wstęp
wolny

Informacja Kulturalna
ul. Dąbrowszczaków 3
(wejście od ul. Mrongowiusza)
tel.: (89) 522 13 70
infokamienica@mok.olsztyn.pl

facebook wydrukuj zgłoś błąd

LEGENDY WARMIŃSKIE – wernisaż wystawy komiksów autorstwa Jarosława Gacha
Współautorzy serii Marcin Wakar i Edward Cyfus

JAROSŁAW GACH - artysta grafik, rysownik komiksów, regionalista
Urodził się w 1973 r. w Lidzbarku Warmińskim. W tej samej miejscowości ukończył szkołę podstawową, następnie – Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie. Warsztatu rysowania komiksu uczył się pod kierownictwem malarza Tadeusza Piotrowskiego. Przez wiele lat związany był z „Gazetą Olsztyńską”. Współpracował też m.in. z „Krakersem”, wydawnictwem „Zielone Brygady”, „Kayas Ochi”, „Tawacinem”, magazynem „Intercity”. Tworząc z Marcinem Wakarem serię komiksów „Legendy Warmińskie”, przyczynili się do powstania pierwszej na polskim rynku wydawniczym książki w gwarze warmińskiej oraz języku polskim.

Na wystawie zostaną zaprezentowane w całości trzy komiksy z serii Legendy Warmińskie:

Jek chłop labeńdzia za bziołka wzioł = Jak chłop łabędzia za żonę wziął / scenariusz Marcin Wakar, rysunek Jarosław Gach. - Olsztyn : Stowarzyszenie „Wolna Grupa Twórcza”, 2006.
Ło królu i szurku w czepku łurodzónam = O królu i chłopcu w czepku urodzonym / scenariusz Marcin Wakar, rysunek Jarosław Gach ; tł. Edward Cyfus. - Olsztyn : Stowarzyszenie „Wolna Grupa Twórcza”, 2007.
Skónd sia wzióła wyspa Lalka na Łanskam jyziorze = jak powstała wyspa Lalka na jeziorze Łańskim / scenariusz Marcin Wakar, rysunek Jarosław Gach. - Olsztyn : Stowarzyszenie „Warnija”, 2009.

Wystawa potrwa do 30 listopada. Można ją oglądać od wtorku do piątku w godzinach 11:00-18:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 11:00-17:00.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

LEGENDY WARMIŃSKIE – WERNISAŻ WYSTAWY KOMIKSÓW AUTORSTWA JAROSŁAWA GACHA