szczegóły
Informacja Kulturalna
ul. Dąbrowszczaków 3
(wejście od ul. Mrongowiusza)
tel.: (89) 522 13 70

 

facebook wydrukuj zgłoś błąd

Na świeżym powietrzu wszystko smakuje lepiej. Na przykład: kino, nieopodal fontanny „Ryby z dzieckiem”. W tak pięknych okolicznościach przyrody... i niepowtarzalnej... i tak dalej, oferujemy filmową degustację produktów wyszukanych i wysmakowanych, ale zawsze bogatych w wartości odżywcze kinematografii. Bez bileterów, plastiku, popcornu, w gronie rozleżakowanych wieczornie przyjaciół, warto zawiesić oko na obrazach tegorocznego cyklu. Proponujemy filmy o muzyce i biografiach jej wielkich postaci, które wytrącały świat z poczucia gnuśnej oczywistości. Wśród traw i zapachu ziemi – kino! A zaczniemy, bagatela!, od Nicka Cave’a.

20 000 dni na Ziemi
Filmowy portret jednego z najbardziej charyzmatycznych współczesnych twórców, giganta muzy – Nicka Cave'a. Życie miesza się tu ze sztuką, fikcja z prawdą, wzniosłość z prozą. Oryginalna produkcja o inkaustowym królu oryginałów.
 
Opis producenta:
Nick Cave od lat jest jedną z najbardziej fascynujących i enigmatycznych postaci świata muzyki, literatury i filmu. Jego wyjątkowy filmowy portret – „20 000 dni na Ziemi” – czyni go jeszcze bardziej tajemniczym i zmusza nas do odpowiedzi na pytanie, jak wiele dni z naszego życia naprawdę przeżyliśmy? Co zrobiliśmy z danym nam czasem?
 
Dzień numer 20 000 w życiu Nicka Cave’a – od dźwięku budzika wczesnym rankiem do nocnego spaceru wzdłuż plaży po koncercie – zamienia się w niezwykły i fascynujący portret artysty. W swoim filmowym debiucie Jane Pollard i Iain Forsyth łączą fikcję z prawdą, a sprawy publiczne z prywatnymi, by opowiedzieć historię jego życia.
 
W „20 000 dni na Ziemi” widzimy sceny, w których Cave rozmawia z terapeutą o swoim dzieciństwie, albo przegląda zdjęcia z szalonych lat, gdy zaczynała się jego kariera. Materiały z sal prób i studiów nagraniowych przeplatane są wypowiedziami muzyków, którzy z nim pracowali: Blixy Bargelda z The Bad Seeds czy gwiazdy pop Kylie Minogue. Widzimy go także w sytuacjach zupełnie prywatnych, gdy w domu ogląda z dziećmi film lub spotyka się z przyjacielem. Obrazom towarzyszy narracja napisana i czytana przez samego Cave’a, który dzieli się z widzami swoimi poglądami na życie i wprowadza nas w tajniki tworzenia muzyki przy okazji nagrywania płyty „Push the Sky Away”.
 
Tytuł oryginalny: 20,000 Days on Earth
Reżyser: Iain Forsyth, Jane Pollard
Występują: Nick Cave, Warren Ellis, Kylie Minogue, Blixa Bargeld
Kraj produkcji: Wlk. Brytania
Rok produkcji: 2014
Data premiery: 31 października 2014
Data premiery DVD: 24 kwietnia 2015
Język oryginalny: angielski
Gatunek: dokumentalny, muzyczny
Czas trwania: 95 min.
Dystrybucja: Gutek Film
 
Źródło: https://gutekfilm.pl/film/20-000-dni-na-ziemi/
 

KINO PLENEROWE: 20 000 DNI NA ZIEMI