wstęp
wolny

Informacja Kulturalna
ul. Dąbrowszczaków 3
(wejście od ul. Mrongowiusza)
tel.: (89) 522 13 70
infokamienica@mok.olsztyn.pl

facebook wydrukuj zgłoś błąd

Heddy Honigmann filmowo o miłości najszczerszej: relacjach ludzi i ich psów-opiekunów. Do tego warsztaty Co mówią do nas psy Magdy Biadoń. Nie tylko dla właścicieli czworonogów!

"Najlepszy przyjaciel człowieka" (2018) reż. Heddy Honigmann, 87 min.

Heddy Honigmann z uwagą i czułością śledzi relacje sześciu par ludzi i ich psów-opiekunów, wypełniając treścią banalne sformułowanie o „mądrości zwierząt”, próbując uchwycić specyfikę psich umiejętności, a także zgłębić niepowtarzalność tej niezwykłej międzygatunkowej relacji. Skupia naszą uwagę na czworonogach dłużej niż zwykliśmy to robić sami. Właśnie takie uważne spojrzenie jesteśmy im winni.

Kochają bezwarunkowo, natychmiast wybaczają, są najprawdziwszymi z przyjaciół, gotowymi zrobić wszystko, co sprawi nam przyjemność. Czyni to z psów – jak powiedział kiedyś Jonathan Carroll – mniejsze anioły. A przecież zwykliśmy mówić, że to „tylko” psy i traktować ich cechy jako śmieszne lub słodkie. Tymczasem prawdopodobnie żaden człowiek nie wstawałby na każde zawołanie w środku nocy, by tak jak kudłaty Kaiko przykryć swoją panią Ernę, cierpiącą na stwardnienie zanikowe boczne. Żaden z towarzyszy broni nie czuwałby tak wytrwale przy Trevorze, byłym weteranie wojennym, cierpiącym na syndrom stresu pourazowego, tak jak jego brązowy pudel Mister. I prawdopodobnie żadnemu z rówieśników kilkunastoletniego Zeba, chorującego na autyzm, nie wystarczyłoby cierpliwości na znoszenie jego wybuchów złości, tak jak ma ją pudlica Utah.

Magda Biadoń – z wykształcenia jest zootechnikiem, z zamiłowania zoopsychologiem i instruktorem szkolenia psów. Od lat pomaga sfrustrowanym właścicielom czworonogów, które wymknęły się spod kontroli, wprowadza spokój i porządek w relacjach między psem a przewodnikiem. Startuje oraz sędziuje na zawodach Rally Obedience oraz prowadzi drużynę DogPoint Rally-O Team Olsztyn, która z powodzeniem bierze udział w zawodach rangi ogólnopolskiej. Od 2011 roku prowadzi olsztyński oddział Szkoły dla Psów DogPoint. Uważa, że psy – jak ludzi – należy wychowywać, a nie tresować. Dlatego traktuje szkolenie jak zabawę, pozwala psom być psami i pracuje metodami pozytywnymi.