wstęp
wolny

Informacja Kulturalna
ul. Dąbrowszczaków 3
(wejście od ul. Mrongowiusza)
tel.: (89) 522 13 70
infokamienica@mok.olsztyn.pl

facebook wydrukuj zgłoś błąd

Jedzenie, alkohol, spędzanie wolnego czasu - to tylko niektóre przykłady tego, w jaki sposób kultura i zwyczaje klasy średniej dyscyplinują klasę ludową. Nie trzeba czytać Pierre’a Bourdieu, żeby wiedzieć na czym to polega. Wszyscy przecież pamiętamy sceny z filmów, w których „prostaczkowie” uczą się jeść ślimaki, trzymać pałeczki i posługiwać „nożem i widelcem”. Klasowy wymiar jedzenia nie jest oczywiście nowym tematem, ale dziś nabrał nowego sensu. Czy podlewane przez kapitalizm i media (czyli kapitalizm) oraz media społecznościowe (czyli kapitalizm) jedzeniowe mody są nowymi sposobami kontroli społecznej? Czy pod pozorem troski o zdrowie nie odbywa się właśnie sąd nad biednymi, ciężko pracującymi, grubymi, niemodnymi?

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie z Magdaleną Okraską: Nie jesteś tym, co jesz. Porozmawiamy o jedzeniu, pracy, ciele, winie i karze.

"Focaccia"
Tortilla, tarta, focaccia.
Jak zawsze dowiaduję się o nowym daniu
od tych, co jedzą je codziennie
od kilku pokoleń. Mój Boże,
focaccia to podstawa!
Świeży rozmaryn! Dlaczego tak długo
mówili o wszystkim, tylko nie o tym?
Chcieli ją mieć tylko dla siebie?
Ktoś ich kochał? Samochód
miał basowy wdech?
Dzieciaki mleczaki jak kły?
Dlaczego właśnie dzisiaj
mają usta pełne focacci
i grzmią, wymachując sztućcami?
Czy coś się stało?
Dominik Bielicki, "Pawilony"

Magdalena Okraska - nauczycielka, etnografka, działaczka społeczna. Zwykła dziewczyna z prowincji. Od kilkunastu lat działa dla dobra wspólnego w stowarzyszeniach i związkach zawodowych, wspiera strajki. Mieszka w Zawierciu.

„Instagramowe profile warszawskich lokali puchną od zdjęć włoskich czy francuskich śniadań, którym często towarzyszy kieliszek wina musującego. Modny koktajl mimosa o ósmej czy dziesiątej rano? Proszę bardzo, będzie czas wytrzeźwieć – w wolnych zawodach można spokojnie żonglować godzinami obowiązków. Białe wino do obiadu w restauracji? Nie ma problemu, jeszcze zrobi się kilka fotek i wrzuci do mediów społecznościowych. A teraz odwróćmy sytuację. Kobieta z klasy ludowej pijąca dwa piwa przed południem, bo zmiana w Lidlu zaczyna się od czternastej? Patologia, jak ona może, przecież dzieci to zobaczą. Posprzątałaby w domu, jak jej się nudzi”
Magdalena Okraska

Wydarzenie odbędzie się w obowiązującym reżimie sanitarnym 😷 Liczba miejsc ograniczona

Spotkanie z Magdaleną Okraską
"Nie jesteś tym, co jesz"
29 października (czwartek) / godz. 18:00
Sala kameralna w Kamienicy Naujacka przy ul. Dąbrowszczaków 3
Wstęp wolny

Regulamin imprez organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury


Transmisja ONLINE