Ridikjul, czyli kpina, śmieszność, hańba.

Elegie o stanie świata i o tym, co jest jego hańbą. Tamara Bołdak-Janowska mówi, że to jej pożegnanie z poezją. Później będzie już tylko filozofia.

4 listopada w sali pod Amfiteatrem, o godz. 18 Ridikjul – tylko poezja i niepokój. Kobieta, która mówi.

Ty się z tej pogody, z przyrody tak nie ciesz, mówi córka,

młodsza o dwadzieścia, mówię ci – mówi (telefonicznie),

niebawem będzie głód, ja wiem, wszyscy wiedzą.

Głodni będą wszyscy.

Wiedza

Tamara Bołdak-Janowska – prozaiczka, poetka, eseistka, tłumaczka z języka białoruskiego i rosyjskiego. Autorka licznych książek i tomów poetyckich, m.in. Ta opowieść jest po prostu za szybka, któż ją wytrzymaOpowiadań naiwnych czy Rytmów polskich i niepolskich, Tfu! Z ludźmi! ; Bycie i lu!. Finalistka Nagrody Nike za prozę Rzeczy uprzyjemniające. Utopia (2010). Jeden z najbardziej charakterystycznych głosów na mapie polskiej literatury; twórczość pełna doświadczeń granicznych, obcości i wykluczenia.

POEZJĘ CZYTA SIĘ W PONIEDZIAŁEK: RIDIKJUL BOŁDAK-JANOWSKA