TROPY to pierwszy festiwal literatury podróżniczej dedykowany dzieciom i młodzieży.

Wierzymy, że nic tak nie uczy wrażliwości jak książki, które są najwierniejszym towarzyszem każdej wyprawy. Dlatego poruszymy wyobraźnię, przemierzając fikcyjne światy, oddając się dzikim eskapadom z literatami-podróżnikami,  ale też dużo uwagi poświęcimy odkrywaniu świata wokół nas. Ten ostatni – choć realny i najbliższy – bywa przecież skazany na wiele zagrożeń - niszczona przyroda, globalne zmiany klimatyczne, zanik pamięci o wrośniętej w ziemię tradycji  - o wszystkim tym, można mówić pięknie i angażująco, językiem literatury bliskim dzieciom. Dzięki TROPOM poznacie ulubionych autorów książek dla dzieci, dowiecie się, kto kryje się za najpiękniejszymi ilustracjami i wyruszycie na wielką wyprawę z wytrwanymi podróżnikami.

W trakcie dwóch dni festiwalu na uczestników czekają spotkania z uznanymi autorami, warsztaty artystyczne, komiksowe oraz kreatywnego pisania, gry podwórkowe z całego świata, zabawy literackie i opowieści znanych podróżników. W Parku Centralnym rozgości się strefa wolnego czytania z mobilną biblioteką Kłobooka, będzie można przejść przez Śródziemie do Stumilowego Lasu i zaparkować z foodtruckami na piknikowym kocu. Na wytrwałych surwiwalowców czeka wielkie biwakowanie w parku, zakończone  nocnym przywoływaniem najstarszych mitów świata i mitów ziemi w wykonaniu opowiadaczy ze Studni o.

Przygotowania do wielkiej wyprawy rozpoczną z dziećmi ilustratorzy „Podróżników” - Zosia Frankowska i Jacek Ambrożewski, a tajemnice bałtyckich głębin odsłoni przed najmłodszymi interaktywna wystawa Balticarium i warsztaty z Natalią Uryniuk.

Drugiego dnia festiwalu uczestnicy przekonają się, że miasto tętni dzikim życiem w trakcie spaceru ornitologicznego ze Stanisławem Łubienskim, pisarzem i miłośnikiem ptaków, nagrodzonym Nike Publiczności za książkę „12 srok za ogon”. Literackim przewodnikiem po miastach świata będzie znany nie tylko najmłodszym - Michał Rusinek.

Podróżniczy piknik, jak na piknik przystało, zapewni kulinarne odkrycia ze wszystkich stron świata, bo w końcu „Wszyscy jedzą naleśniki”, o czym przekonają dzieci Rozala Bisek-Szladowska i Agata Loth-Ignaciuk, autorki książki.

Twórca komiksów o Żubrze Pompiku, Zewu padliny i Ryjówki przeznaczenia, Tomasz Samojliik odsłoni tajniki mistrzowskiego warsztatu, pokazując jak „stworzyć genialnego bohatera komiksowego, uratować świat i nie spóźnić się na kolację".

Nie zabraknie również praktycznych  spotkań z blogerami i autorami przewodników dla dzieci, gier i zabaw podwórkowych z całego świata, odkrywania zalet mikrowypraw i świadomego podróżowania z dala od masowej turystyki.

We wrześniu wszystkie tropy prowadzą więc do Olsztyna na  spotkanie z najlepszą, polską literaturą podróżniczą dla dzieci.

Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach jest bezpłatny.

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem zapisy@mok.olsztyn.pl

TROPY - FESTIWAL LITERATURY PODRÓŻNICZEJ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
12-13 września Park Centralny / Zajezdnia trolejbusowa

Szczegółowy program:
👉 sobota 12 września,
👉 niedziela 13 września.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 usatwy z dnia 19 listopada 2009 r.  o grach hazardowych.

Sponsorem Festiwalu Literatury Podróżniczej dla Dzieci i Młodzieży TROPY jest:
💰 MPEC - Dobra Energia Olsztyna

Partnerzy Festiwalu Literatury Podróżniczej dla Dzieci i Młodzieży TROPY:
❤️ Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie
❤️ Slavic Monsters
❤️ Fundacja Szansa dla Niewidomych
❤️ Decathlon Olsztyn

Patronat medialny nad TROPAMI objęli:
👏 Gazeta Olsztyńska
👏 Gazeta Wyborcza Olsztyn
👏 Meloradio
👏 Radio Olsztyn
👏 Radio UWM FM


GOŚCIE FESTIWALU:

MICHAŁ RUSINEK – autor książek dla dzieci i dorosłych, wykładowca literaturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, tłumacz. Były sekretarz Wisławy Szymborskiej, obecnie prowadzi jej Fundację. Napisał ponad 30 książek, m.in. Księgę Potworów, Kefir w Kairze. Rymowany przewodnik po miastach świata, Jak przeklinać. Poradnik dla dzieci czy – wyróżnione nagrodą Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY – Wierszyki domowe (2012, wpisane na listę Białych Kruków – White Ravens) oraz „Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze sto lat niepodległości” (2018). (fot. Beata Zawrzel) https://www.michalrusinek.pl/o-mnie/

 

 

TOMASZ SAMOJLIK – twórca komiksów, autor książek dla dzieci, biolog pracujący w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży.  Z połączenia dwóch pasji – przyrodniczej i komiksowej – powstały wyraziste, znane większości dzieciom postaci z książkowych serii o żubrze Pompiku czy ryjówce Dobrzyku. Zdobywca bardzo wielu nagród m.in. wyróżnienia Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego dla najlepszego scenarzysty roku za komiks „Ryjówka przeznaczenia”. Jego książki znalazły się te na Złotej Liście książek polecanych przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”: w 2018 roku „Ambaras”, zaś w 2016 roku seria o żubrze Pompiku oraz książka „Nauczę cię pływać, moja wyderko”. Na podstawie „Ryjówki przeznaczenia” powstanie pełnometrażowy film animowany. (fot. Ewelina Gordziejuk) http://tomaszsamojlik.pl/ oraz https://culture.pl/pl/tworca/tomasz-samojlik

 

 

JACEK AMBROŻEWSKI – absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się ilustracją i szeroko pojętym projektowaniem graficznym. Wraz z Zosią Frankowską otrzymał nagrodę „Książka Roku 2019” Polskiej Sekcji IBBY za ilustracje i projekt graficzny książki „Podróżnicy. Wielkie Wyprawy Polaków”. Stypendysta Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska 2018” http://jacekambrozewski.blogspot.com/

 

 

ZOSIA FRANKOWSKA – projektantka graficzna i ilustratorka. W 2017 ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z dyplomami w Pracowni Projektowania Książki i Pracowni Ilustracji; jest też absolwentką polonistyki w ramach Kolegium MISH. Za książkę „Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków”, zaprojektowaną razem z Jackiem Ambrożewskim otrzymała nagrodę Książka Roku 2019 Polskiej Sekcji IBBY, za ilustracje do książki „Great! Wielka Brytania dla dociekliwych” – nominację do tejże nagrody.

 

 

NATALIA URYNIUK – artystka multimedialna, graficzka, ilustratorka i doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, łączy świat sztuki ze światem nauki. W celu rozbudzenia w nas odpowiedzialności za Morze Bałtyckie stworzyła międzynarodowy projekt edukacyjny w 9 językach - Balticarium.com. Jej 3 książki o Bałtyku, wystawy i wykłady dookoła świata odmieniają standardowe postrzeganie edukacji ekologicznej i skłaniają do ochrony środowiska morskiego. Była wielokrotnie nagradzana, otrzymała m.in. stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2016). Stypendystka Escola Superior Artística w Porto w Portugalii (2011). Uczestniczyła w ponad 70 wystawach w kraju i na świecie, m.in. w Kuala Lumpur, Warszawie, Kairze, Berlinie, Hong Kongu, Porto, Pekinie czy Singapurze. Jest autorką ilustracji do takich książek dla dzieci jak: „Zabaw się w Gdańsku”, „Na Tropach Kaszub” czy „Ping i Pong. Wesołe świnki”. (fot. Magdalena Czajka) http://www.uryniuk.com/ oraz https://www.balticarium.com/

 

 

STANISŁAW ŁUBIEŃSKI – pisarz, kulturoznawca i miłośnik ptaków. Dziennikarz stale współpracujący z Tygodnikiem Powszechnym. Autor książek Pirat stepowy i 12 srok z ogon, za którą otrzymał nagrodę NIKE PUBLICZNOŚCI 2017, a także nominacje do Paszportu Polityki 2016 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2017 oraz najnowszej - Książki o śmieciach. Założyciel bloga przyrodniczego Dzika Ochota https://www.dzikaochota.com/ , od którego wszystko się zaczęło. Niestrudzony tropiciel w dżungli miejskiej przyrody. (fot. Albert Zawada)

 

 

AGATA LOTH-IGNACIUK – wydawczyni, autorka i ilustratorka książek. Wspaniale odnajduje się zarówno w picturebookach (Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?), jak i przygodowych fabułach (Draka w muzeum). Z jej współpracy z Aleksandrem Dobą powstała pierwsza książka dla dzieci o wyprawach kajakowych, a z Rozalą Bisek-Szladowską – kulinarno-kulturowe kompendium o jednej z najpopularniejszych potraw świata – odmienianych przez przypadki i tradycje - naleśnikach  (Wszyscy jedzą naleśniki. Książka z przepisami). Prowadzi wydawnictwo Druganoga. http://www.druganoga.com/ksiazki.html

 

 

ROZALA BISEK-SZLADOWSKA – mama, pochłaniacz książek i wypiekacz naleśników. Zawodowo zajmuje się książkami, ze szczególną słabością do książek dla dzieci, zapachami i internetem. Uwielbia gry planszowe podróże i czereśnie.  

 

 

ANNA I KRZYSZTOF KOBUSOWIE – podróżnicy, blogerzy i twórcy uznanej serii „Podróżowników” - przewodników dla dzieci, w tym po Warmii i Mazurach, za którą otrzymali nagrodę Magellana przyznawaną przez Magazyn Literacki KSIĄŻKI. Od lat udowadniają, że podróżowanie z dziećmi to zupełnie nowy wymiar przygody. 

 

 

SZYMON RADZIMIERSKI – reporter National Geographic Kids, bloger, autor książek, prowadzi audycję w Polskim Radiu Dzieciom „Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim”, współprowadzi program "Czy wiesz, że...?" w Travel Channel. Udowadnia, że będąc młodym można realizować marzenia na całym świecie: przeprowadził projekt ekologiczno-edukacyjny na Borneo indonezyjskim dla ochrony dżungli i orangutanów, a także akcję charytatywną Książka dla Afryki, dzięki której zebrał i zawiózł 120 kg książek dla sierocińca w Kenii. Odwiedził prawie 40 krajów świata. Relacje z wypraw zamieszcza na blogu planetkiwi.pl, który prowadzi w dwóch językach (po polsku i angielsku) od ósmego roku życia. Od 2019 roku pisze reportaże w stałej rubryce Simon’s Corner w miesięczniku National Geographic Kids. Jest autorem serii książek podróżniczych dla dzieci Dziennik Łowcy Przygód, w której ukazały się dotychczas: Extremalne Borneo, Etiopia. U stóp góry ognia oraz Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura.

 

 

KAROL FRYTA – dziennikarz i miłośnik przemieszczania się po byłych republikach ZSRR. Szczególnie chętnie wraca na Kaukaz. W 2019 roku przejechał z Moskwy do Magadanu, większość trasy pokonując autostopem. Teksty ze swoich podróży publikował m.in. w Tygodniku Powszechnym, Wirtualnej Polsce i miesięczniku Poznaj Świat. W ramach festiwalu TROPY koordynował akcję społeczną Olsztyn-Ułan-Ude we współpracy z Polonią ze Wschodu.

 

 


TAK BYŁO...

Sobota, 12.09: pierwszy dzień TROPÓW już za nami. W anturażu wystawy ,,Balticarium” zaczęliśmy warsztatami prowadzonymi przez Natalię Uryniak  pt. ,,Zróbmy sobie morze’’. Pisarka przedstawiła dzieciom morski świat, zachęcając młodych uczestników do odtworzenia poszczególnych stworzeń na papierze. Zosia Frankowska i Jacek Ambrożewski, ilustratorzy książki ,,Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków”, zaprosili na warsztaty z marzeń. W atmosferze pobrzmiewających nazwisk znanych podróżników, takich jak: Aleksander Doba czy Marek Kamiński, artyści zaprosili najmłodszych do kreowania plecaka marzeń: rysunkowego pakowania plecaka w podróż do wymarzonego miejsca.

Doskonałą kontynuacją poprzednich imaginacyjno-literackich eskapad było spotkanie familijne z Anną i Krzysztofem Kobusami – dziennikarzami i fotografami, autorami serii ,,Podróżnicy”. Pisarze, a prywatnie rodzice dwóch chłopców, Stasia i Michasia, chcąc pokazać zebranym świat od innej, bardzo pociągającej strony, zainicjowali kilka zabaw podróżniczo-literackich, których największą atrakcją stało się tworzenie wielkiej legendy warmińskiej.  Rozochocone i spragnione dalszych wypraw dzieci miały okazję spotkać się z Wojciechem Kujawskim, który z zamiłowania do wody i przygód, przemierzył wiele kilometrów kajakiem, czego zapisem jest przewodnik ,,Olsztyn. Szlak wędrowny’’. Gość opowiadał z niezwykłym zaangażowaniem o historii naszego regionu, pełnego – jak się okazuje – tajemniczości i magii. Po ekscytującej podróży po Olsztynie i jego okolicach, Szymon Radzimierski, młody podróżnik i reporter National Geographic Kids porwał młodą widownię w podróż na Madagaskar – zwany ,,czerwoną wyspą”. Podczas spotkania mogliśmy dowiedzieć się, co wspólnego z odkrywaniem sekretów tego miejsca ma klątwa pasiastego lemura.

Uwieńczeniem pierwszego dnia Festiwalu Literatury Podróżniczej był Biwak pod gwiazdami połączony z historiami i legendami, opowiadamymi przez Grupaę Studnia O., która uraczyła zebranych nocnym widowiskiem narracyjnym – pełnym muzyki, uczty i pasjonujących opowiadaczy.

O pełne brzuchy uczestników przez cały dzień dbały zaparkowane nieopodal foodtrucki.

CO TO BYŁ ZA DZIEŃ!!!!!

Niedziela, 13.09: drugi dzień TROPÓW rozpoczęliśmy od ,,Tropownika’’, czyli ekscytującego spaceru ornitologicznego ze Stanisławem Łubieńskim autorem nominowanej do Nagrody Nike książki ,,Dwanaście srok za ogon”. Podczas wędrówki po Parku Centralnym udało nam się zidentyfikować kilka gatunków ptaków, a także porozmawiać o tym, że nawet najskromniejsza podróż, jaką jest wyjście z domu, może stać się przygodą życia. Ponadgodzinna wędrówka uwieńczona została grą terenową i kulinarnymi warsztatami z Agatą Loth-Ignaciuk i Rozalą Bisek-Szladowska, twórczyniami książki ,,Wszyscy jedzą naleśniki’’, które udowodniły nam, że bez względu na to, jak daleko podróżujemy, zawsze możemy znaleźć coś, co łączy różne kuchnie (nawet tę domową!).

Kolejnymi atrakcjami drugiego dnia festiwalu były gry i zabawy podwórkowe wirującego globusa połączone z finałem ,,Pocztówki dla rodaka’’ – akcji zainicjowanej przez Karola Frytę, dziennikarza, który rok temu odbył czteromiesięczną autostopową podróż do najodleglejszych części Rosji, w poszukiwaniu ludzi o polskich korzeniach. Mieliśmy okazję obejrzeć krótki film ,,Olsztyn-Ułan-Ude’’, będący pozdrowieniami od dzieci, zamieszkujących różne części tego kraju, a także – w ramach rewanżu – nagrać własne multimedialne pocztówki. Po bardzo interesującym spotkaniu z podróżnikiem, daliśmy porwać się ,,Podróżom Guliwera’’.

Najciekawsze wydarzenia przyniosły godziny popołudniowe. Najpierw Natalia Uryniuk, która jeszcze wczoraj zaznajamiała nas z magią Bałtyku, a dziś poprowadziła w Zajezdni proekologiczne warsztaty. W trakcie ich przebiegu mieliśmy możliwość stworzenia ekstra t-shirtów stojących w kontrze do negatywnie kojarzącego się dziś plastiku, a także burzy mózgów: co dobrego możemy zrobić dla naszej planety, aby żyła jak najdłużej. Kolejne wydarzenie zgromadziło fanów komiksu i iście  szalonych przygód! Pan Tomasz Samojlik, autor ,,Ryjówki przeznaczenia’’ i ,,Żubra Pompika’’ podczas spotkania ,,Jak stworzyć genialnego bohatera, uratować świat i nie spóźnić się na kolację?”  zdradził nam tajniki konstruowania powieści graficznej. Dzięki trzem prostym zasadom przedstawionym przez naukowca (1.Kto? 2. Moc, 3. Słabość) dowiedzieliśmy się, że komiks nie jest wcale skomplikowany, i że koncepcje na jego tworzenie właściwie nigdy się nie kończą, co też udowodniły prace nad naszymi historiami.

Po arcyciekawym spotkaniu z komiksiarzem, dzięki Michałowi Rusinkowi i jego książce ,,Kefir w Kairze’’ odbyliśmy daleką, zapierającą dech w piersiach podróż do największych miast świata, za rubieże słów i regionów. Dowiedzieliśmy się dlaczego Anteny powinny nazywać się ,,Anteny’’, dlaczego Uppsala to Chluppsala, kto nosi Rejkiawiczki, a także kto lubi latać do Dublina. Śmiechu było co niemiara!

Wydarzeniem kończącym nasz festiwal był spektakl familijny ,,Kamienny’’ Krakowskiego Teatru Ulicznego, bazujący na bieszczadzkich legendach i zapomnianych bajaniach, podczas którego byliśmy świadkami niesamowitej gry cieni i światła. Byliśmy zachwyceni!!!

Tak oto TROPY – FESTIWAL LITERATURY PODRÓŻNICZEJ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY dobiegł końca. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz gościom za spędzenie czasu w magicznej atmosferze. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz się spotkamy. JUŻ TĘSKNIMY!!!

📷 GALERIA 👉 DOSTĘPNA POD TYM ADRESEM 👈