wstęp
wolnywolny (warsztaty na zapisy)

zapisy@mok.olsztyn.pl

Informacja Kulturalna
ul. Dąbrowszczaków 3
(wejście od ul. Mrongowiusza)
tel.: (89) 522 13 70
infokamienica@mok.olsztyn.pl

facebook wydrukuj zgłoś błąd

Miejski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na TROPY, czyli pierwszy festiwal literatury podróżniczej dedykowany dzieciom i młodzieży!

Och, to przecież jasne jak słońce! Książka jest witaminą i parostatkiem wyobraźni, czułym kompasem, najwierniejszym kumplem każdej wyprawy. Na co więc czekać?... Ruszamy!

Przemierzymy prawdziwe krainy i te za horyzontem nieistniejących oceanów. Oddamy się szalonym eskapadom, odkryjemy dzikie lądy i zwrócimy się ku światom najbliższym, jak powieka pobliskiego jeziora i ptasia piosenka dochodząca zza okna. Są one narażone na wiele niebezpieczeństw. Źle traktowana przyroda, zmiany klimatyczne, zanik pamięci o jednej wielkiej rodzinie człowieka, roślin i zwierząt, jaką tworzyliśmy na Ziemi od wieków. Musimy o tym mówić pięknymi, ważnymi słowami – językiem literatury. Przed nami przygoda i podróż, podczas której spotkamy ulubionych autorów i na pewno poznamy równie ciekawych. Przed nami TROPY: literacka wyprawa z marzycielami-podróżnikami!

Poniżej dokładny program TROPÓW, jaki MOK przygotował specjalnie dla was na niedzielę 13 września 2020 (program sobotni znajduje się TUTAJ)

Stanisław Łubieński
9:00-10:30 / Park Centralny
TROPOWNIK – PORANEK PTAKÓW

Rodzinny spacer ornitologiczny z autorem „12 srok za ogon”.
wiek: 7+
zapisy@mok.olsztyn.pl

 

Zabierzemy was na wyprawę w centrum miasta, tropiąc jego dzikich, lotnych mieszkańców. Kto żyje w koronach parkowych drzew lub na ulicznej latarni? Jak wygląda miasto oczami zwierząt? Może otoczone budynkami ulice to wielkie wąwozy, którymi płyną strumienie jezdni? Dachy bloków to wierzchołki gór, na których nieprzerwanie wieje wiatr? A parki to zaciszne doliny, w których można wypocząć i wychować bezpiecznie potomstwo? Olsztyn zamieszkuje jeden gatunek człowieka, ale mnóstwo gatunków istot. Dzikie życie tętni w każdym parku. Przewodnikiem po miejskiej dżungli będzie wytrawny tropiciel i miłośnik ptaków – Stanisław Łubieński.
https://www.dzikaochota.com/about-2/

Agata Loth-Ignaciuk, Rozala Bisek-Szladowska
10:00-12:00 / Park Centralny, okolice Zajezdni trolejbusowej
WSZYSCY JEDZĄ NALEŚNIKI

Gra terenowa i warsztaty kulinarne z autorkami książki „Wszyscy jedzą naleśniki”
wiek: 5-12
Gra terenowa: zapisy@mok.olsztyn.pl

Na całym świecie ludzie smażą placki z mąki i wody na rozgrzanej blasze. Czasami dodają jajko, mleko lub drożdże. Nazywają je różnie w swoich językach, doprawiają na słono, ostro lub słodko. Te placki to naleśniki, pankejki, serawi, bliny, tortille i wiele innych. Podczas gry terenowej i warsztatów dowiecie się, jak przygotować pyszne naleśniki, kiedy wysiać ziarna na mąkę, czy łatwo jest wydoić krowę oraz skąd się bierze masło? Poznacie przepisy i zwyczaje kulinarne z całego świata i przekonacie się, że WSZYSCY JEDZĄ NALEŚNIKI.

10:00-13:00 / Park Centralny, okolice Muzeum Nowoczesności
PAŃSTWA-MIASTA BŁĘKITNEJ PLANETY

* Gry i zabawy podwórkowe wirującego globusa. Czy zmierzyliście się kiedyś z Buką, którą każdy z nas ma w sobie? Próbowaliście zapamiętać listę zakupów układając piosenkę jak dzieci z Bullerbyn? A może macie ochotę zagrać w ulubioną grę francuskiego Mikołajka? Podczas podróżniczej zabawy spotkamy bohaterów książek z różnych stron świata, a efektem naszych zmagań będą laury mistrzów książkowych podróży, czy odznaki znawców literackich wycieczek. Wyruszcie z nami na wycieczkę po wersach i stronach. Zabawa dla rodzin z dziećmi - grupy od dwóch do sześciu osób.
* Slavic Monsters – misja w Parku.  Pobierz grę mobilną Slavic Monsters (dostępna na telefony z systemem Android) i wyrusz na poszukiwania słowiańskiego demona. Co 30 minut będzie czekała nagroda dla osoby, która zdoła go pochwycić. Link do aplikacji https://play.google.com/store/apps/details?id=com.SlavicMonsters.SlavicMonsters Kłobuk będzie pojawiał się co 30 minut w losowym zakątku parku. Aby wyprzedzić innych graczy i poznać jego lokalizację rozglądaj się za zielonymi piórami. Im więcej piór, tym bliżej jest kłobuk!
* Olsztyn-Ułan-Ude – finał akcji "Pocztówka dla rodaka" – nagraj wraz z nami festiwalowe pozdrowienia dla rówieśników z krańców kontynentu. Podróżnik Karol Fryta, który w zeszłym roku odbył autostopową podróż przez całą Rosję i dotarł aż na dalekie krańce Syberii, powrócił jako wysłannik TROPÓW do ludzi, których wtedy spotkał, by zachęcić dzieci i młodzież do nawiązania kontaktów z rówieśnikami z Olsztyna, wzajemnego zobaczenia się i poznania. Akcja pierwotnie mająca odbyć się we współpracy ze szkołami, z uwagi na covid przybrała formę krótkich pozdrowień ze swojego miejsca na ziemi, mini-reportażu ze swojej codzienności. Nie rzadko są to wzruszające historie potomków polskich zesłańców, tęsknota i chęć poznania rodzimego kraju, ale przede wszystkim to dziecięca otwartość i serdeczność spotkania. Przyłącz się i nagraj pozdrowienia z Olsztyna dla rówieśników z małych wsi jak Żanaszar i wielkich metropolii – jak  Jekaterynburg.
* Podróże Guliwera – klasykę literatury podróżniczej czyta aktor – Tomasz Czaplarski.
* Zero waste – Bank Żywności.

Natalia Uryniuk
12:30-14:30 / Zajezdnia trolejbusowa
POKOLENIE NONPLASTIC

Warsztaty artystyczne z tworzenia proekologicznych t-shirtów przeciwko mikroplastikowi.
wiek: 10+
zapisy@mok.olsztyn.pl

Tomasz Samojlik
15:00-16:30 / Zajezdnia trolejbusowa
JAK STWORZYĆ GENIALNEGO BOHATERA, URATOWAĆ ŚWIAT I NIE SPÓŹNIĆ SIĘ NA KOLACJĘ

Warsztaty komiksowe z autorem „Ryjówki przeznaczenia” i „Żubra Pompika”.
wiek: 6-13
zapisy@mok.olsztyn.pl

Podczas warsztatów uczestnicy pod bacznym okiem prowadzącego stworzą własnych bohaterów komiksowych, stawiając pierwsze kroki w świecie komiksów. Wspólne tworzenie bohatera będzie okazją do przekazania młodym adeptom rysunkowej opowieści jej podstawowych reguł, w tym najbardziej zaskakującej: nie trzeba być doskonałym rysownikiem, by tworzyć wspaniałe komiksy!

Michał Rusinek
17:30 -19:30 / Zajezdnia trolejbusowa
MIKMAK W KAIRZE

Co wspólnego ma indyk z Indianami? Kim są mikmaki w cynkach chodzący po ulicach Szczecina? Autor „Kefiru w Kairze” zabierze dzieci daleko, daleko za rubieże słów i regionów.
wiek: bez ograniczeń

Barwne i zabawne opowieści Michała Rusinka to najlepszy literacki przewodnik po tajemnicach geografii i języka. Z autorem Kefiru w Kairze poznamy więc niecodzienne oblicze miast świata,  ale i słowa o szemranej przeszłości, które przekraczają granice. Dowiemy się, czy każdy w Chartumie umie balsamować mumie i co wspólnego ma indyk z Indianami. Czy traktory istniały w starożytności i co łączy jasiek z Jasiem? Wprost z wielkiego świata zajrzymy również w różne regiony Polski, gdzie jak się okaże – jest równie egzotycznie! MIKMAKI w CYNKACH chodzą bowiem po ulicach Szczecina, w Grudziądzu dzieci robią SZNEKI, a Lubawa pełna jest wesołych FOFELKÓW.
Bez względu na to, ile masz lat, już czas, byś zacząć zwiedzać świat.

Krakowski Teatr Uliczny „Scena Kalejdoskop”
20:00-21:00 / Park Centralny, okolice Muzeum Nowoczesności
KAMIENNY

Spektakl familijny osnuty wokół bieszczadzkich legend i zapomnianych bajań.
wiek: bez ograniczeń

Historia miłości młodzieńca i pięknej Dobromiły, porwanej przez strasznego ducha lasów i bagien – Biesa – osadzona w pejzażu bieszczadzkich legend i zapomnianych już bajań. Zakochany chłopak szuka utraconej miłości, lecz aby ją odnaleźć, musi zmierzyć się z mocami i bohaterami, których napotka na swojej drodze - Peresłesnykiem, Czadami, Mawką czy jadowitymi Żmijami.
Wraz z „Kamiennym” wkroczymy do magicznej krainy gór Bieszczadów – regionu, w którym niezwykłe legendy i tajemnicze wierzenia przeplatają się z rzeczywistością iście bajkowych krajobrazów. To jednak nie tylko legendy przyczyniły się do powstania opowieści, inspiracją był przede wszystkim człowiek, który w zetknięciu z nimi przejawia najróżniejsze, często skrajne emocje. Podczas gdy jedne zmuszają go do działania, inne pozbawiają sił. „Kamienny” to widowisko familijne przygotowane z dużym rozmachem choreograficznym i kostiumowym.
http://teatruliczny.com/STONE/OPISSTONE.pdf


DODATKOWO
przez cały czas trwania Festiwalu, na terenie Parku Centralnego (okolice Zajezdni trolejbusowej) czekają na was:
Przez Śródziemie do Stumilowego Lasu – wielkoformatowe mapy fikcyjnych światów
Mobilna biblioteka Kłobooka – (10:00-18:00) strefa wolnego czytania i animacji z MBP, wypożyczalnia książek pod chmurką
Zaparkowani – (10:00-21:00) foodtrucki (na wygłodniałych podróżników przez dwa dni festiwalu w parku czekają ZAPARKOWANI: Tandoor Shama, RyBus i Pajda)
Stoisko Książnicy Polskiej (10:00-19:00), która zapewni bogatą ofertę książek dla dzieci i młodzieży, w tym wspaniałe wydawnictwa autorów – gości festiwaluwalu

We wrześniu wszystkie tropy prowadzą do Olsztyna na spotkanie z najlepszą polską literaturą podróżniczą dla dzieci. Zapraszamy!

Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach jest bezpłatny.

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: zapisy@mok.olsztyn.pl

Podczas wydarzeń festiwalowych obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Sponsorem Festiwalu Literatury Podróżniczej dla Dzieci i Młodzieży TROPY jest:
💰 MPEC - Dobra Energia Olsztyna

Partnerzy Festiwalu Literatury Podróżniczej dla Dzieci i Młodzieży TROPY:
❤️ Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie
❤️ Slavic Monsters
❤️ Fundacja Szansa dla Niewidomych
❤️ Decathlon Olsztyn
❤️ Książnica Polska

Patronat medialny nad TROPAMI objęli:
👏 Gazeta Olsztyńska
👏 Gazeta Wyborcza Olsztyn
👏 Meloradio
👏 Radio Olsztyn
👏 Radio UWM FM