TROPY to pierwszy festiwal literatury podróżniczej dedykowany dzieciom i młodzieży.

Na wyprawę w głąb nieznanych lądów, tych fikcyjnych – literackich – ale i jak najbardziej realnych, zapraszają wytrwani przewodnicy i tropiciele – uznani autorzy, ilustratorzy książek, praktycy - pasjonaci surwiwalu oraz rodzinnego podróżowania. W trakcie dwóch dni festiwalu na uczestników czekają spotkania, warsztaty, piknik podróżniczy z mobilną biblioteką i wielkie biwakowanie w parku, zakończone  nocnym przywoływaniem najstarszych opowieści / mitów świata i mitów ziemi w wykonaniu opowiadaczy ze Studni o.

Przygotowania do wielkiej wyprawy rozpoczną z dziećmi ilustratorzy „Podróżników” - Zosia Frankowska i Jacek Ambrożewski, a tajemnice bałtyckich głębin odsłoni przed najmłodszymi interaktywna wystawa Balticarium i warsztaty z Natalią Uryniuk.

Drugiego dnia festiwalu uczestnicy przekonają się, że miasto tętni dzikim życiem w trakcie spaceru ornitologicznego ze Stanisławem Łubienskim, pisarzem i miłośnikiem ptaków, nagrodzonym Nike Publiczności za książkę „12 srok za ogon”. Literackim przewodnikiem po miastach świata będzie znany nie tylko najmłodszym - Michał Rusinek.

Podróżniczy piknik, jak na piknik przystało, zapewni kulinarne odkrycia ze wszystkich stron świata, bo w końcu „Wszyscy jedzą naleśniki”, o czym przekonają dzieci Rozala Bisek-Szladowska i Agata Loth-Ignaciuk, autorki książki.

Twórca komiksów o Żubrze Pompiku, Zewu padliny i Ryjówki przeznaczenia, Tomasz Samojliik odsłoni tajniki mistrzowskiego warsztatu, pokazując jak „stworzyć genialnego bohatera komiksowego, uratować świat i nie spóźnić się na kolację".

 Nie zabraknie również praktycznych  spotkań z blogerami i autorami przewodników dla dzieci, gier i zabaw podwórkowych z całego świata, odkrywania zalet mikrowypraw i świadomego podróżowania z dala od masowej turystyki.

We wrześniu wszystkie tropy prowadzą więc do Olsztyna na  spotkanie z najlepszą, polską literaturą podróżniczą dla dzieci.

Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach jest bezpłatny.

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem

TROPY - FESTIWAL LITERATURY PODRÓŻNICZEJ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
12-13 września Park Centralny / Zajezdnia trolejbusowa

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 usatwy z dnia 19 listopada 2009 r.  o grach hazardowych.

GOŚCIE FESTIWALU:

MICHAŁ RUSINEK – autor książek dla dzieci i dorosłych, wykładowca literaturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, tłumacz. Były sekretarz Wisławy Szymborskiej, obecnie prowadzi jej Fundację. Napisał ponad 30 książek, m.in. Księgę Potworów, Kefir w Kairze. Rymowany przewodnik po miastach świata, Jak przeklinać. Poradnik dla dzieci czy – wyróżnione nagrodą Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY – Wierszyki domowe (2012, wpisane na listę Białych Kruków – White Ravens) oraz „Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze sto lat niepodległości” (2018). (fot. Beata Zawrzel) https://www.michalrusinek.pl/o-mnie/

 

 

TOMASZ SAMOJLIK – twórca komiksów, autor książek dla dzieci, biolog pracujący w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży.  Z połączenia dwóch pasji – przyrodniczej i komiksowej – powstały wyraziste, znane większości dzieciom postaci z książkowych serii o żubrze Pompiku czy ryjówce Dobrzyku. Zdobywca bardzo wielu nagród m.in. wyróżnienia Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego dla najlepszego scenarzysty roku za komiks „Ryjówka przeznaczenia”. Jego książki znalazły się te na Złotej Liście książek polecanych przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”: w 2018 roku „Ambaras”, zaś w 2016 roku seria o żubrze Pompiku oraz książka „Nauczę cię pływać, moja wyderko”. Na podstawie „Ryjówki przeznaczenia” powstanie pełnometrażowy film animowany. (fot. Ewelina Gordziejuk) http://tomaszsamojlik.pl/ oraz https://culture.pl/pl/tworca/tomasz-samojlik

 

 

JACEK AMBROŻEWSKI – absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się ilustracją i szeroko pojętym projektowaniem graficznym. Wraz z Zosią Frankowską otrzymał nagrodę „Książka Roku 2019” Polskiej Sekcji IBBY za ilustracje i projekt graficzny książki „Podróżnicy. Wielkie Wyprawy Polaków”. Stypendysta Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska 2018” http://jacekambrozewski.blogspot.com/

 

 

ZOSIA FRANKOWSKA – projektantka graficzna i ilustratorka. W 2017 ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z dyplomami w Pracowni Projektowania Książki i Pracowni Ilustracji; jest też absolwentką polonistyki w ramach Kolegium MISH. Za książkę „Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków”, zaprojektowaną razem z Jackiem Ambrożewskim otrzymała nagrodę Książka Roku 2019 Polskiej Sekcji IBBY, za ilustracje do książki „Great! Wielka Brytania dla dociekliwych” – nominację do tejże nagrody.

 

 

NATALIA URYNIUK – artystka multimedialna, graficzka, ilustratorka i doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, łączy świat sztuki ze światem nauki. W celu rozbudzenia w nas odpowiedzialności za Morze Bałtyckie stworzyła międzynarodowy projekt edukacyjny w 9 językach - Balticarium.com. Jej 3 książki o Bałtyku, wystawy i wykłady dookoła świata odmieniają standardowe postrzeganie edukacji ekologicznej i skłaniają do ochrony środowiska morskiego. Była wielokrotnie nagradzana, otrzymała m.in. stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2016). Stypendystka Escola Superior Artística w Porto w Portugalii (2011). Uczestniczyła w ponad 70 wystawach w kraju i na świecie, m.in. w Kuala Lumpur, Warszawie, Kairze, Berlinie, Hong Kongu, Porto, Pekinie czy Singapurze. Jest autorką ilustracji do takich książek dla dzieci jak: „Zabaw się w Gdańsku”, „Na Tropach Kaszub” czy „Ping i Pong. Wesołe świnki”. (fot. Magdalena Czajka) http://www.uryniuk.com/ oraz https://www.balticarium.com/

 

 

STANISŁAW ŁUBIEŃSKI – pisarz, kulturoznawca i miłośnik ptaków. Dziennikarz stale współpracujący z Tygodnikiem Powszechnym. Autor książek Pirat stepowy i 12 srok z ogon, za którą otrzymał nagrodę NIKE PUBLICZNOŚCI 2017, a także nominacje do Paszportu Polityki 2016 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2017 oraz najnowszej - Książki o śmieciach. Założyciel bloga przyrodniczego Dzika Ochota https://www.dzikaochota.com/ , od którego wszystko się zaczęło. Niestrudzony tropiciel w dżungli miejskiej przyrody. (fot. Albert Zawada)

 

 

AGATA LOTH-IGNACIUK – wydawczyni, autorka i ilustratorka książek. Wspaniale odnajduje się zarówno w picturebookach (Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?), jak i przygodowych fabułach (Draka w muzeum). Z jej współpracy z Aleksandrem Dobą powstała pierwsza książka dla dzieci o wyprawach kajakowych, a z Rozalą Bisek-Szladowską – kulinarno-kulturowe kompendium o jednej z najpopularniejszych potraw świata – odmienianych przez przypadki i tradycje - naleśnikach  (Wszyscy jedzą naleśniki. Książka z przepisami). Prowadzi wydawnictwo Druganoga. http://www.druganoga.com/ksiazki.html

 

 

ROZALA BISEK-SZLADOWSKA – mama, pochłaniacz książek i wypiekacz naleśników. Zawodowo zajmuje się książkami, ze szczególną słabością do książek dla dzieci, zapachami i internetem. Uwielbia gry planszowe podróże i czereśnie.  

 

 

ANNA I KRZYSZTOF KOBUSOWIE – podróżnicy, blogerzy i twórcy uznanej serii „Podróżowników” - przewodników dla dzieci, w tym po Warmii i Mazurach, za którą otrzymali nagrodę Magellana przyznawaną przez Magazyn Literacki KSIĄŻKI. Od lat udowadniają, że podróżowanie z dziećmi to zupełnie nowy wymiar przygody. 

 

 

SZYMON RADZIMIERSKI – reporter National Geographic Kids, bloger, autor książek, prowadzi audycję w Polskim Radiu Dzieciom „Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim”, współprowadzi program "Czy wiesz, że...?" w Travel Channel. Udowadnia, że będąc młodym można realizować marzenia na całym świecie: przeprowadził projekt ekologiczno-edukacyjny na Borneo indonezyjskim dla ochrony dżungli i orangutanów, a także akcję charytatywną Książka dla Afryki, dzięki której zebrał i zawiózł 120 kg książek dla sierocińca w Kenii. Odwiedził prawie 40 krajów świata. Relacje z wypraw zamieszcza na blogu planetkiwi.pl, który prowadzi w dwóch językach (po polsku i angielsku) od ósmego roku życia. Od 2019 roku pisze reportaże w stałej rubryce Simon’s Corner w miesięczniku National Geographic Kids. Jest autorem serii książek podróżniczych dla dzieci Dziennik Łowcy Przygód, w której ukazały się dotychczas: Extremalne Borneo, Etiopia. U stóp góry ognia oraz Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura.

 

 

KAROL FRYTA – dziennikarz i miłośnik przemieszczania się po byłych republikach ZSRR. Szczególnie chętnie wraca na Kaukaz. W 2019 roku przejechał z Moskwy do Magadanu, większość trasy pokonując autostopem. Teksty ze swoich podróży publikował m.in. w Tygodniku Powszechnym, Wirtualnej Polsce i miesięczniku Poznaj Świat. W ramach festiwalu TROPY koordynował akcję społeczną Olsztyn-Ułan-Ude we współpracy z Polonią ze Wschodu.