Filmowa odpowiedź na memiczne przeciwstawianie sobie dwóch wielkich indywiduów: Mickiewicza i Słowackiego. Chwila ostatecznego rozrachunku między poetami przy wspólnej partii szachów.

O filmie:

Do rodzinnego Krzemieńca przybywa Juliusz Słowacki. Pragnie odwiedzić tam swoją matkę. Salomeę. Nadchodzi chwila ostatecznego rozrachunku z przeszłością, która w głównej mierze przybiera postać Adama Mickiewicza. Będzie to czas wzajemnych oskarżeń, krytyki i wspomnień czasów minionych.

Twórcy o sobie:

Odwieczne a zarazem już memiczne, ciągłe przeciwstawianie sobie tych dwóch wielkich indywiduuów: Mickiewicza i Słowackiego oraz wyzywające spojrzenie pomnikowego Adama, rzucana na nas, ilekroć zmierzaliśmy małym parkiem na lekcje, bądź czmychaliśmy w przerwie za winkiel, ściskając kurczowo paczkę fajek, spowodowały ogromną chęć zbadania tego ile w tym nierozwiązanym konflikcie prawdy? I czy rzeczywiście nierozwiązanym? Czy Juliusz vs Adam to nie tylko pusty frazes naszej wyobraźni? Gdzie reszta wieszczów? Jaką odegrali w tym rolę? Czy Słowacki rzeczywiście lubił wacki? To jedne z wielu pytań, które wtedy jako uczniowie zacnego ILO i członkowie teatralnej grupy Faux Pas sobie zadawaliśmy. Tak zaczęła się nasza przygoda z ich historią, która rozrastała się z czasem i stawała się coraz bardziej naszą historią, historią Polski. I tak trwa to do dziś, kiedy już jako absolwenci liceum im. Mickiewicza i studenci, rozrzuceni po całym kraju, zgodnie doszliśmy do wniosku, że o Mickiewiczu i Słowackim można nakręcić co najmniej przygodowo-sensacyjno-komediową trylogię. To właśnie chcemy zrobić, dziwiąc się dlaczego nikt się jeszcze tego nie podjął. Może ciągle patrzymy na nich przez pryzmat patosu, mitu, a nie potrafimy zobaczyć w nich ludzi, których życie było taki intensywne, iż można powiedzieć, że żyli za milijony! „Wojna figur” jest swoistym preludium, jedynie prologiem, mającym stworzyć nam bazę wypadową do poznawania tych fascynujących i czasem niewiarygodnych zdarzeń!

Plan wydarzeń:

• recytacja Słowacki, Mickiewicz
  • prof. Maria Ankudowicz w  prelekcji na temat historii Mickiewicz-Towiański
  • wywiad z Adamem Mickiewiczem
  • pokaz filmowy - Wojna Figur
  • informacja o  przyszłych projektach
  • posłowie prof. Marii Ankudowicz