Tak było w 2022

👉 GALERIA FOTOGRAFICZNA


Program III Zlotu Animatorów Warmii i Mazur
ODWAGA

24.09 SOBOTA
(Sala pod Amfiteatrem)

10:00 – 11:00 Rejestracja uczestników III Zlotu

11:00 – 12:00 ANIMACJA: INTEGRACJA – otwarcie III Zlotu Animatorów Warmii i Mazur

12:00 – 12:30 gadka-kawka (hol)

12:30 – 14:30 WYKLUCZANIE I WŁĄCZANIE: animacja wobec twardych tożsamości  – panel dyskusyjny z udziałem:
Piotr Skrzypczak (Stowarzyszenie Homo Faber)
Emilia Bartkowska-Młynek (Olsztyński Marsz Równości)
Katarzyna Rosińska (Rubecula, Fundacja Edukacji Naturalnej "Wataha")
Prowadzenie: Aleksandra Drzał-Sierocka

14:45 – 15:45 przerwa obiadowa 

16:00 – 18:00 JĘZYK, KTÓRY ŁĄCZY. JĘZYK, KTÓRY DZIELI – warsztaty z języka równościowego i włączającego (grupa A – Spichlerz)
Prowadzenie: Lena Rogowska-Lewandowska (Fundacja Kultury Dialogu)

16:00 – 18:00 ANIMACJA NIE WYKLUCZA – różnorodność w pracy animacyjnej (grupa B – sala pod Amfiteatrem)
Prowadzenie: Monika Kazimierczyk (Teatr Przebudzeni)

18:00 – 18:40 gadka-kawka (hol)

18:45 – 19:45 SZATNIA – spektakl Teatru Przebudzeni

20:00 – kolacja-integracja

25.09 NIEDZIELA
(Sala pod Amfiteatrem)

10:00 – 12:00 JĘZYK, KTÓRY ŁĄCZY. JĘZYK, KTÓRY DZIELI – warsztaty z języka równościowego i włączającego (grupa B – Spichlerz)
Prowadzenie: Lena Rogowska-Lewandowska (Fundacja Kultury Dialogu)

10:00 – 12:00 ANIMACJA NIE WYKLUCZA – różnorodność w pracy animacyjnej (grupa A – sala pod Amfiteatrem)
Prowadzenie: Monika Kazimierczyk (Teatr Przebudzeni)

12:00 – 12:30 gadka-kawka (hol)

12:30 – 14:30 – NAPRAWIACZE ŚWIATA: po co się szarpać? – panel dyskusyjny z udziałem:
Tatiana Revenko (Dwa Skrzydła)
Joanna Drzewiecka-Kozielska (Teatr Potrzebny)
Kinga Wiśniewska (Stowarzyszenie RzeczJasna)
Prowadzenie: Marta Guściora

Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.


Lista zgłoszeń została zamknięta, teraz pozostaje czekać do 9 września na kontakt z MOK w sprawie udziału w Zlocie.

Do zobaczenia. 


Z radością informujemy, że w dniach 24-25 września 2022 roku spotkamy się na III Zlocie Animatorów Warmii i Mazur!
Program tegorocznego Zlotu pojawi się wkrótce, ale już dziś do olsztyńskiego amfiteatru zapraszamy wszystkich pasjonatów animacji i edukacji kulturowej z naszego regionu, pracowników instytucji i organizacji kulturalnych, a także wolnych strzelców animacji. Tak jak w poprzednich latach, dużo będziemy rozmawiać i warsztatować, dzielić się doświadczeniem i refleksją oraz sieciować się, tworząc przestrzeń do współpracy wykraczającej ponad podziały administracyjne i wszelkie inne bariery. Dziś, w świecie naznaczonym już nie tylko pandemią, ale też wojną, w obliczu narastającego kryzysu humanitarnego, z pewnością potrzeba nam spotkania, a być może nawet całkiem nowego zdefiniowania roli animatora i edukatora kultury. Animatorzy Warmii i Mazur, łączmy się, przybywajcie na Zlot!
 
Aby wziąć udział w tegorocznym Zlocie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy >> KLIK <<.
Nabór trwa do 31 sierpnia. Liczba miejsc jest ograniczona. Z osobami, które prześlą zgłoszenia skontaktujemy się do 9 września i poinformujemy je o wyniku naboru.
Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
 
Do zobaczenia!


Tak było w 2021:

... I JUŻ PO DRUGIM ZLOCIE.

Za nami II Zlot Animatorów Kultury Warmii i Mazur. Oj działo się pod olsztyńskim Amfiteatrem (i w okolicach)! Było twórczo, było inspirująco, było wspólnotowo. Dziękujemy za wszystkie myśli, sugestie, działania, znajomości i pootwierane furtki! Poniżej garść pstryków z tego niezwykle twórczego weekendu. Mamy nadzieję, że do zobaczenia na kolejnych Zlotach!

Galeria zdjęć z II Zlotu Animatorów Kultury Warmii i Mazur

Relacja  - wydawnictwo

 

Z radością informujemy, że w dniach 18-19 września 2021 roku organizujemy II Zlot Animatorów Warmii i Mazur.

Podczas ubiegłorocznego zlotu udało nam się zmapować, poznaliśmy się i nawiązaliśmy cenne kontakty, dotknęliśmy też problemów, z którymi mierzymy się w naszej pracy i chyba wszyscy poczuliśmy, jak bardzo potrzebujemy takich spotkań, rozmów o współczesnej animacji, o jej kondycji w naszym regionie. Przekonaliśmy się, że jesteśmy grupą, która nie tylko patrzy w jednym kierunku, ale też chce iść w tym kierunku razem. Kolejny zlot był więc tylko kwestią czasu i.... funduszy.

Inicjatywę finansujemy razem z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Dzięki temu możemy ponownie zaprosić Was do olsztyńskiego Amfiteatru, gdzie znów stworzymy przestrzeń, w której będziemy dzielić się swoim doświadczeniem i animatorską pasją. Tym razem hasłem przewodnim będzie język animacji, ale nie unikniemy też tematu pandemii, która znacząco przecież naznaczyła tę profesję.

 W ramach dwudniowego wydarzenia zorganizujemy dwa panele dyskusyjne z udziałem „ludzi animacyjnego czynu” oraz dwa warsztaty eksperckie, będzie też oczywiście program artystyczny (jak na prawdziwych kaowców przystało!) i niekończące się rozmowy... Znów będzie twórczo,  angażująco i wspólnotowo, znów pojawią się przed nami wyzwania i nadzieje, a druga edycja Zlotu Animatorów Warmii i Mazur – wzorem poprzedniej – z pewnością stanie się stymulatorem rozwoju animacji w naszym województwie.

II Zlot Animatorów Warmii i Mazur
18-19 września 2021

Program:
18.09 SOBOTA
10:00 – 11:00 rejestracja uczestników II Zlotu Animatorów Warmii i Mazur
11:00 – 12:00 Sytuacja: animacja - otwarcie II Zlotu Animatorów Warmii i Mazur
12:00 – 12:30 Przerwa kawowa
12:30 – 14:30 Między Whartonem a Wittgensteinem:  jak mówić o animacji? - panel dyskusyjny
Angelika Stawisińska (Forum Animatorów Społecznych, GOK Dywity),
Maja Dobiasz-Krysiak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Mazowiecki Program Edukacji Kulturalnej), 
Piotr Knaś (Zrzeszenie Animatorów Kultury Forum Kraków, Małopolski Instytut Kultury w Krakowie)
14:30 – 16:00 Przerwa obiadowa
16:00 – 18:00 Projektowanie sytuacji twórczych: Maria Parczewska i Janusz Byszewski (Laboratorium Edukacji Twórczej: 1989-2018) - warsztaty dla grupy A
16:00 – 18:00 Język(i) animacji: Jacek Gralczyk (Zrzeszenie Animatorów Kultury Forum Kraków, Stowarzyszenie CAL) - warsztaty dla grupy B (Spichlerz, ul. Piastowska 13)
18:00 – 19:00 Przerwa kawowa
19:00 – 20:30 interaktywny spektakl  Polskiego Teatru Playback 3.0
21.00 – Kolacja-integracja
19.09 NIEDZIELA
10:00 – 12:00 Projektowanie sytuacji twórczych: Maria Parczewska i Janusz Byszewski (Laboratorium Edukacji Twórczej 1989-2018) - warsztaty dla grupy B
10:00 – 12:00 Język(i) animacji: Jacek Gralczyk (Zrzeszenie Animatorów Kultury Forum Kraków, Stowarzyszenie CAL) - warsztaty dla grupy A (Spichlerz, ul. Piastowska 13)
12:00 – 12:30 Przerwa kawowa
12:30 – 14:30 Nowa fala animacji kontra czwarta fala covida - panel dyskusyjny
Aneta Fabisiak-Hill (Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa), 
Karol Witels (Fundacja Obserwatorium), 
Michał Wajzer (Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie)
14:30 – 14:45 Przerwa kawowa
14:45 – 16:15 Kultura dla czy z? - dyskusja podsumowująca z uczestnikami, prowadzenie: Iwona Olkowicz i Paweł Wilk (Stowarzyszenie Rozwoju Produktu Lokalnego "Wiatraki Mazur")
16:15 – 17:15 Obiad

ZGŁOSZENIA - NABÓR ZAKOŃCZONY
Wydarzenie skierowane jest do animatorów kultury oraz pracowników edukacji kulturowej z Warmii i Mazur.
Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy TUTAJ (na dole strony).
Nabór trwa do 20 sierpnia. Liczba miejsc jest ograniczona. Do 27 sierpnia skontaktujemy się z osobami, które prześlą zgłoszenia i poinformujemy o wyniku naboru.
Wydarzenie jest bezpłatne, organizator zapewnia uczestnikom nocleg (warunki hotelowe) i pełne wyżywienie, dojazd do Olsztyna na własny koszt. Ponieważ traktujemy wydarzenie jako kompatybilną całość, prosimy o zgłoszenia tylko te osoby, które będą mogły wziąć udział w obu dniach Zlotu.

Organizatorem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.
Wydarzenie jest realizowane przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.


I Zlot Animatorów Kultury Warmii i Mazur // 25-27 września 2020

Animatorzy kultury spotkali się w Olsztynie

Celem I Zlotu Animatorów Warmii i Mazur „Mapowanie kultury” było wzajemne rozpoznanie oraz integracja środowiska animatorów i animatorek regionu. Tytułowa mapa była tu zatem rozumiana zarówno dosłownie, jak i metaforycznie: uczestnicy poznali poszczególne ośrodki, w których prowadzone są działania animacyjne, ale też „zmapowali” potrzeby i cele animacji społeczno-kulturowej na Warmii i Mazurach.

Przez cały weekend 25-27 września, w sali pod olsztyńskim Amfiteatrem i w Spichlerzu, odbywały się tematyczne panele dyskusyjne oraz warsztaty rozwijające kompetencje niezbędne w pracy animatora kultury. Co jednak najważniejsze, Zlot stworzył autentyczną przestrzeń spotkania, rozmowy i wymiany doświadczeń. W ciągu trzech dni 30 animatorów i animatorek z 17 miejscowości z całego regionu poznało obszary wzajemnych działań oraz realizowane w nich projekty. Wśród uczestników byli zarówno dyrektorzy domów kultury oraz animatorzy z długim stażem, jak i ci, którzy pracę w animacji dopiero zaczynają. Istna kumulacja potencjałów: doświadczenia, wiedzy, energii i entuzjazmu. Wszystko po to, by uczyć się od siebie nawzajem oraz stworzyć możliwość współpracy w przyszłości.

Wśród podejmowanych tematów i wątków, dominowały zwłaszcza cztery. Po pierwsze, podkreślano rolę kultury w budowaniu tożsamości, poczucia wspólnoty oraz kreatywności społeczności lokalnych. Po drugie, podejmowano refleksję nad sytuacją kultury w regionie, w tym zwłaszcza postępującą „festiwalizacją” i „festynizacją”. Na tym tle wyraźnie osobną rolę pełnią projekty z zakresu animacji społeczno-kulturowej, jako przeciwwaga dla działań imprezowo-eventowych. Wynika z tego postulat, by rozdzielać sferę animacji od sfery eventu – także na poziomie dzielenia budżetu na działania kulturalne w regionie. Po trzecie, dostrzeżono ryzyko związane z coraz częstszym „importowaniem” kultury z zewnątrz oraz powielaniem wzorów kultury celebryckiej, zamiast inwestycji w kulturę lokalną i pobudzania aktywności i kreatywności mieszkańców regionu. Dyskutowano też o potrzebie dostrzeżenia w działaniach kulturalnych specyficznych potrzeb poszczególnych grup, w tym zwłaszcza młodych oraz seniorów.

Uczestnicy i uczestniczki Zlotu wystosowali list otwarty do Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Podkreślili w nim potrzebę przygotowania rzetelnej i wnikliwej strategii edukacji i animacji kulturowej regionu, deklarując jednocześnie chęć przygotowania społecznego projektu dokumentu. Postulowali też wydzielenie specjalnego funduszu na realizację projektów z zakresu animacji i edukacji społeczno-kulturowej.

Zbudowana sieć współpracy i kontaktów to świetny punkt wyjścia do dalszej pracy, w tym do realizacji międzyinstytucjonalnych projektów. Uczestnicy już mają wiele pomysłów. Chodzi przecież nie tylko o to, by za jakiś czas spotkać się na II Zlocie. Ważniejsze jest to, co się wydarzy w tak zwanym międzyczasie – co wyniknie z tej kumulacji energii i idei. Bo że wyniknie, nie ma najmniejszych wątpliwości. Wszystko po to, by przy kolejnym spotkaniu móc powiedzieć, że jesteśmy krok dalej niż teraz.
 

RELACJA Z WYDARZENIA

 

Galeria zdjęć: https://www.mok.olsztyn.pl/galeria/281/rozpoczal-sie-zlot-animatorow

 

 

Olsztyn, 27 września 2020

Szanowny Pan
Gustaw Marek Brzezin
Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Do wiadomości:
Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Komisja Kultury Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego

 

LIST OTWARTY

My, związani z regionem Warmii i Mazur animatorzy i edukatorzy społeczno-kulturowi, postrzegamy kulturę jako element kluczowy w budowaniu tożsamości, poczucia wspólnoty oraz dialogu opartego na szacunku i tolerancji. Warunkiem rozwoju społeczności lokalnych jest ich podmiotowość i kompetencje do tworzenia kultury. Samodzielność i aktywność kulturowa nie bierze się „znikąd” – jest efektem pracy edukacyjno-animacyjnej, a osiągnięcie właściwych efektów w tej sferze wymaga stabilności oraz wieloletnich, przemyślanych i konsekwentnie realizowanych działań.

Tymczasem z zaniepokojeniem obserwujemy postępującą w ostatnich latach dysproporcję w dystrybucji środków finansowych w sferze kultury. Gwałtownie rosną kwoty  przeznaczane na działania imprezowo-eventowe (festiwale, doraźne uroczystości, festyny etc.), podczas gdy przedsięwzięcia edukacyjne i animacyjne, które powinny być traktowane jako inwestycja w lokalny potencjał kulturotwórczy, są przy podziale środków marginalizowane i dostają śladowe dofinansowania. Nastawienie głównie na kulturę eventu oznacza nie tylko brak środków na „inwestycje” w lokalną aktywność, ale też eksploatację lokalnych zasobów i potencjałów kulturowych. Obawiamy się, że może to doprowadzić do zapaści w sferze animacji społeczno-kulturowej i zaniku możliwości kreatywnych regionu. Kulturę będziemy wyłącznie „importować” z zewnątrz, poświęcając własną tożsamość i podmiotowość na rzecz naśladowania i powielania wzorów kultury, najczęściej tej masowej – celebryckiej. Cierpi na tym szczególnie edukacja kulturowa dzieci i młodzieży. Warto przypomnieć, że młodzież masowo opuszcza nasz region, który nota bene ma jeden z najsłabszych wyników w edukacji w Polsce. Często z powodu braków możliwości samorealizacji, poczucia związku i identyfikacji z regionem.

Za niezbędne uważamy przyjęcie na szczeblu regionalnym długofalowych, systemowych rozwiązań na rzecz wsparcia sfery animacji i edukacji kulturalnej na Warmii i Mazurach. Punktem wyjścia powinna być rzetelna diagnoza obecnego jej stanu – skonsultowana ze środowiskiem animatorów i edukatorów kultury. Ze swej strony deklarujemy chęć przygotowania społecznego projektu strategii animacji i edukacji kulturowej Warmii i Mazur.

Ponadto, zależy nam, by animacja i edukacja kulturowa traktowane były jako osobna sfera, o określonej specyfice i dynamice nastawionej na długofalowe działania. Dlatego mamy nadzieję, że akceptacja strategii przez władze regionu spowoduje wydzielenie specjalnego funduszu na wspieranie rozwoju animacji i edukacji społeczno-kulturowej na Warmii i Mazurach.

Mamy nadzieję, że nasze postulaty spotkają się z uwagą i zrozumieniem.

Z wyrazami szacunku,
Uczestnicy i Uczestniczki I Zlotu Animatorów Warmii i Mazur

 

Zachęcamy do obejrzenia wystąpień panelistów podsumowujących dyskusje, które odbyły się podczas Zlotu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Organizatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.
Wydarzenie jest realizowane przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Zlot został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina oraz Narodowego Centrum Kultury.

Patronat medialny:

 

PROGRAM (tylko dla wcześniej zarejestrowanych i potwierdzonych uczestników zlotu)

„MAPOWANIE KULTURY” - I Zlot Animatorów Warmii i Mazur - Olsztyn, 25-27.09.2020

25.09. PIĄTEK
11:00 - 11:45: SKĄD PRZYCHODZIMY, KOGO MAPUJEMY?
Oficjalne otwarcie

12.00 - 14.00: CZY SUWEREN NA TO POZWOLI? FESTYN JAKO KLĄTWA I FORPOCZTA KULTURY
Panel dyskusyjny

paneliści: Edwin Bendyk, Monika Hausman-Pniewska, Ryszard Michalski
moderacja: Aleksandra Drzał-Sierocka

15:30 - 18:00: SOBIE STEREM, SOBIE OKRĘTEM – LIDER W SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ
Warsztaty – grupa A

prowadzenie: Zbigniew Mieruński
15:30 - 18:00: MIĘDZY MADAME FRUSTRACJĄ A STASIĄ BOZOWSKĄ
Warsztaty – grupa B

prowadzenie: Mirek Urban

19.00 - 22.00: CZY WIEJSKA KULTURA TO SUBKULTURA?
Koncert Rodzinnej Kapeli Wasilewskich + dyskusja

paneliści: Robert Wasilewski, Jacek Gralczyk
moderacja: Natalia Tejs

26.09. SOBOTA
10.00 - 12.15: „MALOWANIE BUZIEK”? ANIMACJA STEREOTYPU i STEREOTYP ANIMACJI
Panel dyskusyjny

paneliści: Jacek Gralczyk, Bożena Chrostowska, Aneta Fabisiak-Hill
moderacja: Marta Guściora

13:15 - 15:45: SOBIE STEREM, SOBIE OKRĘTEM – LIDER W SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ
Warsztaty – grupa B

prowadzenie: Zbigniew Mieruński

13:15 - 15:45: MIĘDZY MADAME FRUSTRACJĄ A STASIĄ BOZOWSKĄ
Warsztaty – grupa A

prowadzenie: Mirek Urban

17.15 - 19.00: PO CO WYCHODZIĆ Z DOMU?
Panel dyskusyjny/prezentacja projektów/giełda pomysłów

27.09. NIEDZIELA
10.00 - 13.00: ANIMACJA WOLNOŚCI I WYOBRAŹNI
Warsztaty

prowadzenie: Emilia Skiba, Loesje Polska

13.30 - 15.30: CO DALEJ Z NASZĄ MAPĄ KULTURY?
Spotkanie podsumowujące Zlot