bilety

szczegóły

shannonband.com
facebook.com/shannonbandpoland

Zespół Shannon powstał w 1994 roku, założył go Marcin Rumiński. Grupa wielokrotnie zmieniała postać, by na początku nowego tysiąclecia uplasować się na stałe w czołówce profesjonalnych, polskich reprezentantów muzyki celtyckiej, rozpoznawalnych w wielu krajach Europy i świata. Wraz z formacją Elphin od 2002 roku muzycy współtworzyli „Dublin Dancers” – jedno z pierwszych irlandzkich show tanecznych w Polsce. Na koncie mają również współpracę ze Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Grzegorzem Turnauem czy Szamanem z Tuvy – Gendosem, uczestnictwo w „Jazz Campingu – Kalatówki” i liczne występy na międzynarodowych festiwalach muzyki world i celtyckiej. Łączenie tych dźwięków z rockiem, jazzem czy popem od lat stanowi charakterystyczną cechę stylu Shannon, który, choć modyfikowany, zawsze brzmi rozpoznawalnie. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki stałemu prowadzeniu zespołu przez lidera Marcina Rumińskiego, który, prócz nieustannie rozwijanej umiejętności gry na irlandzkich whistlach i mandolinie, od lat przykuwa uwagę słuchaczy rzadko wykorzystywaną w tym nurcie umiejętnością śpiewu alikwotowego (Tuva, Mongolia).

W czasie koncertu wystąpią:
Shannon (w składzie: Marcin Rumiński, Maria Rumińska, Patrycja Napierała, Oisin Dillon - Irlandia, Marcin Drabi, Jacek Fedkowicz)
• GOŚCIE: Damien Doherty (Irlandia, taniec), Eamonn Galldubh (Irlandia, uilleann pipes), Siard de Jong (Holandia, skrzypce)

Mistrz celtyckiej ceremonii: Piotr Sikorski

***

Damien Doherty rozpoczął naukę tańca w wieku 4 lat, kontynuując tym samym tradycję rodzinną, jego babcia Ita Cadwell była gwiazdą tradycyjnego tańca irlandzkiego.
Tańcząc w wielu zespołach sięgnął po najwyższe trofea w Irlandii oraz na arenie międzynarodowej, aby ostatecznie znaleźć się w gronie 4 najbardziej utalentowanych tancerzy irlandzkich.
W 1998 roku Damien został zaproszony do współpracy przez mistrza i legendę tańca irlandzkiego Michaela Flatleya i wkrótce po tym został solistą najsłynniejszego, irlandzkiego, tanecznego show „Lord of the Dance”. Najważniejsze przedstawienia, w których wziął udział to "Feet of Flames" i "Celtic Tiger“. Z czasem Damien zaczął wywierać coraz większy wpływ na kształt i układy taneczne zespołu.
Po latach spędzonych w „Lord of the Dance” dołączył do drugiego najważniejszego show „Riverdance” i to tam postanowił związać się z tańcem już na zawsze – rozpoczął studia na wydziale sztuki w O'Shea School of Irish Dancing Dublin. Dostrzegł okazję do wykorzystania zgłębionych stylów tanecznych, co zaowocowało w 2010 roku powstaniem bardzo innowacyjnego programu, The Cotton Club Dublin, który zdobył aprobatę międzynarodowych wykonawców tańca tradycyjnego i współczesnego.
W swojej karierze tańczył i występował w wielu programach telewizyjnych oraz dla wielu znanych osobistości w ponad 40 krajach na 5 kontynentach. M.in. podczas obchodów 300-lecia Petersburga, na Balu Charytatywnym w Monako przed księciem Albertem, w Pałacu Kremlowskim w Moskwie przed prezydentem Władimirem Putinem, przed Jej Królewską Mością Królową Elżbietę II, a także w Aras An Uachtarain przed Prezydentem Mary McAleesem.

Eamonn Galldubh zaczął grać tradycyjną muzykę irlandzką w wieku ośmiu lat specjalizując sięw uilleann pipes, fletach i saksofonach.
Występował w ponad czterdziestu krajach na pięciu kontynentach, od Kremla po scenę ustawioną przed piramidami w Gizie.
Éamonn koncertował i nagrywał z artystami takimi jak Clannad, Moya Brennan, Cara Dillon, Riverdance, Damien Dempsey, Ragús, Niamh Ní Charra, Celtic Woman, Hazel O Connor, Lorcán Mac Mathuna, Kila, Tarab, Jiggy, Dúlra, Druid Theatre i RTE Concert Orchestra.

Siard de Jong jest muzykiem urodzonym w Holandii. Gra na skrzypcach, altówce, mandolinie, buzuki, fletach niskich i saksofonie sopranowym.
Z muzyką związany od najmłodszych lat - zaczynał od banjo tenorowego, żeby ostatecznie w wieku 14 lat poświęcić się wirtuozyjnej grze na skrzypcach.
Wkrótce potem zaczął występować w klubach ludowych, na festiwalach i podczas niezliczonych sesji w barach i pubach całej Europy, Stanów Zjednoczonych i Australii.
W swojej karierze współpracował z najwyśmienitszymi muzykami, m.in: Mike Hanrahan, Ronnie Drew, Sonny Condell, Keith Donald, Finbar Furey, Francie Conway, Sean Harkness, Chris Jones, Danny Guinan, Ailbe Grace, Kieran Fahy, Benny Jolink.

SHANNON: 25 LAT