Wstęp wolny.

szczegóły

Quantum Trio to polsko-chilijska mozaika z pogranicza jazzu, awangardy, muzyki klasycznej i progresywnej. Śmiałe eksperymenty improwizacyjne i międzykulturowa hipnoza dźwiękami rozpiętymi od subtelności ciszy po szaleństwo zgiełku.

Quantum Trio – polsko-chilijskie trio założone w 2012 r. w Rotterdamie. Nazwa nieprzypadkowa, wyraźnie rezonująca w kompozycjach grupy. Pierwiastki składowe, nierozłączne i równorzędne: Michał Jan Ciesielski (saksofony), Kamil Zawiślak (fortepian), Luis Mora Matus (perkusja).Quantum Trio narodziło się z przyjaźni, młodzieńczych marzeń i muzycznych poszukiwań. Jego członkowie poznali się w konserwatorium Codarts Rotterdam – University for the Arts – uczelni, na której spotyka się muzyka pochodząca z różnych stron świata i różnych kultur. To m.in. ta różnorodność i otwartość, jak też świetni wykładowcy, przyciągają tam studentów z różnych stron świata. Tam też trójka muzyków zaczęła spotykać się i improwizować, by w końcu w 2012 roku założyć zespół. Mimo funkcjonowania na odległość – między Rotterdamem a Gdańskiem, zespół wytrzymał próbę czasu i od lat gra w niezmiennym składzie. Było i jest to możliwe nie tylko dzięki determinacji muzyków, ale przede wszystkim przyjaźni, która od początku była spajającym grupę fundamentem. To ona jest nieustannym pretekstem do tego, by się spotykać i wspólnie twórczo spędzać czas.

Quantum Trio na tle innych zespołów wyróżnia też skład instrumentalny. Jazzowe trio bez basu nadal jest zjawiskiem rzadkim. Jest to też swego rodzaju wyzwanie jeśli chodzi o role poszczególnych muzyków, jak i formę tworzonych kompozycji.

A nazwa? Odnosi się do teorii mechaniki kwantowej i jest zespolona zarówno z muzyką, jak i pozamuzycznymi fascynacjami członków zespołu. Mechanika kwantowa to dosyć świeża i ciągle ewoluująca dziedzina nauki, przez co tak bardzo inspirująca. Jest też dziedziną, której zasadą jest nieoznaczoność i to, że nie da się jej w pełni opisać, przynajmniej językiem nauki, który znamy dzisiaj.

Muzyka zespołu meandruje między jazzem, awangardą, muzyką klasyczną i współczesną, czerpiąc równocześnie z muzyki popularnej i progresywnej. Potrafi balansować na granicy ciszy, jak też uderzyć z punkową energią. Członkowie zespołu swobodnie żonglują rolami – drapieżny saksofon, kojący fortepian i hipnotyzująca perkusja to tylko jeden z możliwych scenariuszy, który podlega dynamicznym zmianom. Muzycy świetnie czują się w swobodnych improwizacjach, jednak ich siłą są niebanalne i nieoczywiste kompozycje.

Zespół ma na koncie dwie studyjne płyty: „Gravity” (For-Tune 2015), która uzyskała tytuł „Debiutu Roku 2015” w portalu Polish Jazz oraz podwójny album „Duality: Particles & Waves” doceniony przez publiczność i krytykę nie tylko w Polsce, ale i za granicą. „Quality Studio Live” jest pierwszym albumem, który zespół nagrał na żywo, z publicznością w warszawskim studio Quality. W najbliższym czasie wydana zostanie trzecia płyta zespołu pt. „Red Fog”, która ukaże się nakładem włoskiego wydawnictwa Emme Record Label. W grudniu 2017 roku zespół zdobył Grand Prix na festiwalu Jazz Juniors.

Quantum Trio powstało nie tylko z połączenia różnych osobowości, ale przede wszystkim z bogatych i bardzo różnych doświadczeń muzycznych. Jego członkowie pozostawiają sobie swobodę w eksperymentowaniu ze wszelką muzyką, która ich inspiruje. Takich zainteresowań mają wiele, co można zaobserwować przyglądając się ich działalności poza triem.

STARÓWKA MUZYCZNE SERCE OLSZTYNA
Wiadomo, Stare Miasto to wizytówka stolicy Warmii. Dlatego bez skrupułów odbieramy je świątyniom pieniądza, przywracając należny sercu Olsztyna kulturowy puls. W lipcu i sierpniu, cyklem cotygodniowych koncertów na Scenie Staromiejskiej dajemy najszlachetniejszy z możliwych pretekst, aby dać się zagarnąć (ponad)lokalnej, muzycznej fieście: od bluesa, przez rock po szanty. Bezpretensjonalna atmosfera, energetyczne kapele. Wieczór na mieście to wieczór na Starym Mieście!

Projekt realizowany ze środków finansowych Gminy Olsztyn w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

STARÓWKA MUZYCZNE SERCE OLSZTYNA: QUANTUM TRIO