wstęp
wolny

Informacja Kulturalna
ul. Dąbrowszczaków 3
(wejście od ul. Mrongowiusza)
tel.: (89) 522 13 70
infokamienica@mok.olsztyn.pl

facebook wydrukuj zgłoś błąd

Arkadiusz Bialic – organy

Arkadiusz Bialic - studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie organów prof. Józefa Serafina w 2000 roku oraz w Hochschule für Musik we Freiburgu pod kierunkiem prof. Zsigmonda Száthmary – wybitnego wirtuoza i kompozytora, absolwenta klas kompozycji György Ligetiego i Karlheinza Stockhausena. W tym czasie uczestniczył także w licznych kursach mistrzowskich w zakresie wykonawstwa historycznego prowadzonych przez Marie-Clair Alain, Guy Boveta, Oliviera Latry, Jona Laukvika, Ludgera Lohmana, Daniela Rotha, Davida Titteringtona, Zsigmonda Száthmary oraz Haralda Vogela. 
W roku 2001 rozpoczął studia solistyczne w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem u prof. Daniela Rotha, które ukończył dyplomem Konzertexamen-Orgel w 2003 roku jako stypendysta fundacji Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD) oraz Alfred-Toepfer Stifftung.  Arkadiusz Bialic jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych, w tym m.in. III. nagrody na Schweizer Orgelwettbewerb w 1998 roku, II. nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Jana Pieterszoona Sweelincka w Gdańsku w 2000 roku. Dwa lata później, jako pierwszy Polak w historii, został laureatem Międzynarodowego Konkursu Organowego Grand Prix de Chartres we Francji, co otworzyło przed nim drogę do międzynarodowej karieowej.  W ramach działalności koncertowej występował na wielu renomowanych festiwalach w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie i Włoszech oraz na większości znaczących festiwali organowych w Polsce. Koncertował z towarzyszeniem wielu orkiestr i chórów, w tym Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR), Orkiestr Filharmonii Krakowskiej, Łódzkiej, Ostrawskiej, Warmińsko-Mazurskiej oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej (OAB). W swoim dorobku ma także szereg prawykonań utworów współczesnych, takich jak Wziemięwzięcie na orkiestrę symfoniczną i organy Wojciecha Widłaka, które wykonał z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej podczas koncertu inaugurującego 51. Międzynarodowy Festiwal Warszawska Jesień w 2008 roku. Wśród licznych nagrań dla polskiego i słowackiego radia oraz nagrań płytowych szczególne miejsce zajmują oratorium Quo Vadis op.30 Feliksa Nowowiejskiego z udziałem Aleksandry Kurzak, Rafała Siwka, Sebastiana Szumskiego, Artura Rucińskiego, Górecki Chamber Choir oraz Orkiestry Symfonicznej Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego (DUX, 2017) oraz pierwsze polskie nagranie arcydzieła Oliviera Messiaena La Nativité du Seigneur (DUX, 2019).
Obok działalności artystycznej Arkadiusz Bialic jest adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie. Udziela się także jako juror konkursów organowych, prowadzi gościnne wykłady i kursy mistrzowskie z zakresu wykonawstwa organowego oraz historii i budowy organów. Od 2014 jest prezesem Fundacji Ars Organi im. Bronisława Rutkowskiego, a także konsultantem w dziedzinie budownictwa organowego i dyrektorem artystycznym najstarszego festiwalu muzycznego Krakowa Dni Muzyki Organowej w Krakowie. 

Program:
Johann Sebastian Bach
Toccata, Adagio i Fuga C-dur BWV 564

Olivier Messiaen
Z cyklu La Nativité du Seigneur (1935)
-Les Enfants de Dieu                                
-Les Anges                                     
-Dieu parmi nous                                                
Johann Sebastian Bach 
Fantazja i fuga g-moll BWV 542        
 

PROGRAM XLII OLSZTYŃSKICH KONCERTÓW ORGANOWYCH:

  • 5 lipca: Koncert Inauguracyjny. Agnieszka Tarnawska (organy) + Magdalena Tokajuk (sopran)
  • 12 lipca: Andrzej Szadejko (organy) + Paweł Hulisz (trąbka)
  • 19 lipca: Michał Kocot (organy)
  • 26 lipca: Adam Sadowski (organy) + Marta Jezierska (altówka)
  • 2 sierpnia: Arkadiusz Bialic (organy)
  • 9 sierpnia: Łukasz Mosur (organy) + Aleksandra Mańkowska (saksofon)
  • 15 sierpnia: Koncert Debiutów. Marcin Kucharczyk (organy)
  • 16 sierpnia: Jan Mroczek (organy)
  • 23 sierpnia: Koncert Improwizacji Filmowej. Filip Presseisen (organy)
  • 30 sierpnia: Jarosław Tarnawski (organy) i Partes (Męski Kameralny Zespół Śpiewu Cerkiewnego)

Wszystkie koncerty tradycyjnie odbędą się w Bazylice konkatedralnej św. Jakuba przy ul. Staszica 5 o godz. 20:00.

Podczas wydarzenia obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.