infokamienica@mok.olsztyn.pl

Zapraszamy na Miasto Opowieści, czyli dwudniowy festiwal pisarzy związanych z Olsztynem! Specjalnie dla was podjęli się stworzenia lub spisania urban legends, nastawiając ucha i pióra na sekretną mowę Kortowa, ulicy Warmińskiej, Pieczewa i Skandy, Zatorza, Centaurusa i Warmia Towers.

Architektura, urbanistyczny mechanizm ulic, domów, osiedli, obiektów, widzialna, materialna mapa miejsc są ledwie powierzchownym, często znieruchomiałym obrazem miasta. Istnieje jednak jego inne, podskórne i tajemne życie: zanurzone w żywiole opowiadania, w zasłyszanych historiach, w plotkach, bajaniach, w mitomańskich powtórzeniach i zwielokrotnieniach, w okruchach anegdot, które przeobrażają się w rozgadaną legendę, a czasami nawet w miejski mit.

Miasto ma swoje opowieści i przemienia się w kolejnych, zagarniając przeszłość i teraźniejszość, zasłyszane z doświadczonym, realne ze zmyślonym. Tak powstaje tożsamość miasta – antologia opowiadającego się miasta, właściwa tylko dla Olsztyna, niespotykana gdzie indziej.

Budowle, mury i ludzie, fikcja i wspomnienia, imaginarium i historia, czyli czytanie współczesnego miasta. Zapraszamy do Miasta Opowieści – współtworzonego przez mieszkańców i pisarzy!

W programie festiwalu: czytania performatywne, czyli teatralny dialog z tekstami, spotkania autorskie, spacery literackie oraz warsztaty dla dzieci.

24.10 SOBOTA

12:00 Spichlerz
OLSZTYN DZIECI: GDZIE DZIŚ ŻYJĄ DZIKIE STWORY – MITOLOGIA NIEDOKOŃCZONA
Zajęcia graficzne z KRL-em, czyli Karolem Kalinowskim
wiek: 7+
zapisy@mok.olsztyn.pl

13:00, start: ul. Kolejowa, przy głównym wejściu Zatorzanki
KTÓRĘDY DO MIASTA: ZATORZE – POCZĄTEK
Spacer literacki z Władysłąwem Katarzyńskim
Opis spaceru do pobrania

16:00, Zajezdnia trolejbusowa
ŻYWE MIASTO: AUTORZY KSIĄŻEK PIERWSZYCH
Łukasz Staniszewski, Malwina Banach, Rafał Milcewicz
Prowadzenie: Michał Krawiel

17:30, Zajezdnia trolejbusowa
URBAN LEGENDS: SKANDA-PIECZEWO
Mroczne opowieści miejskie i bolesne opowieści rodzinne. Historia jako niezagojona rana
tekst: Kazimierz Brakoniecki, reżyseria: Iwo Iwo Vedral, aktorzy: Małgorzata Rydzyńska, Grzegorz Gromek, muzyka na żywo: Jakub Orłowski, wizualia: Mariola Paulina Żylińska-Jestadt

18:00, Zajezdnia trolejbusowa
OPOWIADAM MIASTO: Spotkanie z Kazimierzem Brakonieckim
Prowadzenie: Beata Szady

19:30, Zajezdnia trolejbusowa
URBAN LEGENDS: SUROWY KORZEŃ
O seksie i mieście, nad którym góruje Centaurus i Warmia Towers, gdzie surowy korzeń dopomina się swoich praw
tekst: Zygmunt Miłoszewski, reżyseria: Iwo Vedral, aktorzy: Małgorzata Rydzyńska, Grzegorz Gromek, muzyka na żywo: Jakub Orłowski, wizualia: Mariola Paulina Żylińska-Jestadt (Wyłącznie dla dorosłych)

20:00, Zajezdnia Trolejbusowa
OPOWIADAM MIASTO: Spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim
Prowadzenie: Daria Bruszewska-Przytuła

Link do wydarzenia MIASTO OPOWIEŚCI (dzień 2)

Od godziny 16:00 wydarzenie będzie transmitowane na Facebook oraz kanale Youtube

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Patronat medialny

Miasto Opowieści
24-25 października

Regulamin imprez organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury