wstęp
wolny

Informacja Kulturalna
ul. Dąbrowszczaków 3
(wejście od ul. Mrongowiusza)
tel.: (89) 522 13 70

facebook wydrukuj zgłoś błąd

O tym, jak walczono o Matkę Ziemię w PRL-u i z jakimi problemami mierzymy się w III RP, będą rozmawiać Metys (artzin „Szelest”, Oficyna Wydawnicza Bractwa Trojka) i Mateusz Flont (Zinelibrary.pl)

Mateusz Flont - prasoznawca i dziennikarz zajmujący się badaniem języka i historii prasy alternatywnej, subkultur i ruchu anarchistycznego w Polsce (od 1978 roku). Od 2010 r. współtworzy projekt wirtualnej biblioteki zinów (www.zinelibrary.pl). W latach 2003-2008 aktywnie uczestniczył w tworzeniu sceny muzycznej w Lidzbarku Warmińskim; grał na gitarze elektrycznej w zespołach punkowych, hardcorowych i metalowych, organizował koncerty. Studiował dziennikarstwo i lingwistykę, doktoryzuje się z nauk o mediach. 

Sebastian Czernik (ZINOTEKA) to gość w średnim wieku, żona, dzieci, kot, pies i dom, to oczywiście podstawa. Co do tego? Jeszcze tylko pasja zbierania zinów, która wypełnia niewielkie luki w dobowym harmonogramie. Pasja z różnym natężeniem uprawiana od roku 1991, czyli lat już całkiem sporo. Trochę tych zinów się zatem uzbierało, bo coś ponad 2000 sztuk, no ale jak zawsze w kolekcjonerstwie – to wciąż mało i mało! Od roku 2013 prowadzi wirtualne archiwum zinów ze sceny metal, dostępne w sieci pod adresem www.zinoteka.com.pl. W archiwum publikowane są opisy zinów ukazujących się na przestrzeni lat w Polsce, wraz ze skanami okładek i podstawowymi informacjami o edytorze i profilu działalności. Póki co opisane jest już kilkadziesiąt różnych zinów, ale to wciąż tylko niewielki wycinek prasy niezależnej związanej ze sceną metal. Czy warto? Warto. 

Metys - aktywista ruchów anarchistycznych, pracowniczych i ekologicznych, w które jest zaangażowany od końca lat 80.; wówczas również kolporter opozycyjnej bibuły. Z wykształcenia zecer. Publicysta prasy alternatywnej. W latach 1991-2006 współtworzył artzina „Szelest”, a w 1994 r. założył Oficynę Wydawniczą Bractwa Trojka. Związany z poznańskim skłotem Rozbrat. 


Zin – forma kontrkulturowego aktywizmu. Wyzwania współczesnej alternatywy, od testamentu metalowca po ekologiczny anty-kapitalizm. Wystawa i warsztaty tworzenia zinów i szablonów, nowy numer olsztyńskiej Papierówki, koncerty zespołów Cerber, Janusz Reichel & RHL Ansambl, Pulse Generation, dyskusje.


 Rozkład jazdy ZINFEST:

21.11. (CZ) g. 18:00 – PAPIERÓWKA VOL. 6
22.11. (PT) g. 17:00 – WYSTAWA "DIY OR DIE!"
22.11. (PT) g. 18:00 – DYSKUSJA PT. "TESTAMENT METALOWCA"
22.11. (PT) g. 20:00 – KONCERT ZESPOŁU CERBER
23.11. (SB) g. 15:00 – WARSZTATY "WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE SĄ PORONIONE - KOPIOWANIE MILE WIDZIANE"
23.11. (SB) g. 17:00 – SPOTKANIE Z TWÓRCĄ FANZINA XIDEALNY MOMENTX (VEGAN/STRAIGHT EDGE)
23.11. (SB) g. 18:00 – DYSKUSJA PT. "ARTZINY, LITERATURA I EKOLOGICZNY ANTYKAPITALIZM"
23.11. (SB) g. 20:00 – KONCERT: JANUSZ REICHEL & RHL ANSAMBL, PULSE GENERATION