Z powodu braku otrzymania dotacji na ten cel, MOK Olsztyn niestety nie jest w stanie zorganizować w tym roku jarmarku świątecznego... Mimo wszystko staramy się zapełnić tę lukę i przygotować coś ciekawego mieszkańcom Olsztyna. Obecnie trwają przygotowania do zorganizowania dwudniowego wydarzenia kulturalnego na Targu Rybnym, które wstępnie przewidywane jest na 18-19 grudnia. Gdy tylko dopniemy szczegóły organizacyjne, niezwłocznie podamy je do publicznej wiadomości.


Tak było w 2020 roku...

Przyzwyczailiśmy się, że Warmiński Jarmark Świąteczny to rozgrzewająca dawka ciepła w środku zimy. Ożywcza piguła piękna i dobrej energii, dzięki którym olsztyńskie Stare Miasto otula atmosfera autentycznej wspólnoty i wyśmienitej zabawy.
I to się na pewno nie zmieni!

Oczywiście nie zamierzamy mydlić wam oczu: za nami piekielnie trudny rok. I nie wszystko może być dziś tak, jakbyśmy sobie życzyli. Ale niezmiennie najważniejsze dla nas pozostaje to, byście byli zdrowi i bezpieczni. Dlatego tym razem, w rzeczywistości kolejnych epidemicznych ograniczeń, wyjątkowo nie możemy zaproponować wam zabawy przy świątecznych występach artystycznych ani buszowania po jarmarkowej części gastronomiczno-wystawienniczej. Ale zrobimy wszystko, byście mimo niełatwych czasów poczuli z nami niepowtarzalną atmosferę świąt podczas "Jarmarku takiego samego, jak nigdy!"

Cały obszar Starego Miasta zamienimy w arenę swoistej gry miejskiej - choć bez udziału animatorów. Wierzymy, że kolejne przystanki na jej trasie dostarczą wam wiele radości i pozwolą przypomnieć sobie, jak wygląda uśmiech 😀

Zaułku Szlachetnych Uczynków spróbujemy odkryć wasze supermoce w niesieniu pomocy i zaprosimy was na giełdę dobrych pomysłów. Pojawią się tu podświetlone plansze, uwrażliwiające na sprawy niesienia wsparcia potrzebującym. Być może pomogą wam odnaleźć dotąd nieodkryte, drzemiące w was supermoce? Chętnie podzielimy się wskazówkami gdzie i w jaki sposób można je umiejętnie wykorzystać! Nasza wspólna giełda dobrych pomysłów może przecież przynieść wymierną pomoc szpitalom czy schroniskom dla zwierząt. Liczymy, że buszując po Starym Mieście, zabłądzicie również do Zaułka Szlachetnych Uczynków!

Wzdłuż Alei Pięknych Życzeń natkniecie się na pozdrowienia od historycznych postaci związanych z regionem, a specjalna skrzynka świętego Mikołaja będzie czekała na wasze życzenia.
W przedświąteczny czas chcemy was namówić do sprawienia odrobiny radości nie tylko waszym bliskim. W jarmarkowej Alei Pięknych Życzeń od czwartku stanie specjalna skrzynka życzeń dla seniora. Będzie można do niej wrzucać kartki świąteczne, które przekażemy samotnym pensjonariuszom dwóch domów pomocy społecznej. Osobom nie mającym rodzin, które by się o nich troszczyły.
W czasie pandemii mieszkańcy domów pomocy są w szczególnie złej sytuacji. Nie mogą wychodzić poza ośrodek, nie mogą spotykać się z ludźmi, czasem nie mogą nawet wyjść poza pokój. Kiedyś przyjeżdżali do nich wolontariusze, organizowano wyjazdy, spotkania, koncerty i terapię zajęciową. Teraz panuje tam już tylko cisza.
Samotność spotęgowana izolacją jest znacznie gorsza. Ale wspólnie możemy coś z tym zrobić! Napisz kartkę z życzeniami i wrzuć ją do naszej skrzynki. Pokażmy razem, że nie wszyscy o nich zapomnieli.

Uliczce Innych Wspomnień stanie wyjątkowa, komiczno-sentymentalna wystawa plenerowa "Strzeż się Mikołaja!". To gwarancja nieposkromionego śmiechu i wspomnień, od których zakręci się wam w głowach. Zapraszamy do odwiedzenia wystawy "Strzeż się Mikołaja"

Na Przystanku Miłość natkniecie się na oryginalną instalację z jemiołą, miłosną ławeczkę muzyczną oraz oczywiście tablicę do miłosnych wyznań. To idealne miejsce na czułe wyznanie wyszeptane do ucha i zatrzymanie chwili w czasie. Będzie tu na was czekała wyjątkowa, świąteczna instalacja z jemiołą do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć z Jarmarku. Miłosna ławeczka, grająca melodie, gdy się na niej usiądzie, z pewnością skusi niejedną parę! A swoimi uczuciami będziecie mogli podzielić się na specjalnej tablicy do miłosnych wyznań. Przystanek Miłość to ciepły (choć grudniowy, jak śpiewał klasyk) azyl dla wszystkich już zakochanych oraz tych dopiero wypatrujących. Kto wie, może to właśnie na jarmarkowej zabawie spotkasz miłość swojego życia?

Trakt Mikołajowy przyozdobi niezwykła wystawa wizerunków Mikołajów na przestrzeni dziejów i z różnych stron świata. Znajdziecie tam ciekawą wystawę rozmaitych wizerunków Mikołaja na przestrzeni dziejów i z różnych stron świata 🎅 Klasyczna postać Mikołaja, do jakiej się przyzwyczailiśmy, pochodzi przecież dopiero z początków XX w. Kto tego nie wiedział, może się nieźle zdziwić! A najlepiej po prostu wpaść do nas i przekonać się samemu.

Na Placu Marzycieli zanurzycie się w niesamowity świat inspirowany Alicją w krainie czarów i Narnią, pełen fantastycznych, rozświetlonych i baśniowych dekoracji. To wyjątkowe miejsce na mapie tegorocznego Jarmarku. Wasze dzieciaki potracą głowy pomiędzy baśniowymi dekoracjami inspirowanymi Alicją w krainie czarów i Narnią! Zapraszamy was do wyśmienitej zabawy wśród ogromnych grzybów i kwiatów, fantastycznych świateł i bajkowych kolorów! Wpadnijcie koniecznie zobaczyć jak wygląda bajkowy Olsztyn.

Arkady Pomocnych Skrzatów zamienią się w bajkową przestrzeń z wesołymi wizerunkami skrzatów i krasnali. Wasze dzieciaki na pewno będą zachwycone bajkową przestrzenią, w której zagoszczą Dobroszeptacz Wspaniały, Mędrek Wielkogłowy czy Ptasiarz Krótkonóżek! Zapraszamy do zabawy w odgadywanie, który krasnal zamieszkuje w domowych chlebakach, a który nosi czapeczkę w kształcie pieroga.

By ułatwić wam poruszanie się po tym niezwykłym, świątecznym świecie, przy głównych wejściach oraz w centralnym punkcie Starego Miasta staną wielkoformatowe mapy kierujące do wszystkich lokalizacji. Komu uda się trafić do wszystkich jarmarkowych zakątków? Zapraszamy małych i dużych do wspólnej zabawy w odkrywanie baśniowych zakamarków Olsztyna!

Nie zapomnimy również o tych, którzy niestety nie będą mogli bawić się z nami. Z bólem serca, choć z wiadomych przyczyn, w tym roku niestety musieliśmy zrezygnować z tradycyjnych odwiedzin Mikołaja u dzieci przebywających w olsztyńskich lecznicach. Ale znaleźliśmy radę i na to! W okolicach olsztyńskich szpitali i placówek specjalistycznych zaprezentujemy wyjątkowe spektakle plenerowe teatrów ognia, które będzie można bezpiecznie podziwiać z okien.

Oczywiście Stare Miasto tradycyjnie pokryją niezliczone, świąteczne dekoracje.

Tak, to prawda. To będą święta inne niż wszystkie. Zróbmy razem wszystko, by wydobyć z nich to, co najpiękniejsze!

XII Warmiński Jarmark Świąteczny
"Jarmark taki sam, jak nigdy"
10-13 grudnia 2020
Stare Miasto

Galeria zdjęć XII WARMIŃSKIEGO JARMARKU ŚWIĄTECZNEGO

 

 

 

 


 

TAK BYŁO W 2019 - XI WARMIŃSKI JARMARK ŚWIĄTECZNY

Święta Bożego Narodzenia to może najlepsza okazja, by poszukać w sobie fantazji i prawdziwie dziecięcego rozmachu. W ten wyjątkowy czas, w którym aż gęsto jest od pretekstów do odłożenia poważnej miny na wieszak, chyba najłatwiej jest poostrzegać świat takim, jakim jest naprawdę: ze wszystkimi szklankami zawsze do połowy pełnymi.

Święta to oczywiście rodzina, dla niektórych również metafizyka. Prezenty, zapachy, poczucie harmonii odkrywane w powtarzalności rytuałów i wyjątkowości doznań. Myślimy jednak, że przy całej okołoświątecznej krzątaninie może dobrze jest znaleźć również miejsce na wstanie od stołu i poszukanie bliskości z ludźmi także poza własnym domem?

Na przykład podczas Warmińskiego Jarmarku Świątecznego! Gdzie kierat przyprószony warstewką skrzypiącego pod butem śniegu staje się mniej dojmujący, a magia świąt przestaje być jedynie spłowiałym frazesem. Bo nie da się ukryć, że tradycyjny Warmiński Jarmark Świąteczny jak w soczewce skupia całe piękno bożonarodzeniowej celebry.

W tym roku Jarmark odbędzie się pod hasłem "Naturalnie Święta!". Przy okazji Bożego Narodzenia chcemy bowiem pokłonić się też umęczonej Ziemi, w miarę możliwości ograniczając liczbę gastronomicznego plastiku, proponując naturalne atrakcje i gadżety oraz promując postawy proekologiczne.

Przyjdźcie na Stare Miasto. Bądźmy tam razem, nie tylko obok siebie. Wspólnie przekonamy się, że na chłodny dystans do rzeczywistości najlepszy jest łyk grzanego wina. Na czasem gorzką codzienność - słodycz piernikowego lukru. Na cierpkie kręcenie nosem - aromat świerków i woń korzennych przypraw.

Niemożliwe - ktoś powie. Ano przekonajmy się!

FOTORELACJA


Program XI Warmińskiego Jarmarku Świątecznego

CZWARTEK (12 grudnia)

Wysoka Brama
16:30 Orszak Świętego Mikołaja. 

Scena Staromiejska
17:00 Otwarcie XI Warmińskiego Jarmarku Świątecznego
17:15 Spotkanie ze Świętym Mikołajem z Rovaniemi
18:30 Występ chóru ProForma
19:30 Stanisław Soyka Solo – recital kolęd 

Dziedziniec zamkowy
18:15 Przestrzenny pokaz laserowy
19:15 Przestrzenny pokaz laserowy

PIĄTEK (13 grudnia)

Galeria DOBRO
16:30-21:00 „Naturalnie na święta” – warsztaty tworzenia ekoprezentów, warsztaty recyklingu z grupą Zmarnowanie oraz pokaz kulinarny zgodny z ideą „zero waste”.
Inicjatywa: Bank Żywności w Olsztynie

Scena Staromiejska
17:30 Zimowe opowieści / czyta: Michał Milowicz
18:30 Spotkanie ze Świętym Mikołajem z Rovaniemi
19:45 „Kolaż bożonarodzeniowy” – spektakl Teatru A

Dziedziniec zamkowy
18:15 Przestrzenny pokaz laserowy
19:30 Przestrzenny pokaz laserowy
 

SOBOTA (14 grudnia)

Galeria DOBRO
13:00-15:00 „Naturalnie zakupy” – warsztaty szycia ekoworeczków na świąteczne zakupy.
Prowadzenie: Magdalena Brzezińska
Zapisy:  zapisy@mok.olsztyn.pl (uczestnicy od 12 roku życia)
16:00-20:00 Maraton filmów i bajek świątecznych

Amfiteatr im. Czesława Niemena w Olsztynie
17:00 „Mikołaj w ognistej krainie” – spektakl Teatru Ognia Nam-Tara

Scena Staromiejska
17:30 Zimowe opowieści / czyta: Krystyna Czubówna
18:30 Spotkanie ze Świętym Mikołajem z Rovaniemi
20:00 Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości.

Dziedziniec zamkowy
18:15 Przestrzenny pokaz laserowy
19:30 Przestrzenny pokaz laserowy

NIEDZIELA (15 grudnia)

Spichlerz
9:00-15:00 „Naturalnie razem” – wspólne szycie onkochust, poduszek, worków i maskotek do olsztyńskich oddziałów szpitalnych.
Prowadzenie: Barbara Strzelczyk

Galeria DOBRO
13:00-15:00 „Naturalnie na prezent" – warsztaty ekopakowania.
Prowadzenie: Alicja Borsiak-Śleszyńska
Zapisy: zapisy@mok.olsztyn.pl
16:00-20:00 Maraton filmów i bajek świątecznych

Scena Staromiejska
11:00 Bieg Mikołajowy trasą Łynostrady (5 km). Zapisy: superczas.pl, 
15:30 Zimowe opowieści / czyta: Irena Telesz-Burczyk.
16:30 Spektakl iluzji: Maciej Pol

Atrakcje towarzyszące
 „Wawel Truck” czyli animacje z firmą Wawel (12,13 grudnia)
 Ściana życzeń
 Fotobudka pod jemiołą
„Rowerowy zaprzęg Świętego Mikołaja” – instalacja oświetlana siłą ludzkich mięśni
„Dokarmiaj mądrze" – rozdajemy zdrową karmę dla ptactwa
Interaktywna ekspozycja przygotowana przez Lasy Państwowe (13-15 grudnia)
 Karuzela (naturalnie musi być 😉)
 Kolejka Świętego Mikołaja

Strefa handlowa z rękodziełem, przysmakami, ozdobami choinkowymi:
12 grudnia (cz) – 16:00-21:00
13 grudnia (pt) – 15:00-22:00
14 grudnia (so) – 13:00-22:00
15 grudnia (nd) – 13:00-20:00

Okres świąt to również czas magii, którą przyniosą Wam kolędnicy na uliczkach Starego Miasta: Studio Piosenki Metro - Olsztyn, Niepubliczna Szkoła Absolwent w Olsztynie, Chór Pasjonata Olsztyn, Chór WARMII i MAZUR, CASIO Szkoła Muzyczna Olsztyn, szkoła z Kronowa, Pałac Młodzieży Olsztyn, Społeczna Szkoła Podstawowa 101 w Olsztynie oraz znani olsztyńscy muzycy: duet Łoszewski / Bierdziewski i Łukasz Jędrys

Organizatorem tegorocznego Warmińskiego Jarmarku Świątecznego jest Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Wydarzenie objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Olsztyna.

Partnerzy wydarzenia: Groda - Aranżacja Realizacja Światła, Multidekor, Warmiolandia Miasto Dzieci, Toyota Olsztyn Mir-Wit, ALKAZ Plastics - narzędziownia i wtryskownia, Muzeum Warmii i Mazur, Lasy Państwowe, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie, Hotel Wileński, Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego PEDBUD Sp. z o.o.,

Patronat medialny: Radio Olsztyn, TVP3 Olsztyn, Wyborcza.pl Olsztyn, olsztyn.com.pl


Do 10 listopada poszukujemy jarmarkowych wystawców, więcej szczegółów w aktualnościach na naszej stronie