szczegóły

Nowy dyrektor artystyczny Festiwalu, Jarosław Tarnawski na organach i Andrzej Kulka na trąbce w koncercie poświęconym Petrowi Ebenowi w 90. rocznicę urodzin kompozytora

Jarosław Tarnawski jest absolwentem wyższych uczelni muzycznych w Poznaniu (prof. Elżbieta Karolak), Katowicach (prof. Julian Gembalski), Lubece (prof. Arvid Gast) oraz Detmold (prof. Martin Sander) - studia solistyczne Konzertexamen. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w klasie organów Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Jest laureatem licznych nagród na konkursach organowych, m.in. na Międzynarodowym Konkursie im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu, Międzynarodowym Konkursie Organowym w Brnie, Międzynarodowym Konkursie Organowym “Westfalen-Lippe” w Bochum, Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Kurta Bosslera w Heidelbergu, Międzynarodowym Konkursie Organowym “Schramberger Eberhard Friedrich Walcker Preis 2012”. Jako wykonawca gościł na najważniejszych festiwalach organowych w Polsce (Kamień Pomorski, Leżajsk, Olsztyn, Pasłęk, Kazimierz) oraz poza jej granicami.

Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dwukrotnie), jak również niemieckiej fundacji Possehl-Stiftung. W roku 2015 został wyróżniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Jego wychowankowie – studenci klasy organów Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego mają na swoim koncie liczne nagrody na konkursach organowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

Andrzej Kulka to trębacz - solista, kameralista, pedagog. W roku 2004 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. R. Grynia, a studia podyplomowe z gry na trąbce barokowej w klasie prof. Johana Plietza w 2007 roku. Andrzej chcąc rozwijać swoje umiejętności w zakresie wykonawstwa muzycznego i pedagogiki uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak: prof. Markus Würsch (Szwajcaria), prof. James Thompson (USA), prof. Johann Plietzsch (Niemcy), prof. Igor Cecocho, prof. Gabriele Cassone (Włochy), prof. Gabor Boldoczki (Węgry), prof. Manfred Bockschweiger (Niemcy), prof. Jan Broda (Czechy), prof. Adomas Kontautas (Litwa), prof. Aki Valimaki (Finlandia). Od stycznia 2007 roku jest zatrudniony na stanowisku pierwszego trębacza w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Prowadzi również klasę młodych trębaczy w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Dzięki odpowiedniemu podejściu pedagogicznemu i nowatorskim metodom, Jego uczniowie odnoszą sukcesy na ogólnopolskich konkursach.

Andrzej prowadzi ożywioną działalność koncertową. Brał udział jako solista i kameralista w wielu festiwalach muzycznych, m. in w: Festiwalu Muzycznym w Grossräschen, Pałuckiej Wiośnie Muzycznej, Muzycznym Lecie w Otwockim Pałacu, czy Festiwalu Organowym Św. Anny w Warszawie. Występował w wielu prestiżowych miejscach prezentując muzykę polską i światową, jak choćby wiele zabytkowych zamków i pałaców w kraju, a także Parlament Europejski, czy Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Andrzej nie stroni od ciekawych projektów i dalekich podróży. Dwukrotnie odbył trzytygodniowe tournée koncertowe po największych miastach w Chinach. Brał również udział w koncercie z okazji Kanonizacji Jana Pawła II ze światowej sławy tenorem Placido Domingo. W kwietniu 2016 roku zagrał uroczysty koncert z Teatrem Muzycznym w Poznaniu na Enea Stadionie, podczas którego wykonany został musical „Jesus Christ Superstar” dla ponad 35 tysięcy widzów. Jego wielkie zamiłowanie do muzyki w dużym stopniu zainicjowało powstanie zespołu MasterBrass.

🎵 Program koncertu
- Contrapunctus I
- Contrapunctus II
Petr Eben – Okna:
- I. Modre Okno (Niebieskie Okno)
- Contrapunctus III
- Contrapunctus IV
Petr Eben – Okna:
- II. Zelene Okno (Zielone Okno)
- Contrapunctus XI
Petr Eben – Okna:
- III. Cervene Okno (Czerwone Okno)