wstęp
wolny

Informacja Kulturalna
ul. Dąbrowszczaków 3
(wejście od ul. Mrongowiusza)
tel.: (89) 522 13 70
infokamienica@mok.olsztyn.pl

facebook wydrukuj zgłoś błąd

Skomplikowane dzieje Olsztyna, miasta zbyt polskiego dla Niemców i zbyt niemieckiego dla Rosjan, z początkiem 1945 roku raz jeszcze dokonały gwałtownego zwrotu. W mroźne, styczniowe dni Armia Czerwona zdobyła ówczesny Allenstein, niszcząc wg szacunków niemal 40% jego zabudowy. Dwa miesiące później administrację nad tymi terenami przejął Jakub Prawin, Pełnomocnik Rządu na Okręg Warmińsko-Mazurski. Historia olsztyńskiej tożsamości po raz kolejny zaczęła pisać się na nowo.

Z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej MOK Olsztyn przygotował wyjątkowe słuchowisko: „Olsztyn 1945-2020: Czytanie powojennego miasta”. Prawdziwe życie powojennego Olsztyna – codzienności rozpiętej od grozy rabunków i gwałtów, po prozę przydziałów mieszkaniowych i niedoborów chleba – przybliżą Państwu związani z miastem dziennikarze: Joanna Wilengowska, Robert Lesiński, Ewa Zdrojkowska, Piotr Szauer, Norbert Kaczan, Maciej Nowakowski, Marek Barański i Agnieszka Lipczyńska.

Kanwą słuchowiska staną się teksty źródłowe z epoki: oficjalne komunikaty, raporty, obwieszczenia, protokoły i in. Pisma te zostały skrupulatnie zgromadzone w opublikowanej niedawno przez Instytut Północny pracy Konrada Bączka, Roberta Syrwida i Ryszarda Tomkiewicza „Olsztyn w dokumentach. Rok 1945. Źródła do powojennych dziejów miasta”. O szczególnym charakterze słuchowiska przesądza również udział w nim bezpośredniego, naocznego świadka tamtych dni, który zgodził się podzielić swoimi wspomnieniami z tamtych niełatwych czasów.

Ze względu na obszerną treść słuchowiska, podzieliliśmy je na trzy części. Opublikujemy je w trzy kolejne piątki:
👉 Część pierwsza: piątek, 8 maja, godz. 17:00
👉 Część druga: piątek, 15 maja, godz. 16:00
👉 Część trzecia: piątek, 22 maja, godz. 16:00

Słuchowisko zostanie opublikowane na profilu FB MOK, a także na stronie i kanale Youtube.