infokamienica@mok.olsztyn.pl

Zapraszamy na Miasto Opowieści, czyli dwudniowy festiwal pisarzy związanych z Olsztynem! Specjalnie dla was podjęli się stworzenia lub spisania urban legends, nastawiając ucha i pióra na sekretną mowę Kortowa, ulicy Warmińskiej, Pieczewa i Skandy, Zatorza, Centaurusa i Warmia Towers.

Architektura, urbanistyczny mechanizm ulic, domów, osiedli, obiektów, widzialna, materialna mapa miejsc są ledwie powierzchownym, często znieruchomiałym obrazem miasta. Istnieje jednak jego inne, podskórne i tajemne życie: zanurzone w żywiole opowiadania, w zasłyszanych historiach, w plotkach, bajaniach, w mitomańskich powtórzeniach i zwielokrotnieniach, w okruchach anegdot, które przeobrażają się w rozgadaną legendę, a czasami nawet w miejski mit.

Miasto ma swoje opowieści i przemienia się w kolejnych, zagarniając przeszłość i teraźniejszość, zasłyszane z doświadczonym, realne ze zmyślonym. Tak powstaje tożsamość miasta – antologia opowiadającego się miasta, właściwa tylko dla Olsztyna, niespotykana gdzie indziej.

Budowle, mury i ludzie, fikcja i wspomnienia, imaginarium i historia, czyli czytanie współczesnego miasta. Zapraszamy do Miasta Opowieści – współtworzonego przez mieszkańców i pisarzy!

W programie festiwalu: czytania performatywne, czyli teatralny dialog z tekstami, spotkania autorskie, spacery literackie oraz warsztaty dla dzieci.

25.10 NIEDZIELA

12:00, Spichlerz
OLSZTYN DZIECI: PISARZ MIEJSKI DO LAT 12
Warsztaty kreatywnego pisania z autorką „Wielkiej afery w Teatrze Lalek” – Beatą Sarnowską
wiek: 7+
zapisy@mok.olsztyn.pl

13:00, start: Scena Staromiejska
KTÓRĘDY DO MIASTA: LITERACKA MAPA KOBIET
Performatywny spacer z grupą Półkowniczki

16:00, Zajezdnia trolejbusowa
URBAN LEGENDS: MIASTO WISIELCÓW
Zapętlona historia Kortowa i legenda domu zatrzymanego w czasie, przy al. Warszawskiej 107, zwanego „willą wisielców”
tekst: Marcin Cielecki, reżyseria: Iwo Vedral, aktorzy: Małgorzata Rydzyńska, Grzegorz Gromek, muzyka na żywo: Jakub Orłowski, wizualia: Mariola Paulina Żylińska-Jestadt

16:30, Zajezdnia trolejbusowa
OPOWIADAM MIASTO: Spotkanie z Marcinem Cieleckim
Prowadzenie: Monika Stępień

18:00, Zajezdnia trolejbusowa
URBAN LEGENDS: MIĘDZY MUREM A MUREM
Symboliczna opowieść o losach mieszkania olsztyńskiej malarki Friedy Strohmberg przy dzisiejszej ul. Warmińskiej
tekst: Włodzimierz Kowalewski / reżyseria: Iwo Vedral, aktorzy: Małgorzata Rydzyńska, Grzegorz Gromek, muzyka na żywo: Jakub Orłowski, wizualia: Mariola Paulina Żylińska-Jestadt

18:30, Zajezdnia trolejbusowa
OPOWIADAM MIASTO: Spotkanie z Włodzimierzem Kowalewskim
Prowadzenie: Ewa Zdrojkowska

20:00, Zajezdnia trolejbusowa
FORUM OPOWIEŚCI – PO CO OLSZTYNOWI PISARZE?
Okrągły stół twórców i mieszkańców
Prowadzenie: Daria Bruszewska-Przytuła, Michał Małysa

Link do wydarzenia MIASTO OPOWIEŚCI (dzień 1)

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Patronat medialny

Miasto Opowieści