infokamienica@mok.olsztyn.pl

(zmiana lokalizacji)

Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu Filmowy Spichlerz. Tym razem pokażemy wam film „Safari” z 2016, w reżyserii Ulricha Seidla.

Ulrich Seidl zabiera nas na krwawą i zmuszającą do refleksji wycieczkę do Afryki. Bohaterami „Safari” są austriaccy myśliwi, którzy korzystają z afrykańskich uroków. Zderzenie „cywilizacji” i „dzikości” jest w ujęciu Seidla przewrotne, bo cywilizacja naznaczona jest bezmyślnością, okrucieństwem i brakiem szacunku do przyrody, która traktowana jest w kategoriach trofeum do zdobycia. „Nie mówię zabić, tylko położyć. To brzmi ładniej” – wyjaśnia jedna z polujących kobiet. Pokazując bezlitosne prawa polowania, Seidl mówi o czymś znacznie więcej – o rasizmie, klasizmie i fascynacji przemocą.

Po filmie odbędzie się  dyskusja z udziałem Aleksandry Kozuń z Inicjatywy Dzikie KarpatyWarmińskiego Ruch Antyłowiecki oraz Natalii Twerd z Animal Rebellion Polska. Spróbujemy refleksje Seidla przenieść na polski grunt. Bo nie łudźmy się – nie jest prawdą, że „takie rzeczy” dzieją się wyłącznie gdzieś bardzo daleko i zupełnie nas nie dotyczą.

UWAGA: Spotkanie wyłącznie dla widzów dorosłych. W czasie wydarzenia obowiązują przepisy dotyczące zasłaniania nosa i ust oraz zachowania dystansu społecznego

Natalia Twerd – aktywistka działająca w obszarach ochrony zwierząt, antyfaszyzmu i praw człowieka. Od 15 lat zajmuje się obroną zwierząt działając w wielu ruchach prozwierzęcych, m.in Warszawski Ruch Antyłowiecki. Założycielka i jedna z koordynatorek Animal Rebellion w Polsce. Studiowała filozofię na Université Paris IV Sorbonne. Prywatnie ma siostrę Sheeshę (pies) i gołębia nazywanego Dziobak lub Bastek.

Aleksandra Kozuń – działaczka na rzecz ochrony przyrody, zaangażowana w ochronę lasów i ruch antyłowiecki. Związana z Inicjatywą Dzikie Karpaty i Warmińskim Ruchem Antyłowieckim. Od 10 roku życia wegetarianka, od 4 lat – weganka i freeganka. Propagatorka kuchni wegańskiej oraz idei redystrybucji dóbr – jedzenia i ubrań. Z wykształcenia jest graficzką, zawodowo zajmuje się fotografią. W działaniach na rzecz ochrony przyrody wspiera ją przygarnięta ze schroniska w Tomarynach Else – również aktywistka.

Filmowy Spichlerz: Safari
15 października (czwartek) 18:00-21:00