wstęp
wolny

Informacja Kulturalna
ul. Dąbrowszczaków 3
(wejście od ul. Mrongowiusza)
tel.: (89) 522 13 70

facebook wydrukuj zgłoś błąd

Dorota Nieznalska, Tomasz Gabiś i Andrzej Leder w rozmowie o ciążącej nam pamięci i wypartym dziedzictwie. Przed dyskusją projekcja filmów Doroty Nieznalskiej: Pruskie noce i Nazwy, których nikt już nie wymienia.

Dyskusja o ciążącej nam pamięci i wypartym przez nas dziedzictwie. Jak radzić sobie ze spuścizną przeszłości, zwłaszcza „obcą”? O tym Artur Sobiela porozmawia z najznakomitszymi ze współczesnych interpretatorów polskiej przeszłości, którzy nie boją się stawiać niewygodnych pytań naszym przodkom i nam samym. Dyskusję poprzedzi projekcja dwóch filmów Doroty Nieznalskiej: „Pruskie noce” i „Nazwy, których nikt już nie wymienia”.


Dorota Nieznalska  – artystka, absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Brała udział w ponad dwustu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Narodowego w Gdańsku, NOMUS Nowe Muzeum, MOCAK w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerii Arsenał w Białymstoku, Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Norrtelje Konsthalle w Szwecji, Kunstforum Ostdeutsche Galerie w Regensburgu. W 2012 roku otrzymała Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne. W 2013 roku uzyskała stopień doktora na Wydziale Rzeźby, Kierunek Intermedia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W latach 2010-2017 wykładowczyni na Wydziale Rzeźby i Intermediów. Realizuje prace z zakresu rzeźby, instalacji, fotografii, wideo. W swoich wczesnych pracach wykorzystywała między innymi symbole religijne. Problem silnej tradycji katolickiej panującej w Polsce łączyła z męską dominacją w społeczeństwie. Poruszała także tematy tożsamości, seksualności oraz stereotypowych ról kobiet i mężczyzn. Obecnie interesują ją zagadnienia relacji społecznych i politycznych w kontekście przemocy. Realizuje projekty badawcze dotyczące miejsc pamięci, śladów pamięci/zapomnienia oraz historii.

Tomasz Gabiś – publicysta „postkonserwatywny”, tłumacz z języka niemieckiego, promotor idei Imperium Europaeum, samookreślający się ideowo jako „manarchista” (hybryda powstała z słów „monarchista” i „anarchista”). Określany niekiedy jako „enfant terrible polskiej prawicy”. W latach 80. XX wieku działał w opozycji konserwatywno-liberalnej. Czynnie uczestniczył w redagowaniu i wydawaniu wydawnictw drugiego obiegu. W maju 1985 r. aresztowany przez SB i skazany za wydawanie i rozpowszechnianie bez wymaganych zezwoleń czasopism na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata. W 1987 r. był jednym z sygnatariuszy aktu założycielskiego Ruchu Polityki Realnej, później przekształconego w UPR. Działał w tej partii do połowy lat 90. W latach 1991-2004 był redaktorem naczelnym pisma „Stańczyk”. Członek honorowy Organizacji Monarchistów Polskich i Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego. Autor książki „Gry imperialne” (2008), która w 2009 roku została nominowana do Nagrody im. Józefa Mackiewicza. Stały współpracownik pism „Arcana” i „Opcja na Prawo”.

Andrzej Leder – filozof kultury. Kieruje Zespołem Filozofii Kultury w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Autor książek: Przemiana mitów, czyli życie w epoce schyłku. Zbiór esejów (1997), Nieświadomość jako pustka (2001), Nauka Freuda w epoce Sein und Zeit (2007) oraz Rysa na tafli (2016). Za książkę Prześniona rewolucja (2014) był nominowany do Nagrody Literackiej "Nike" oraz nagrody historycznej im. Kazimierza Moczarskiego. Współpracownik Instytutu Studiów Zaawansowanych Krytyki Politycznej.

 

Kadr z filmu "Pruskie noce"