anna Jakubowska – cykl zdjęć „Wnętrze”
2. Bogusz Jan Szulc – „Starość”
3. Elwira Kruszelnicka – „Dotykając wolności”
4. Ewa Laskowska – „Toxic winter swimming”
5. Filip Rybczyński – „Rozstanie”
6. Katarzyna Stwora – „Matka”
7. Kinga Ptak – zdjęcie bez tytułu
8. Michał Krawiec – „Zamaskowany”
9. Mikołaj Marczuk – „Kontrast”
10. Mikołaj Marczuk – „Rodzina”
11. Piotr Schilling – cykl zdjęć „Hejt”
12. Zbigniew Brzozowski – zdjęcie bez tytułu

KATEGORIA „MINIMALIZM”
1. Anna Piwowarska-Sosik – „Spojrzenie w siną dal”
2. Elwira Kruszelnicka – „Anonimowy bohater codzienności”
3. Jan Olchówka – cykl zdjęć „Nna rozdrożu”
4. Katarzyna Manikajło-Obidzińśka – zdjęcie bez tytułu
5. Krzysztof Kupren – cykl zdjęć „Odbicia”
6. Maciej Wiśniewski – „qqqqqppppp”
7. Magdalena Chudzik – „Środek”
8. Marcin Urbanowicz – „E10”
9. Marcin Urbanowicz – „Limuzyna”
10. Mariusz Korpoliński – „PKS”
11. Michał Orliński – „Przemijanie”
12. Paweł Ulaniuk – „Płynna Granica”
13. Polina Rytova – zdjęcie bez tytułu
14. Radosław Siekierzyński – „Makatka”
15. Radosław Siekierzyński – „Wędrowiec”
16. Wiktoria  Rółkowska – zdjęcie bez tytułu


Dziesiątki i setki zdjęć wykonywanych w pośpiechu komórką, by uwiecznić dla potomności kota lub fit makaron, krzywdząco trywializują te medium, odzierają je z magii. A przecież fotografia to równoprawna dziedzina sztuki, zachwycająca oryginalnością spojrzenia, przenikliwością obserwacji, intrygująca tematyką. Dowodzą tego znakomite prace zwycięzców XVII Otwartych Mistrzostw Fotograficznych OMF 2021, pozwalające widzieć świat przez pryzmat nieustannych zaskoczeń i zamyśleń. Panie i Panowie, z niekłamaną przyjemnością ogłaszamy laureatów OMF 2021!

🏆 Grand Prix – Jakub Steller / kategoria: minimalizm / cykl „Stany skupienia” 👏
🥇 I Miejsce – Sebastian Napora / kategoria: minimalizm / „Ucieczka z opery” 👏
🥈 II Miejsce – Michał Krawiec / kategoria: oblicza człowieczeństwa - granice / „Cień wolności” 👏
🥉 III Miejsce – Jerzy Safijański / kategoria: minimalizm / „Przedwiośnie” 👏

Wyróżnienia – po 5 wydruków 30x40

🏅 Anna Niemiec / kategoria: minimalizm / Bez tytułu 👏
🏅 Wojciech Grabowski / kategoria: oblicza człowieczeństwa – granice / „Wiara” 👏
🏅 Magdalena Szurek / kategoria: oblicza człowieczeństwa – granice / „Marsz” 👏

Zwycięzcom XVII Otwartych Mistrzostw Fotograficznych szczerze gratulujemy. Wszystkim uczestnikom OMF 2021 najpiękniej dziękujemy za udział w konkursie MOK Olsztyn i podzielenie się z nami swoim niepospolitym talentem.

Poniżej prezentujemy nagrodzone fotografie. Te i wiele innych nadesłanych prac będzie można podziwiać na wystawie pokonkursowej w Galerii Amfilada. Termin jej otwarcia podamy już wkrótce.

Nagrodę główną Grand Prix OMF 2021, czyli aparat Canon EOS M6 Mark II + EF-M 15-45mm IS STM, ufundował Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
Nagrody pieniężne dla miejsc I-III w łącznej wysokości 6 tys. zł ufundował MOK Olsztyn.
Wydruki prac osób wyróżnionych ufundowała BertrandPDF – pracownia druku fotograficznego.

XVII Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne były objęte honorowym patronatem Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.


Grand Prix – Jakub Steller / kategoria: minimalizm / cykl „Stany skupienia”

I Miejsce – Sebastian Napora / kategoria: minimalizm / „Ucieczka z opery”

II Miejsce – Michał Krawiec / kategoria: oblicza człowieczeństwa - granice / „Cień wolności” 

III Miejsce – Jerzy Safijański / kategoria: minimalizm / „Przedwiośnie”


Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne 2021 to coroczny, trwający bez przerwy od 2004 roku ogólnopolski konkurs dla wszystkich fotografujących. Nagrodziliśmy już ponad 100 laureatów, a nasze jury, złożone z najlepszych fotografów i krytyków branży, przejrzało ponad 12 tysięcy zdjęć.

W tym roku wprowadzamy dwie kategorię.

OBLICZA CZŁOWIECZEŃSTWA-GRANICE
Granice są od zawsze i wszędzie - dosłownie i metaforycznie. Człowiek je stawia, buduje, wyznacza ale też od zawsze jakieś pokonuje, przekracza i burzy. Szczególną uwagę chcemy zwrócić na ludzkie emocje i postawy, wyznaczanie granic sobie i innym, ograniczenia, jakie generuje nam świat i cywilizacja oraz kwestie tolerancji, społecznych wykluczeń, postaw i relacji międzyludzkich.

MINIMALIZM
Minimalizm to syntetyczna forma postrzegania i porządkowania świata za pomocą obrazu. Jest sposobem pokazania rzeczywistości w sposób oszczędny i graficzny. Skromna, prosta forma wymaga przy tym szczególnych metod obserwacji fotografowanych obiektów. Czasami mniej znaczy więcej.

Do udziału zapraszamy wszystkich:  zarówno amatorów fotografii jak i profesjonalistów. W edycji OMF 2021 pragniemy zwrócić uwagę uczestnikom na aktualne problemy społeczne i cywilizacyjne. Dodatkowo uwypuklone wyjątkowością czasów, w jakich przyszło nam żyć.

W tej edycji zmieniamy także formułę nagradzania laureatów. Przyznajemy nagrodę główną Grand Prix, ufundowaną przez Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Dodatkowo przyznajemy trzy nagrody za I, II, III miejsce. Po obradach jury wybierzemy prace nagrodzone, które wraz z pracami wyróżnionymi zostaną zaprezentowane w lutym 2022 na wystawie pokonkursowej w Galerii Amfilada MOK Olsztyn.

Wydarzenie objęte honorowym patronatem Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.

Nagrody OMF 2021

Grand Prix
Aparat Canon EOS M6 Mark II + EF-M 15-45mm IS STM

I Miejsce
Nagroda pieniężna-3000zł

II Miejsce
Nagroda pieniężna-2000zł

III Miejsce
Nagroda pieniężna-1000zł

Wyróżnienia specjalne do każdej kategorii - zaproszenie do pokonkursowej wystawy zbiorowej.

Zgłoszenia do konkursu przyjmujemy do 27 grudnia 2021.

Jeśli macie jakieś pytania czy wątpliwości piszcie na adres omf@mok.olsztyn.pl

Szczegółowe informacje, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy na stronie OMF 2021


Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne 2021 to coroczny, trwający bez przerwy od 2004 roku ogólnopolski konkurs dla wszystkich fotografujących. Nagrodziliśmy już ponad 100 laureatów, a nasze jury, złożone z najlepszych fotografów i krytyków branży, przejrzało ponad 12 tysięcy zdjęć.

W tym roku wprowadzamy dwie kategorię.

OBLICZA CZŁOWIECZEŃSTWA-GRANICE
Granice są od zawsze i wszędzie - dosłownie i metaforycznie. Człowiek je stawia, buduje, wyznacza ale też od zawsze jakieś pokonuje, przekracza i burzy. Szczególną uwagę chcemy zwrócić na ludzkie emocje i postawy, wyznaczanie granic sobie i innym, ograniczenia, jakie generuje nam świat i cywilizacja oraz kwestie tolerancji, społecznych wykluczeń, postaw i relacji międzyludzkich.

MINIMALIZM
Minimalizm to syntetyczna forma postrzegania i porządkowania świata za pomocą obrazu. Jest sposobem pokazania rzeczywistości w sposób oszczędny i graficzny. Skromna, prosta forma wymaga przy tym szczególnych metod obserwacji fotografowanych obiektów. Czasami mniej znaczy więcej.

Do udziału zapraszamy wszystkich:  zarówno amatorów fotografii jak i profesjonalistów. W edycji OMF 2021 pragniemy zwrócić uwagę uczestnikom na aktualne problemy społeczne i cywilizacyjne. Dodatkowo uwypuklone wyjątkowością czasów, w jakich przyszło nam żyć.

W tej edycji zmieniamy także formułę nagradzania laureatów. Przyznajemy nagrodę główną Grand Prix, ufundowaną przez Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Dodatkowo przyznajemy trzy nagrody za I, II, III miejsce. Po obradach jury wybierzemy prace nagrodzone, które wraz z pracami wyróżnionymi zostaną zaprezentowane w lutym 2022 na wystawie pokonkursowej w Galerii Amfilada MOK Olsztyn.

Wydarzenie objęte honorowym patronatem Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.

Nagrody OMF 2021

Grand Prix
Aparat Canon EOS M6 Mark II + EF-M 15-45mm IS STM

I Miejsce
Nagroda pieniężna-3000zł

II Miejsce
Nagroda pieniężna-2000zł

III Miejsce
Nagroda pieniężna-1000zł

Wyróżnienia specjalne do każdej kategorii - zaproszenie do pokonkursowej wystawy zbiorowej.

Wasze zmagania konkursowe będzie oceniać bezkompromisowe Jury, w składzie którego znajdują się:

Jarosław Poliwko

Fotografią jako pasją zaczął się zajmować już pod koniec lat 80-tych XX w. Od wielu lat z powodzeniem poświęca się tej dziedzinie i zawodowo, i artystycznie. Efektem tego jest własna fotograficzna działalność gospodarcza oraz studio fotograficzne ART3H Studio, którego Jarek Poliwko jest współwłaścicielem. Styl artysty oscyluje w obrębie fotografii społeczno-reportażowej, kreacyjnej, teatralno-muzycznej i silnie emocjonalnej, w której nadrzędnym tematem inspiracji jest człowiek i jego istnienie. Ostatnimi czasy mocno eksplorujący fotografię minimalistyczną. Jako podróżnik realizuje również wielopłaszczyznowe reportaże.
Duże wystawy indywidualne: „W Międzygeście” (2008), „Bardzo bliski wschód” (2010), „Teatr nieobiektywnie” (2015), „Gdzieniegdzie” (2015)
Wystawy zbiorowe: „Jaroslaw Poliwko i Karol Rajmund Raich. Wystawa fotografii” (2005), „Niepodobieństwa – Japonia na zdjęciach (2020).”Nierzyczywistości”(2021)
Publikacje: Gazeta Wyborcza, Gazeta Olsztyńska, Made In Warmia&Mazury, FOTO.

Arek Stankiewicz

Niedoszły polonista. Zawód wykonywany: fotograf, fotoreporter Gazety Wyborczej, założyciel Czarna Offca Studio, współwłaściciel ART3H Studio. Na co dzień zajmuje się fotografią reportażową, studyjną i komercyjną. Jak sam mówi, oddech i radość znajduje podróżując i fotografując w podróży. Szczególnie interesuje go kierunek wschodni, z naciskiem na Chiny i Japonię. W obu tych krajach był wielokrotnie, dokumentując swoje podróże. Podpatrywanie codzienności, jej dokumentacja, poszukiwanie nowych punktów widzenia, a także poczucie humoru w fotografii to główne zainteresowania fotograficzne Arka Stankiewicza.
Wystawy: „Niepodobieństwa – Japonia na zdjęciach” (2020).”Nierzyczywistaości”(2021)
Publikacje: Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy, Duży Format, Polityka, Business Insider, Kommierasant, Made In Warmia&Mazury, Wprost.
Współpraca: Gazeta Wyborcza, East News Agencja Fotograficzna, Made In Warmia&Mazury, Pryzmat – Pracownia Tańca Współczesnego, MOK Olsztyn, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Fundacja Sztuki Artoffnia i in.

Łukasz Pepol

W 2008 ukończył studia w Instytucie Nauk Politycznych UWM w Olsztynie oraz Warszawską Szkołę Fotografii. Swoje pierwsze fotograficzne kroki zaczął stawiać w roku 1999, zajmując się fotografią analogową. Zawodowo zaczął działać od roku 2009, tworząc głównie portrety polityków, artystów, ludzi sceny oraz zdjęcia mody. Jego komercyjne zdjęcia pojawiały się m.in. w magazynach: Playboy, Forbes, Maleman, Gazeta Wyborcza, Przekrój, Gala oraz na portalach: interia.pl, rmffm.pl, radiozet.pl. Poza pracą zawodową cały czas działał czynnie jako fotografik. Jego prace były nagradzane oraz wyróżniane w konkursach fotograficznych. W latach 2013, 2015, 2017 oraz 2019 uczestniczył w wystawie pokonkursowej Olsztyńskiego Biennale Sztuki „O Medal Prezydenta“.
Ważniejsze wystawy: „Zatoka huraganów” (2007), „Zatorze“ (2014), „People of New York – Pepol of New York“ (2016)
www.lukaszpepol.pl

Zgłoszenia do konkursu przyjmujemy  do 27 grudnia 2021.

Jeśli macie jakieś pytania czy wątpliwości piszcie na adres omf@mok.olsztyn.pl 

Regulamin OMF 2021 do pobrania TUTAJ


Tak było w edycji 2020:

Od 14.02. codziennie (bez poniedziałków) w godzinach 11-17 w Galerii Amfilada w Kamienicy Naujacka można oglądać wystawę pokonkursową.

Oprócz zdjęć tegorocznych laureatów można też zobaczyć prace osób wyróżnionych, wśród nich znaleźli się: Agnieszka Żyrek, Anna Jakubowska, Artur Magdziarz, Jacek Gąsiorowski, Jakub Zdanowicz, Kamil Daniel Jutkiewicz, Kamil Larwa, Kamila Wiśniewska-Hałka, Konrad Poświata, Kornelia Głowacka-Wolf, Krzysztof Kupren, Krzysztof Mozyro, Maciej Bonk, Maciej Wiśniewski, Magda Chudzik, Magdalena Szurek, Marcin Kierul, Marek Hasso-Agopsowicz, Martyna Chmura, Michał Szulc, Monika Cichoszewska, Natalia Olszowy, Patrycja Kudryńska, Paweł Kwiecień, Paweł Oleszczuk, Tomasz Pisarski, Wojciech Fabiszewski, Wojciech Traczewski, Zenon Harasym.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace można zobaczyć TUTAJ 👉 https://www.mok.olsztyn.pl/galeria/299/laureaci-i-wyroznieni-omf-2020


13.02. o godzinie 18:00 zapraszamy na Galę Finałową OMF 2020 // ONLINE

Czas na podsumowanie...
To był dziwny rok... Zastanawialiśmy czy w takich okolicznościach organizowanie konkursu przyniesie jakikolwiek efekt. Wierzyliśmy jednak w waszą potrzebę twórczą i całym zespołem walczyliśmy ze wszystkimi przeciwnościami, aby ten konkurs przeprowadzić. Nie zawiedliśmy się.

Tegoroczna edycja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Wpłynęło do nas ponad 800 prac od 172 uczestników, które podlegały ocenom jury. Zawartość artystyczna i merytoryczna w dużej mierze odzwierciedla specyfikę ostatnich bieżących wydarzeń, ale także szersze spojrzenie na ogólną kondycję świata. Jury w składzie Jarosław Poliwko/Arkadiusz Stankiewicz/Łukasz Pepol w pocie czoła obradowało trzy dni.

Przed nami najprzyjemniejsza część, gala, nagrody i zapewne wirtualne uściski i wyrazy uznania. Pomimo zmiennych czasów pandemii i obostrzeń tworzymy wystawę pokonkursową z laureatami, a także 43 pracami docenionymi i zaproszonymi do wystawy pokonkursowej.

Gala Finałowa OMF 2020
13.02 (sobota) // 18:00
ONLINE (FB i YouTube MOK)


Wyniki XVI Otwartych Mistrzostw Fotograficznych OMF2020

Choć w zasadzie wszyscy patrzymy na to samo, to przecież tylko nielicznym udaje się dostrzec i schwytać ulotne rozbłyski rzeczywistości, wypełniające świat poezją i tajemnicą. Miłe Panie, Drodzy Panowie: oto zwycięskie prace laureatów XVI Otwartych Mistrzostw Fotograficznych OMF2020!

 • Grand Prix – Artur Jastrzębski (Gego2007)
 • I Miejsce – Marcin Urbanowicz (urbi1989)
 • II Miejsce – Mariusz Pietranek (CHAW2301)
 • III Miejsce – Piotr Benklewski (Bene0007)

Wyróżnienia.

 • Minimalizm – Wojciech Grabowski (Aura2003)
 • Mobilna – Tomasz Okoniewski (scot5757)
 • Oblicza człowieczeństwa – Paweł Jacewicz (zima 2020)

Zwycięzcom OMF2020 najserdeczniej gratulujemy. Wasz nieprzeciętny zmysł obserwacji, doskonała technika i godna pozazdroszczenia umiejętność przekuwania oczywistego w wieloznaczne, zasługują na najwyższe uznanie!
Wszystkim uczestnikom OMF z całego serca dziękujemy za udział w XVI Otwartych Mistrzostwach Fotograficznych.

Poniżej zwycięskie prace w miniaturze, w pełnej krasie będzie można je zobaczyć na zorganizowanej gali finałowej XVI Otwartych Mistrzostw Fotograficznych 2020. Prosimy o wyrozumiałość i tak samo jak wszyscy czekamy na nieco lepsze czasy, żeby móc się spotkać na wystawie pokonkuroswej.

Grand Prix – Artur Jastrzębski (Gego2007), "WIELKA WODA W PAPROCANACH"

I Miejsce – Marcin Urbanowicz (urbi1989), "CIĘŻARÓWKA"

II Miejsce – Mariusz Pietranek (CHAW2301), cykl "HOPE FOR BETTER TOMORROW"

III Miejsce – Piotr Benklewski (Bene0007), "PERSPEKTYWA"

Wyróżnienia.
Minimalizm – Wojciech Grabowski (Aura2003), "BIAŁO-CZARNY"

Mobilna – Tomasz Okoniewski (scot5757), "SALON FRYZJERSKI 2020"

Oblicza człowieczeństwa – Paweł Jacewicz (zima 2020), "Z OPOWIADAŃ RODZICÓW"


Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne 2020 to coroczny, trwający bez przerwy od 2004 roku ogólnopolski konkurs dla wszystkich fotografujących. Nagrodziliśmy już ponad 100 laureatów, a nasze jury, złożone z najlepszych fotografów i krytyków branży, przejrzało ponad 12 tysięcy zdjęć.

W tym roku wprowadzamy całkowicie nowe kategorie. OBLICZA CZŁOWIECZEŃSTWA – tu chcemy uwrażliwić na kwestie wszelakiej emocjonalności, tolerancji, społecznych wykluczeń. MINIMALIZM, gdzie wyrażamy się artystycznie w sposób oszczędny, pokazując często bardzo symetryczny, a nawet syntetyczny sposób obrazowania świata. MOBILNA FOTOGRAFIA (szeroko rozumiana fotografia uliczna wykonana przy użyciu smartfona), której egalitarność, dostępność i możliwość szybkiej reakcji na obserwacje otaczającego nas świata jest wręcz pewnym wyznacznikiem naszych czasów.

Do udziału zapraszamy wszystkich: amatorów fotografii i profesjonalistów. W edycji OMF 2020 pragniemy zwrócić uwagę uczestnikom na aktualne problemy społeczne i cywilizacyjne. Dodatkowo uwypuklone wyjątkowością czasów, w jakich przyszło nam żyć. Problemy zagrożonej planety, kwestie tolerancji, wykluczeń społecznych, zaburzeń w relacjach międzyludzkich, ale także to, jak w takich czasach objawiają się najlepsze aspekty człowieczeństwa: empatia, emocjonalność, altruizm, dbanie o środowisko naturalne.

W tej edycji zmieniamy także formułę nagradzania laureatów. Przyznajemy nagrodę główną Grand Prix, ufundowaną przez Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Dodatkowo przyznajemy trzy nagrody za I, II, III miejsce, w których są oceniane prace z każdej z kategorii konkursowych. Do każdej z nich pragniemy także przyznać po jednym specjalnym wyróżnieniu. Po obradach jury wybierzemy prace nagrodzone, które wraz z pracami wyróżnionymi zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w Galerii Amfilada MOK Olsztyn.


Podsumowanie etapu zgłoszeń do XVI Otwartych Mistrzostw Fotograficznych 2020


Nagrody OMF 2020

Grand Prix
Aprat NIKON D3500 + 18-55VR + 70-300VR + Plecak Manfrotto Advanced TRI S
I Miejsce
Voucher na zakupy fotograficzne w sklepie internetowym na sumę 2.000 zł (ważność 11.2021)
II Miejsce
Voucher na zakupy fotograficzne w sklepie internetowym na sumę 1.500 zł (ważność 11.2021)
III Miejsce
Voucher na zakupy fotograficzne w sklepie internetowym na sumę 700 zł (ważność 11.2021)
Voucher na profesjonalne wydruki fotograficzne na sumę 300zł
Wyróżnienie specjalne po jednym do każdej kategorii
Voucher na zakupy fotograficzne w sklepie internetowym na sumę 500 zł (ważność 11.2021)


Zmagania konkursowe będzie oceniać bezkompromisowe Jury, w składzie którego znajdują się:

📸 Jarosław Poliwko. Fotografią jako pasją zaczął się zajmować już pod koniec lat 80-tych XX w. Od wielu lat z powodzeniem poświęca się tej dziedzinie i zawodowo, i artystycznie. Efektem tego jest własna fotograficzna działalność gospodarcza oraz studio fotograficzne ART3H, którego Jarek Poliwko jest współwłaścicielem. Styl artysty oscyluje w obrębie fotografii reportażowej, kreacyjnej, teatralno-muzycznej i silnie emocjonalnej, w której nadrzędnym tematem inspiracji jest człowiek i jego istnienie. Ostatnimi czasy mocno eksplorujący fotografię minimalistyczną. Jako podróżnik realizuje również wielopłaszczyznowe reportaże.
Duże wystawy indywidualne: „W Międzygeście” (2008), „Bardzo bliski wschód” (2010), „Teatr nieobiektywnie” (2015), „Gdzieniegdzie” (2015)
Wystawy zbiorowe: „Jaroslaw Poliwko i Karol Rajmund Raich. Wystawa fotografii” (2005), „Niepodobieństwa – Japonia na zdjęciach (2020).
Publikacje: Gazeta Wyborcza, Gazeta Olsztyńska, Made In Warmia&Mazury, FOTO.

📸 Arek Stankiewicz. Niedoszły polonista. Zawód wykonywany: fotograf, fotoreporter Gazety Wyborczej, założyciel Czarna Offca Studio, współwłaściciel ART3HStudio. Na co dzień zajmuje się fotografią reportażową, studyjną i komercyjną. Jak sam mówi, oddech i radość znajduje podróżując i fotografując w podróży. Szczególnie interesuje go kierunek wschodni, z naciskiem na Chiny i Japonię. W obu tych krajach był wielokrotnie, dokumentując swoje podróże. Podpatrywanie codzienności, jej dokumentacja, poszukiwanie nowych punktów widzenia, a także poczucie humoru w fotografii to główne zainteresowania fotograficzne Arka Stankiewicza.
Wystawy: „Niepodobieństwa – Japonia na zdjęciach” (2020).
Publikacje: Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy, Duży Format, Polityka, Business Insider, Kommierasant, Made In Warmia&Mazury, Wprost.
Współpraca: Gazeta Wyborcza, East News Agencja Fotograficzna, Made In Warmia&Mazury, Pryzmat – Pracownia Tańca Współczesnego, MOK Olsztyn, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Fundacja Sztuki Artoffnia i in.

📸 Łukasz Pepol. W 2008 ukończył studia w Instytucie Nauk Politycznych UWM w Olsztynie oraz Warszawską Szkołę Fotografii. Swoje pierwsze fotograficzne kroki zaczął stawiać w roku 1999, zajmując się fotografią analogową. Zawodowo zaczął działać od roku 2009, tworząc głównie portrety polityków, artystów, ludzi sceny oraz zdjęcia mody. Jego komercyjne zdjęcia pojawiały się m.in. w magazynach: Playboy, Forbes, Maleman, Gazeta Wyborcza, Przekrój, Gala oraz na portalach: interia.pl, rmffm.pl, radiozet.pl. Poza pracą zawodową cały czas działał czynnie jako fotografik.
Jego prace były nagradzane oraz wyróżniane w konkursach fotograficznych. W latach 2013, 2015, 2017 oraz 2019 uczestniczył w wystawie pokonkursowej Olsztyńskiego Biennale Sztuki „O Medal Prezydenta“.
Ważniejsze wystawy: „Zatoka huraganów” (2007), „Zatorze“ (2014), „People of New York – Pepol of New York“ (2016)
www.lukaszpepol.pl


Zgłoszenia (przyjmujemy do 31.12. włącznie) oraz wszelkie szczegóły na stronie https://www.mok.olsztyn.pl/omf2020
Jeśli macie jakieś pytania czy wątpliwości piszcie na adres omf@mok.olsztyn.pl


 


OMF 2019

Coroczny, organizowany od 2004 roku przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, ogólnopolski konkurs skierowany jest do wszystkich zainteresowanych fotografią.

Kategorie konkursu:
• człowiek (portret, reportaż, akt, ludzie)
• przyroda (pejzaż, fauna, flora)
• architektura

W każdej kategorii jury przyznaje nagrody i unikatowe, ręcznie wykonane statuetki. Przyznawane jest również Grand Prix – nagroda im. Ryszarda Czerwińskiego fundowana przez Prezydenta Olsztyna. Nagrodzone i wyróżnione prace prezentowane są podczas uroczystej gali finałowej, połączonej z wystawą pokonkursową w Galerii Amfilada. Ponadto zostają opublikowane na łamach patronów prasowych oraz w drukowanych i internetowych mediach branży fotograficznej. Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne na stałe wpisały się do kalendarza wydarzeń fotograficznych w Polsce. Każda edycja cieszy się dużym zainteresowaniem, głównie dzięki znakomitej obsadzie jurorskiej i wysokiemu poziomowi artystycznemu. W tegorocznej 15. edycji konkursu Wasze prace oceniać będzie jury w składzie: Igor Omulecki (fotograf artysta), Paweł Staszak (fotograf i twórca OMF) oraz Kaja Werbanowska (kuratorka wystaw i fotoedytorka).

Igor Omulecki jest międzynarodowym fotogarfem współpracującym z takimi agencjami jak londyńskie Machas i Pocko People. Współpracuje z nowojorską agencją GalleryStock. Jako artysta jest związany z Galerią Le Guern. Jest też instruktorem narciarskim i prowadzi w AF kursy holistyczne sportowo-artystyczne. Publikował w takich tytułach jak : Capricious, Cross, Elle, Eye Magazine, Exklusiv, Fluid, Machina, Shoots, Pani, Playboy, Pocko Times, Przekrój, Twój Styl, Vice, VIVA! Pracował dla takich agencji jak : Ad Fabrika FCB, BBDO Warsaw,BBDO Kiev, Brain, Change Integrated, Cytryna, DDB Warsaw, G7, Grey Group, Gruppa66 Ogilvy Poland,Icon, Just, JWT, Lowe GGK, Mama Studio, Mccann Erickson Poland, Publicis, Saatchi & Saatchi Poland, TBWA Warsaw. Pracował dla takich klientów jak : Audi,Artman / House, Asfalt Records , Cadbury Wedel, Era Gsm, Greenpeace, Heyah GSM, House, ING, Kompania Piwowarska, Lukas Bank, McDonald’s, Nestle, Nike, Orange GSM, PKO BP, Play / P4, Raiffeisen Bank, Skoda, Sony BMG, WWF, Volkswagen.

Paweł Staszak nieprzerwanie od 18 lat zajmuje się tylko fotografią: robi ją, wykłada, pisze o niej i ją wystawia. Przez trzy pełne lata (2011-2013) prowadził najstarszy polski magazyn o fotografii – „Foto” www.foto.com.pl i przeczytał dokładnie 7.102.286 znaków ze spacjami. Wykładał i wykłada w: E-szkolafotografii.pl, AP Edukacji, TEB, Policealnym Studium Promocji przy Instytucie Promocji w Warszawie, Centrum Sztuk Wizualnych. „Kiedyś zrobię doktorat” – mówił 10 lat temu i wciąż tak mówi. W 2009 otrzymał nagrodę Prezydenta Olsztyna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i dotychczasową działalność w dziedzinie fotografii. Autorska strona Pawła: www.planf.pl

Kaja Werbanowska pochodzi z rodziny historyków sztuki, więc wybór jej zainteresowań był naturalny. Studiowała na UKSW oraz w Sotheby’s Institute of Art w Londynie, łącząc naukę z pracą modelki i podróżami po świecie. Pracowała dla magazynu KMAG jako fotoedytor oraz producent sesji zdjęciowych. Dziś tym samym zajmuje się w magazynie KUKBUK. Równolegle pełni funkcję kierownika Galerii Promocyjnej w Warszawie. Autorka działu „ART” w magazynie KMAG. Publikowała w magazynach FOTO, TAKE ME, KMAG, KUKBUK, EXIT oraz portalach artinfo.pl i iD-VICE. Prowadziła dział o pracowniach artystów w Art.&Business.

Od tego roku prace na konkurs można przesyłać na dwa sposoby: tradycyjnie, wydrukowane i przesłane pocztą lub elektronicznie, poprzez dedykowany, zaszyfrowany formularz: https://omf.mok.olsztyn.pl/zgloszenie-online/ 
Przed przystąpieniem do konkursu warto zapoznać się z regulaminem: https://omf.mok.olsztyn.pl/regulamin/ 
Prace konkursowe można nadsyłać do 7 października 2019 r.

Zwycięzcy konkursowi w roku 2019 otrzymają:

 • za Grand Prix 15. edycji OMF: Lustrzanka cyfrowa Nikon D5600, obiektyw AF-P DX NIKKOR 18–55 VR, lampa fotograficzna METZ 44 AF-2, torba fotograficzna, karta pamięci 16GB,
 • w każdej z kategorii za zajęcie I miejsca statuetka Złotego Szkła i nagrody rzeczowe: lampy studyjne Terronic Basic 200P 200Ws wraz ze statywem oświetleniowym GlareOne Air A-275 z amortyzacją powietrzną i pokrowcem, a także fotoksiążki,
 • w każdej z kategorii za zajęcie II miejsca statuetka Srebrnego Szkła i nagrody rzeczowe: specjalistyczne wydruki wielkoformatowe oraz plecaki Lowepro Passport duo,
 • w każdej z kategorii za zajęcie III miejsca statuetka Brązowego Szkła i nagroda rzeczowe – fotoksiążka 36 stron w twardej oprawie.

Wyniki konkursu znajdziecie na stronie omf.mok.olsztyn.pl/wyniki-omf-2019/