wstęp
wolny

Informacja Kulturalna
ul. Dąbrowszczaków 3
(wejście od ul. Mrongowiusza)
tel.: (89) 522 13 70

facebook wydrukuj zgłoś błąd

Tradycyjna muzyka regionu janowsko-biłgorajskiego i Roztocza Zachodniego, w której przenikają się tradycje polskie, ukraińskie, tatarskie, żydowskie i wołoskie. Z okazji zimowych kanikuł spichlerzową potańcówkę dedykujemy najmłodszym – zapraszamy wszystkich, ale w szczególności rodziny z dziećmi.

Rodzinna kapela kontynuująca bogate, muzyczne tradycje regionu janowskiego i Roztocza Zachodniego. Są samoukami grającymi ze słuchu i w zgodzie z lokalnym stylem. Grają do tańca i posłuchu na rodzinnych uroczystościach jak i wielkich koncertach i festiwalach. Muzykują na sukach, skrzypcach, basach i bębnie. Lider kapeli Zbigniew Butryn, przez wiele lat grywał w sławnej nie tylko na okolicę, ale również i w Polsce, Kapeli Dudków ze Zdziłowic. W latach 90. XX w. podjął się rekonstrukcji suki biłgorajskiej oraz odtworzenia sposobu gry na niej. Poprzez różnorodne działania edukacyjne i upowszechnieniowe (m.in. Festiwal „Na rozstajnych drogach” https://www.youtube.com/watch?v=oLj4uymEVZM) muzykanci od lat podejmują próby ożywienia i wprowadzenia na nowo suki do praktyki muzycznej. Od 2007 roku prowadzą Szkołę Suki Biłgorajskiej, w której wraz z najstarszymi muzykantami uczą dzieci i młodzież grać na ludowych instrumentach muzycznych, poznając dawny lokalny styl gry. W 2019 roku w konkursie Narodowego Centrum Kultury „Odkryj swój skarb” Szkoła Suki Biłgorajskiej została wybrana najciekawszą inicjatywę lokalną w Polsce.

Oprócz ludowych ballad, kołysanek, pieśni sierocych czy dziadowskich, repertuar kapeli Butrynów stanowią także „ordynackie nuty” czyli siarczyste oberki, krowiarze, podróżniaki i skoczne polki, zasłyszane od najznakomitszych wiejskich muzykantów z okolic Janowa Lubelskiego.

W 2012 roku kapela wydała płytę „Na rozstajnych drogach”, która jest owocem jej dotychczasowych poszukiwań i współpracy z muzykantami i śpiewakami regionu. Wydawnictwo otrzymało III nagrodę w konkursie Polskiego Radia na „Fonogram Źródeł 2012". W roku 2016 kapela zajęła II miejsce w 50. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, a w roku 2018 otrzymała nagrodę główną „Złote Basy” podczas XXV Konkursu Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „Powiślaki” w Maciejowicach.

Zbigniew Butryn – tata (suka, oktawki, basetla)
Krzysztof Butryn – syn (suka, skrzypce)
Marta Graban-Butryn – synowa (śpiew, bębenek obręczowy)
Piotr Deptuła – sąsiad (skrzypce sekund)

NASZE STRONY
Więcej na naszej stronie https://www.sukabilgorajska.pl/kapela-butrynow

https://www.facebook.com/KapelaButrynow

www.festiwal.sukabilgorajska.pl

www.sukabilgorajska.pl

https://www.youtube.com/user/sukabilgorajska