wstęp
wolny (warsztaty na zapisy)

zapisy@mok.olsztyn.pl

Informacja Kulturalna
ul. Dąbrowszczaków 3
(wejście od ul. Mrongowiusza)
tel.: (89) 522 13 70
infokamienica@mok.olsztyn.pl

facebook wydrukuj zgłoś błąd

Miejski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na TROPY, czyli pierwszy festiwal literatury podróżniczej dedykowany dzieciom i młodzieży!

Och, to przecież jasne jak słońce! Książka jest witaminą i parostatkiem wyobraźni, czułym kompasem, najwierniejszym kumplem każdej wyprawy. Na co więc czekać?... Ruszamy!

Przemierzymy prawdziwe krainy i te za horyzontem nieistniejących oceanów. Oddamy się szalonym eskapadom, odkryjemy dzikie lądy i zwrócimy się ku światom najbliższym, jak powieka pobliskiego jeziora i ptasia piosenka dochodząca zza okna. Są one narażone na wiele niebezpieczeństw. Źle traktowana przyroda, zmiany klimatyczne, zanik pamięci o jednej wielkiej rodzinie człowieka, roślin i zwierząt, jaką tworzyliśmy na Ziemi od wieków. Musimy o tym mówić pięknymi, ważnymi słowami – językiem literatury. Przed nami przygoda i podróż, podczas której spotkamy ulubionych autorów i na pewno poznamy równie ciekawych. Przed nami TROPY: literacka wyprawa z marzycielami-podróżnikami!

Poniżej dokładny program TROPÓW, jaki MOK przygotował specjalnie dla was na sobotę 12 września 2020 (program niedzielny znajduje się TUTAJ)

Natalia Uryniuk
10:00 / Zajezdnia trolejbusowa
BALTICARIUM

Wernisaż interaktywnej wystawy
wiek: bez ograniczeń

Nieco Bałtyku nad Łyną? Zajezdnia trolejbusowa zmieni się w wielką łódź podwodną, dzięki której podejrzycie niezwykły i mało znany świat bałtyckich głębin. Filet, rekin, wieloryb to zwierzęta Morza Bałtyckiego. Zdziwieni? Zapraszamy na fascynującą podróż przez morskie głębiny, podwodne pustynie, nadbałtyckie kraje, wyspy i baśnie. W Balticarium wszystko to będzie można obejrzeć, dotknąć, posłuchać, ożywić. Bałtyk jest wciąż istniejącym, choć zagrożonym światem – naszym przyrodniczym i kulturowym dziedzictwem.
Natalia Uryniuk, łączy sztukę z nauką. Kierując się troską o Morze Bałtyckie stworzyła międzynarodowy projekt edukacyjny w 9 językach: Balticarium.com. Jej książki, wystawy i wykłady dookoła świata odmieniają stereotypowe postrzeganie Bałtyku.
W trakcie festiwalu wystawa Balticarium będzie czynna dla zwiedzających do godziny 20:00.
W ramach wystawy multimedialne gry, wizualizacje - podwodny kalejdoskop, a przede wszystkim piękne ilustracje przedstawiające świat bałtyckich głębin - pokazane w niecodzienny sposób.
Wystawę Balticarium będzie można zwiedzać do 29 września br.,  w godzinach otwarcia Zajezdni trolejbusowej: pon.-czw.: 11:00-17:00, pt.: nieczynne, sob.-niedz.: 11:00-18:00.

Natalia Uryniuk
10:30-12:30 / Zajezdnia trolejbusowa
ZRÓBMY SOBIE MORZE

Warsztaty artystyczne – tworzenie akwarium ze zwierzętami Bałtyku
wiek: 7+
zapisy@mok.olsztyn.pl

Wielu plażowiczom, skrytym za parawanami, do głowy nawet nie przychodzi myśl, że w świecie bałtyckiej fauny żyje mnóstwo zjawiskowych, osobliwych stworów. Nierzadko są one barwniejsze niż w Bikini Dolnym u SpongeBoba Kanciastoportego. Poznajcie zatem garnelę „Czarne Oko”, kura diadła, ciernika „Kata” – fana irokeza, kraba wełnistoszczypcego „Azjatę” i zaproście ich do swojego akwarium.

Zosia Frankowska, Jacek Ambrożewski
13:00-14:30 / Zajezdnia trolejbusowa
PLECAK WYOBRAŹNI

Warsztaty z marzeń z ilustratorami książki „Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków”.
wiek: 6-10
zapisy@mok.olsztyn.pl

Rowerem przez pustynię? Kajakiem przez ocean? Z lornetką ku sercu tropikalnego lasu czy na najwyższy szczyt świata? Dokąd wyruszymy i co nas tam spotka? Razem z Zosią Frankowską i Jackiem Ambrożewskim, ilustratorami książki Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków, spakujemy do plecaków wszystko, co potrzebne, żeby wyruszyć w fantastyczną podróż pełną przygód i niespodzianek!

Anna i Krzysztof Kobusowie
15:00-16:30 / Zajezdnia trolejbusowa
ALASKA NA MAZURACH?

Familijne spotkanie, zabawy podróżniczo-literackie oraz tworzenie wielkiej legendy warmińskiej z autorami serii „Podróżowników”.
wiek: 6-12

Wraz z wytrwanymi podróżnikami Anną i Krzysztofem Kobusami dzieci przemierzą Polskę wzdłuż i wszerz, by dotrzeć na Warmię i Mazury. Pokaz i gry podróżnicze pozwolą im odkryć najwęższy dom na świecie (zamieszkały!), wioskę, gdzie jest więcej bocianów niż ludzi oraz zamek, który był... kalendarzem. Uczestnicy spotkania dowiedzą się również, jak zwariowane bywają muzea i pomniki, czy da się zrobić rzeźbę z jednej zapałki i gdzie rośnie Krzywy Las (naprawdę bardzo krzywy). Poznają prawdziwą historię Kopciuszka, miasto krasnali i duchów oraz pechowego alchemika. W odkrywaniu niezwykłych miejsc Warmii pomoże dzieciom książka „Podróżownik. Warmia i Mazury”.

Wojciech Kujawski
16:30-17:30 / Park Centralny, okolice Muzeum Nowoczesności
DAWNO, DAWNO TEMU NAD ŁYNĄ

Spotkanie z autorem książki „Olsztyn. Szlak wędrowny”.
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna
wiek: 7+

Przedwojenny Olsztyn śladami dawnych mieszkańców miasta. Spotkanie autorskie twórcy jednej z najpopularniejszych serii książek o historii i życiu mieszkańców Warmii i Mazur.

Szymon Radzimierski
17:30 -19:00 / Zajezdnia trolejbusowa
MADAGASKAR. KLĄTWA PASIASTEGO LEMURA

Spotkanie z autorem serii „Dziennik łowcy przygód”, reporterem National Geographic Kids.
wiek: 6+

Szymon Radzimierski, odsłoni przed dziećmi sekrety czerwonej wyspy, zabierając je na bliskie spotkanie z płochliwymi lemurami, ściganie wielorybów na rozszalałym morzu i upiorną ceremonię famadihana, czyli rytuał obracania kości. Będzie snuł opowieści o majestatycznych baobabach, suszącej się na słońcu wanilii i opowie, czy można przezwyciężyć czającą się klątwę pasiastego lemura.

20:00-nawet do śniadania / Park Centralny, okolice Muzeum Nowoczesności
BIWAK POD GWIAZDAMI

Historie i legendy z czterech stron nocy i ogniska
zapisy@mok.olsztyn.pl

 

Zapraszamy dzieci wraz z dorosłymi opiekunami na rodzinny Biwak pod gwiazdami w Parku Centralnym. Biwak rozpoczniemy o godz. 19.30 od wspólnego przygotowania obozowiska z zespołem Decathlon Olsztyn, który zapewni uczestnikom najlepsze namioty  oraz zaprezentuje ciekawy sprzęt turystyczny. Oczywiście w trakcie biwaku nie może zabraknąć ogniska, a przy ognisku - nocnych opowieści ziemi i mitów świata, które w ramach TROPÓW będą snuć opowiadacze ze Studni O.
Liczba miejsc biwakowych jest ograniczona, dlatego już teraz rezerwujcie u nas namioty:

  • 8 os. – 1 szt.
  • 6 os. – 1 szt.
  • 5 os. – 2 szt.
  • 4 os. – 6 szt.
  • 3 os. – 1 szt.
  • 2 os. – 8 szt.

Uczestnicy biwaku powinni zaopatrzyć się we własne śpiwory oraz karimaty; na uczestników biwaku będzie czekała ciepła herbata i sprzęt ogniskowy, teren biwaku będzie oświetlony oraz zabezpieczony w toalety.

Grupa Studnia O.
20:30-23:00 / Park Centralny, okolice Muzeum Nowoczesności
OPOWIEŚCI ZIEMI I MITY ŚWIATA

Nocne widowisko narracyjne, czyli muzyka, uczta i pasjonujący opowiadacze.
Wiek: 7+

Ludzie od zawsze zbierali się, by posłuchać opowieści. Młodzi i starzy, dziadkowie i dzieci. Razem się śmiali, razem płakali, czerpiąc z opowiadanych historii mądrość i wspólnie celebrowaną przyjemność. Zapraszamy do udziału w takim wydarzeniu. Posłuchamy historii rdzennych kultur, z różnych stron globu. Opowiadać one będą o Ziemi – naszej wspólnej matce. Podróż rozpoczniemy od Australii, gdzie do dzisiaj Aborygeni, najstarszy lud świata, przekazują historię z czasu Wielkiego Snu, mit początku wszystkich żywych istot. Z Australii przeniesiemy się do Afryki, do Nigerii, do czasów, gdy Niebo było blisko Ziemi, a na świecie panowała zasada równowagi „bierz, ile potrzebujesz, nie więcej”. Następnie podążymy do Indii, gdzie w samym sercu pustyni – dzięki odwadze pewnej dziewczyny, Amrity Devi, i jej matki – rośnie prastary las. Następnie na skrzydłach wyobraźni przeniesiemy się na stepy Kazachstanu, pośród których rozrasta się magiczny ogród. Wpadniemy również do Europy – odwiedzimy zielone wzgórza Walii i Irlandii, spotykając elfy, wróżki i trolle.
Widowisko dla dzieci od siedmiu lat i dorosłych. Opowieściom towarzyszy muzyka grana na etnicznych instrumentach.
Opowiadają: Beata Frankowska, Jarek Kaczmarek (Stowarzyszenie Opowiadaczy Grupa Studnia O.: www.studnia.org, www.festiwalopowiadania.pl)
Muzyka: Gwidon Cybulski (
ngoni, balafon, djembe; didgeridoo, harmonijka ustna, gitara)

DODATKOWO
przez cały czas trwania Festiwalu, na terenie Parku Centralnego (okolice Zajezdni trolejbusowej) czekają na was:
Przez Śródziemie do Stumilowego Lasu – wielkoformatowe mapy fikcyjnych światów
Mobilna biblioteka Kłobooka – (10:00-18:00) strefa wolnego czytania i animacji z MBP, wypożyczalnia książek pod chmurką
Zaparkowani – (10:00-21:00) foodtrucki (na wygłodniałych podróżników przez dwa dni festiwalu w parku czekają: Tandoor Shama, RyBus i Pajda)
Stoisko Książnicy Polskiej (10:00-19:00), która zapewni bogatą ofertę książek dla dzieci i młodzieży, w tym wspaniałe wydawnictwa autorów – gości festiwalu

We wrześniu wszystkie tropy prowadzą do Olsztyna na spotkanie z najlepszą polską literaturą podróżniczą dla dzieci. Zapraszamy!

Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach jest bezpłatny.

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: zapisy@mok.olsztyn.pl

Podczas wydarzeń festiwalowych obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Sponsorem Festiwalu Literatury Podróżniczej dla Dzieci i Młodzieży TROPY jest:
💰 MPEC - Dobra Energia Olsztyna

Partnerzy Festiwalu Literatury Podróżniczej dla Dzieci i Młodzieży TROPY:
❤️ Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie
❤️ Slavic Monsters
❤️ Fundacja Szansa dla Niewidomych
❤️ Decathlon Olsztyn
❤️ Książnica Polska

Patronat medialny nad TROPAMI objęli:
👏 Gazeta Olsztyńska
👏 Gazeta Wyborcza Olsztyn
👏 Meloradio
👏 Radio Olsztyn
👏 Radio UWM FM