Wstęp wolny.

szczegóły

Inauguracja XLI Olsztyńskich Koncertów Organowych im. Feliksa Nowowiejskiego. Występ Ireneusza Wyrwy poświęcony twórczości Feliksa Nowowiejskiego – światowej sławy kompozytora z Warmii, autora m.in. dziewięciu symfonii organowych, patrona Koncertów.

Ireneusz Wyrwa, ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Uczestniczył w szeregu mistrzowskich kursów interpretacji muzyki organowej, które prowadzili m.in.: Marie-Claire Alain, Guy Bovet, Lorenzo Ghielmi, Martin Haselböck, André Isoir, Ton Koopman, Jon Laukvik, Ludger Lohmann, Herbert Wulf, Jean-Claude Zehnder oraz Wolfgang Zerer. Jest laureatem dwóch ogólnopolskich konkursów organowych: we Wrocławiu (I nagroda, 1994) oraz w Rumi (II nagroda, 1996). W roku 2000 zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. Jako solista i kameralista prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą, występuje z towarzyszeniem renomowanych orkiestr symfonicznych, a jego dorobek artystyczny uzupełniają produkcje płytowe oraz nagrania archiwalne dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

W latach 1999-2013 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, a od 2013 roku jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zasiada w jury konkursów organowych, jest zapraszany z wykładami gościnnymi i referatami, publikuje teksty naukowe i popularnonaukowe, prowadzi seminaria i kursy wykonawcze, a także działa jako organizator życia muzycznego oraz rzeczoznawca w zakresie historycznego i współczesnego budownictwa organowego.

Program:
Feliks Nowowiejski (1877-1947)
Pochód do katedry. Marsz uroczysty op. 8 nr 3
Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847)
Preludium i fuga G-dur op. 37 nr 2
Feliks Nowowiejski
Méditation
Felix Mendelssohn Bartholdy
Preludium d-moll MWV W2 (1820)
Andante D-dur MWV W6 (1823)
Preludium i fuga c-moll op. 37 nr 1
Feliks Nowowiejski