tropy: pytanie siódme

tropy: pytanie siódme

Czym lub kim są czerwone karły?

Odpowiedź: Gwiazdy

Czerwone karły to najbardziej rozpowszechnione gwiazdy we wszechświecie, jednak z powodu małej jasności żadna z tych gwiazd nie jest widoczna gołym okiem na ziemskim niebie. Wiadomo, że w ich ekosferach istnieją planety, jednak jest mało prawdopodobne, by na planetach takich istniało jakiekolwiek życie. Gwiazdy te mają masę, rozmiary i jasność mniejsze niż Słońce. W Drodze Mlecznej około 80% gwiazd jest czerwonymi karłami. Szacowany czas życia czerwonych karłów sięga 10 bilionów (1013) lat.

W trakcie TROPÓW w ramach warsztatów z Bogusiem Janiszewskim spróbujemy odkryć największe tajemnice wszechświata. Sprawdzimy skąd się w ogóle wziął kosmos, kiedy powstał i czy jego narodziny były głośne. Zbadamy jego historię, począwszy od bardzo wczesnego dzieciństwa aż do dziś. Przy okazji dowiemy jak powstały gwiazdy, w tym nasze Słońce, a także znane i nieznane nam planety.

Wraz z Bogusiem Janiszewskim, autorem książki „Kosmos. To, czego dorośli ci nie mówią” wyruszycie na spotkanie z czarną dziurą, aby sprawdzić czy naprawdę pożera absolutnie wszystko! Do zobaczenia w przestrzeni międzygwiezdnej!

Regionalny Program Operacyjny

Projekt i realizacja: artneo.pl

newsletter

zapisz się do newslettera