Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne 2020 to coroczny, trwający bez przerwy od 2004 roku ogólnopolski konkurs dla wszystkich fotografujących. Nagrodziliśmy już ponad 100 laureatów, a nasze jury, złożone z najlepszych fotografów i krytyków branży, przejrzało ponad 12 tysięcy zdjęć.

W tym roku wprowadzamy całkowicie nowe kategorie. OBLICZA CZŁOWIECZEŃSTWA – tu chcemy uwrażliwić na kwestie wszelakiej emocjonalności, tolerancji, społecznych wykluczeń, a także na kwestię środowiska naturalnego. MINIMALIZM, gdzie wyrażamy się artystycznie w sposób oszczędny, pokazując często bardzo symetryczny, a nawet syntetyczny sposób obrazowania świata. MOBILNA FOTOGRAFIA (szeroko rozumiana fotografia uliczna), której egalitarność, dostępność i możliwość szybkiej reakcji na obserwacje otaczającego nas świata jest wręcz pewnym wyznacznikiem naszych czasów.

Do udziału zapraszamy wszystkich: amatorów fotografii i profesjonalistów. W edycji OMF 2020 pragniemy zwrócić uwagę uczestnikom na aktualne problemy społeczne i cywilizacyjne. Dodatkowo uwypuklone wyjątkowością czasów, w jakich przyszło nam żyć. Problemy zagrożonej planety, kwestie tolerancji, wykluczeń społecznych, zaburzeń w relacjach międzyludzkich, ale także to, jak w takich czasach objawiają się najlepsze aspekty człowieczeństwa: empatia, emocjonalność, altruizm, dbanie o środowisko naturalne.

W tej edycji zmieniamy także formułę nagradzania laureatów. Przyznajemy nagrodę główną Grand Prix, ufundowaną przez Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Dodatkowo przyznajemy trzy nagrody za I, II, III miejsce, w których są oceniane prace z każdej z kategorii konkursowych. Do każdej z nich pragniemy także przyznać po jednym specjalnym wyróżnieniu. Po obradach jury wybierzemy prace nagrodzone, które wraz z pracami wyróżnionymi zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w Galerii Amfilada MOK Olsztyn.


Nagrody OMF 2020

Grand Prix
Aprat NIKON D3500 + 18-55VR + 70-300VR + Plecak Manfrotto Advanced TRI S
I Miejsce
Voucher na zakupy fotograficzne w sklepie internetowym na sumę 2.000 zł (ważność 11.2021)
II Miejsce
Voucher na zakupy fotograficzne w sklepie internetowym na sumę 1.500 zł (ważność 11.2021)
III Miejsce
Voucher na zakupy fotograficzne w sklepie internetowym na sumę 700 zł (ważność 11.2021)
Voucher na profesjonalne wydruki fotograficzne na sumę 300zł
Wyróżnienie specjalne po jednym do każdej kategorii
Voucher na zakupy fotograficzne w sklepie internetowym na sumę 500 zł (ważność 11.2021)


Zmagania konkursowe będzie oceniać bezkompromisowe Jury, w składzie którego znajdują się:

📸 Jarosław Poliwko. Fotografią jako pasją zaczął się zajmować już pod koniec lat 80-tych XX w. Od wielu lat z powodzeniem poświęca się tej dziedzinie i zawodowo, i artystycznie. Efektem tego jest własna fotograficzna działalność gospodarcza oraz studio fotograficzne ART3H, którego Jarek Poliwko jest współwłaścicielem. Styl artysty oscyluje w obrębie fotografii reportażowej, kreacyjnej, teatralno-muzycznej i silnie emocjonalnej, w której nadrzędnym tematem inspiracji jest człowiek i jego istnienie. Ostatnimi czasy mocno eksplorujący fotografię minimalistyczną. Jako podróżnik realizuje również wielopłaszczyznowe reportaże.
Duże wystawy indywidualne: „W Międzygeście” (2008), „Bardzo bliski wschód” (2010), „Teatr nieobiektywnie” (2015), „Gdzieniegdzie” (2015)
Wystawy zbiorowe: „Jaroslaw Poliwko i Karol Rajmund Raich. Wystawa fotografii” (2005), „Niepodobieństwa – Japonia na zdjęciach (2020).
Publikacje: Gazeta Wyborcza, Gazeta Olsztyńska, Made In Warmia&Mazury, FOTO.

📸 Arek Stankiewicz. Niedoszły polonista. Zawód wykonywany: fotograf, fotoreporter Gazety Wyborczej, założyciel Czarna Offca Studio, współwłaściciel ART3HStudio. Na co dzień zajmuje się fotografią reportażową, studyjną i komercyjną. Jak sam mówi, oddech i radość znajduje podróżując i fotografując w podróży. Szczególnie interesuje go kierunek wschodni, z naciskiem na Chiny i Japonię. W obu tych krajach był wielokrotnie, dokumentując swoje podróże. Podpatrywanie codzienności, jej dokumentacja, poszukiwanie nowych punktów widzenia, a także poczucie humoru w fotografii to główne zainteresowania fotograficzne Arka Stankiewicza.
Wystawy: „Niepodobieństwa – Japonia na zdjęciach” (2020).
Publikacje: Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy, Duży Format, Polityka, Business Insider, Kommierasant, Made In Warmia&Mazury, Wprost.
Współpraca: Gazeta Wyborcza, East News Agencja Fotograficzna, Made In Warmia&Mazury, Pryzmat – Pracownia Tańca Współczesnego, MOK Olsztyn, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Fundacja Sztuki Artoffnia i in.

📸 Łukasz Pepol. W 2008 ukończył studia w Instytucie Nauk Politycznych UWM w Olsztynie oraz Warszawską Szkołę Fotografii. Swoje pierwsze fotograficzne kroki zaczął stawiać w roku 1999, zajmując się fotografią analogową. Zawodowo zaczął działać od roku 2009, tworząc głównie portrety polityków, artystów, ludzi sceny oraz zdjęcia mody. Jego komercyjne zdjęcia pojawiały się m.in. w magazynach: Playboy, Forbes, Maleman, Gazeta Wyborcza, Przekrój, Gala oraz na portalach: interia.pl, rmffm.pl, radiozet.pl. Poza pracą zawodową cały czas działał czynnie jako fotografik.
Jego prace były nagradzane oraz wyróżniane w konkursach fotograficznych. W latach 2013, 2015, 2017 oraz 2019 uczestniczył w wystawie pokonkursowej Olsztyńskiego Biennale Sztuki „O Medal Prezydenta“.
Ważniejsze wystawy: „Zatoka huraganów” (2007), „Zatorze“ (2014), „People of New York – Pepol of New York“ (2016)
www.lukaszpepol.pl


Zgłoszenia (przyjmujemy do 31.12. włącznie) oraz wszelkie szczegóły na stronie https://www.mok.olsztyn.pl/omf2020
Jeśli macie jakieś pytania czy wątpliwości piszcie na adres omf@mok.olsztyn.pl


 


OMF 2019

Coroczny, organizowany od 2004 roku przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, ogólnopolski konkurs skierowany jest do wszystkich zainteresowanych fotografią.

Kategorie konkursu:
• człowiek (portret, reportaż, akt, ludzie)
• przyroda (pejzaż, fauna, flora)
• architektura

W każdej kategorii jury przyznaje nagrody i unikatowe, ręcznie wykonane statuetki. Przyznawane jest również Grand Prix – nagroda im. Ryszarda Czerwińskiego fundowana przez Prezydenta Olsztyna. Nagrodzone i wyróżnione prace prezentowane są podczas uroczystej gali finałowej, połączonej z wystawą pokonkursową w Galerii Amfilada. Ponadto zostają opublikowane na łamach patronów prasowych oraz w drukowanych i internetowych mediach branży fotograficznej. Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne na stałe wpisały się do kalendarza wydarzeń fotograficznych w Polsce. Każda edycja cieszy się dużym zainteresowaniem, głównie dzięki znakomitej obsadzie jurorskiej i wysokiemu poziomowi artystycznemu. W tegorocznej 15. edycji konkursu Wasze prace oceniać będzie jury w składzie: Igor Omulecki (fotograf artysta), Paweł Staszak (fotograf i twórca OMF) oraz Kaja Werbanowska (kuratorka wystaw i fotoedytorka).

Igor Omulecki jest międzynarodowym fotogarfem współpracującym z takimi agencjami jak londyńskie Machas i Pocko People. Współpracuje z nowojorską agencją GalleryStock. Jako artysta jest związany z Galerią Le Guern. Jest też instruktorem narciarskim i prowadzi w AF kursy holistyczne sportowo-artystyczne. Publikował w takich tytułach jak : Capricious, Cross, Elle, Eye Magazine, Exklusiv, Fluid, Machina, Shoots, Pani, Playboy, Pocko Times, Przekrój, Twój Styl, Vice, VIVA! Pracował dla takich agencji jak : Ad Fabrika FCB, BBDO Warsaw,BBDO Kiev, Brain, Change Integrated, Cytryna, DDB Warsaw, G7, Grey Group, Gruppa66 Ogilvy Poland,Icon, Just, JWT, Lowe GGK, Mama Studio, Mccann Erickson Poland, Publicis, Saatchi & Saatchi Poland, TBWA Warsaw. Pracował dla takich klientów jak : Audi,Artman / House, Asfalt Records , Cadbury Wedel, Era Gsm, Greenpeace, Heyah GSM, House, ING, Kompania Piwowarska, Lukas Bank, McDonald’s, Nestle, Nike, Orange GSM, PKO BP, Play / P4, Raiffeisen Bank, Skoda, Sony BMG, WWF, Volkswagen.

Paweł Staszak nieprzerwanie od 18 lat zajmuje się tylko fotografią: robi ją, wykłada, pisze o niej i ją wystawia. Przez trzy pełne lata (2011-2013) prowadził najstarszy polski magazyn o fotografii – „Foto” www.foto.com.pl i przeczytał dokładnie 7.102.286 znaków ze spacjami. Wykładał i wykłada w: E-szkolafotografii.pl, AP Edukacji, TEB, Policealnym Studium Promocji przy Instytucie Promocji w Warszawie, Centrum Sztuk Wizualnych. „Kiedyś zrobię doktorat” – mówił 10 lat temu i wciąż tak mówi. W 2009 otrzymał nagrodę Prezydenta Olsztyna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i dotychczasową działalność w dziedzinie fotografii. Autorska strona Pawła: www.planf.pl

Kaja Werbanowska pochodzi z rodziny historyków sztuki, więc wybór jej zainteresowań był naturalny. Studiowała na UKSW oraz w Sotheby’s Institute of Art w Londynie, łącząc naukę z pracą modelki i podróżami po świecie. Pracowała dla magazynu KMAG jako fotoedytor oraz producent sesji zdjęciowych. Dziś tym samym zajmuje się w magazynie KUKBUK. Równolegle pełni funkcję kierownika Galerii Promocyjnej w Warszawie. Autorka działu „ART” w magazynie KMAG. Publikowała w magazynach FOTO, TAKE ME, KMAG, KUKBUK, EXIT oraz portalach artinfo.pl i iD-VICE. Prowadziła dział o pracowniach artystów w Art.&Business.

Od tego roku prace na konkurs można przesyłać na dwa sposoby: tradycyjnie, wydrukowane i przesłane pocztą lub elektronicznie, poprzez dedykowany, zaszyfrowany formularz: https://omf.mok.olsztyn.pl/zgloszenie-online/ 
Przed przystąpieniem do konkursu warto zapoznać się z regulaminem: https://omf.mok.olsztyn.pl/regulamin/ 
Prace konkursowe można nadsyłać do 7 października 2019 r.

Zwycięzcy konkursowi w roku 2019 otrzymają:

  • za Grand Prix 15. edycji OMF: Lustrzanka cyfrowa Nikon D5600, obiektyw AF-P DX NIKKOR 18–55 VR, lampa fotograficzna METZ 44 AF-2, torba fotograficzna, karta pamięci 16GB,
  • w każdej z kategorii za zajęcie I miejsca statuetka Złotego Szkła i nagrody rzeczowe: lampy studyjne Terronic Basic 200P 200Ws wraz ze statywem oświetleniowym GlareOne Air A-275 z amortyzacją powietrzną i pokrowcem, a także fotoksiążki,
  • w każdej z kategorii za zajęcie II miejsca statuetka Srebrnego Szkła i nagrody rzeczowe: specjalistyczne wydruki wielkoformatowe oraz plecaki Lowepro Passport duo,
  • w każdej z kategorii za zajęcie III miejsca statuetka Brązowego Szkła i nagroda rzeczowe – fotoksiążka 36 stron w twardej oprawie.

Wyniki konkursu znajdziecie na stronie omf.mok.olsztyn.pl/wyniki-omf-2019/