Pretekstem do rozmowy będzie książka „O jeden las za daleko. Demokracja, kapitalizm i nieposłuszeństwo ekologiczne w Polsce (red.: J.B. Bednarek, D. Gostyński, P.Czapliński, 2019). Jak mówił Przemysław Czapliński, książka zrodziła się z gniewu, z poczucia, że władza posunęła się ,,o jeden las za daleko”. Inspirowana sporem o wycinkę Puszczy Białowieskiej wychodzi ku problemom, które poruszymy w trakcie rozmowy – narastające konflikty o naturę, siła społecznego aktywizmu i protestu w wymiarze ekologicznym.
Jakie są możliwe scenariusze toczącego się na naszych oczach konfliktu o naturę? Czy „nieposłuszeństwo ekologiczne” może przyczynić się do włączenia natury w demokrację? Będzie to również punkt wyjścia do pytań o głos kultury, pisarzy, antropologów, artystów wobec globalnie zachodzących zmian.

PRZEMYSŁAW CZAPLIŃSKI - jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich krytyków literackich, profesor zwyczajny, historyk literatury XX i XXI wieku, laureat Nagrody im. Kościelskich i Nagrody im. Kazimierza Wyki. Autor ponad dziesięciu książek – ostatnio: Polska do wymiany (2009), Resztki nowoczesności (2011), Poruszona mapa (2016). Redaktor tomów zbiorowych – m.in.: Nowoczesność i sarmatyzm (Poznań 2011), Moc truchleje. Wielogłos o polskim katolicyzmie (2018), O jeden las za daleko. Demokracja, kapitalizm i nieposłuszeństwo ekologiczne w Polsce (2019).
Kurator cyklów dyskusyjnych i seminariów – „Bioklasy: segregacje i sojusze” (Warszawa 2016). „Nie-boskie narracje. O lęku i gniewie” (Teatr Polski, Poznań 2016/2017), „Prognozowanie teraźniejszości” (UAM, Poznań 2016/2017), „Apokalipsa potrzebna od zaraz albo czy bez katastrofy wyobrażalny jest ciąg dalszy” (Przenośnia LAS, Warszawa 2019).

DIANA LELONEK - artystka wizualna, autorka prac z pogranicza fotografii, instalacji i bioartu, ekoaktywistka. Zajmuje się tematem wzajemnych relacji ludzi i innych gatunków oraz redefinicją pojęcia natury. Laureatka Paszportu Polityki w kategorii sztuki wizualne 2019, oraz międzynarodowych konkursów: ReGeneration 3 w Musée de l’Elysée w Szwajcarii, Nagroda Główna Fundacji Vordemberge-Gildewart 2018.

JOANNA B. BEDNAREK – krytyczka literacka, współkuratorka projektu „Wspólny świat” i cyklu debat „Prognozowanie teraźniejszości”. Współautorka (wspólnie z Przemysławem Czaplińskim i Dawidem Gostyńskim) książki „Literatura i jej natury” (2017). Współredaktorka tomów zbiorowych – ostatnio: „O jeden las za daleko. Demokracja, kapitalizm i nieposłuszeństwo ekologiczne w Polsce” (2018).

Dyskusję poprowadzi ZUZANNA KOWALCZYK – dziennikarka, kulturoznawczyni, związana z miesięcznikiem „Pismo. Magazyn opinii”, wcześniej z „Gazetą Wyborczą" oraz think tankiem Przyszłość Jest Teraz.

EKOLOGICZNY BUNT MAS – CZAPLIŃSKI / LELONEK / BEDNAREK