Wstęp wolny.

szczegóły

Zestaw prac, które zaprezentujemy na wystawie składa się z kilku podtematów powstałych w reakcji na panoszenie się myśliwych w lasach i niszczenie środowiska w imię subiektywnej, cynicznej interpretacji cytatu z biblii, który nasi politycy chętnie przytaczali: „czyńcie sobie ziemie poddaną" – choć była to jedynie przykrywka do pazerności i rozpasania.

Tak powstała instalacja „Las po Szyszce". Są to czarne kolumny z płótna, na którym naszyte są znaki z drobnych materiałów, głównie kości. Na inna instalacje składa się szereg pudelek po cygarach z symbolami, które odzwierciedlają stosunek człowiek-przyroda.Do tej grupy należy tez cykl „masek", czyli miniaturowych pudełek, w których rybie szczęki zestawione są z portretami polityków. Całości dopełniałyby mobile wiszące pt. „Druga skóra”. To koszulki ze zlutowanych drucików, na których zawieszone są takie elementy jak kości czy plastikowe żołnierzyki. Wszystko to zawiera sporo ironii, ale tez skłania do refleksji i szacunku do najmniejszych istot żywych, którym autorka stawia swoiste ołtarze.

MARIA MILEWICZ-BRAUER
Urodzona w Olsztynie, studiowała w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Porzuciła czynne uprawianie sportu dla doskonalenia się w różnych technikach plastycznych. Pasjonowała ją ceramika, tkactwo i filc. Zafascynowana światem teatru stworzyła cykl marionetek, później były małe formy rzeźbiarskie oraz obiekty. Poszukuje ciągle nowych, niekonwencjonalnych form wyrazu, odkrywa dla siebie nowe techniki. Mieszka i tworzy w Niemczech. Swoje obiekty tworzy z gotowych elementów znalezionych na zapomnianych strychach i w piwnicach, na brzegach rzek i morza, w szufladach gdzie każdy gromadzi różne przedmioty które mogą się kiedyś przydać. Powstającym obiektom nadaje drugie życie i za każdym razem udowadnia, że sztukę można robić ze wszystkiego.

MARIA MILEWICZ-BRAUER: BOXES