wolny (zapisy mailowe)

spichlerz@mok.olsztyn.pl

infokamienica@mok.olsztyn.pl

WYDARZENIE ZOSTAJE PRZENIESIONE NA PÓŹNIEJSZY TERMIN

UWAGA! To jest wydarzenie pozytywne!

Od kilku miesięcy na ulicach Mińska, Homla, Witebska, Grodna czy Mohylewa, w kłębach dławiącego gazu i ryku armatek wodnych, wykuwa się wolność. Niezależna Białoruś pisze swą historię tuż przed naszymi oczami. Uważamy, że listopadowa rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to doskonała okazja, by - nawet przy wszystkich kowidowych ograniczeniach - choć w symboliczny sposób wyrazić gest poparcia i solidarności z naszymi białoruskimi przyjaciółmi. Wolnymi Białorusinami, nieustraszenie walczącymi z dyktaturą bezdusznego satrapy.

Serdecznie zapraszamy was na warsztaty haftu inspirowanego białoruską tradycją. Chcemy w twórczy sposób nawiązać do kultury ludowej naszych wschodnich sąsiadów. Na bliskich sercu przedmiotach wspólnie wyhaftujemy przesycone znaczeniami symbole obrazkowe, zaczerpnięte z białoruskich ręczników obrzędowych.

Ręczniki obrzędowe to pięknie zdobione pasy haftowanego płótna, które towarzyszyły Białorusinom od urodzenia do śmierci. Zgodnie z tradycją, pierwszy ręcznik dziecko otrzymywało tuż po narodzinach; była na nim rozpisana haftem jego metryka. Kolejne wersy oznaczające liczby, litery, wyrazy, można było odczytywać, znając ich symbolikę. Ręczniki haftowało się lub zapełniało kolejnymi zakodowanymi ornamentami w ważnych momentach życia: przed zamążpójściem, na weselu czy na pogrzebie. Geometrycznymi wzorami, powtarzanymi w schematycznych motywach, zapisywano na ręczniku historię człowieka oraz przeznaczone mu życzenia: miłości, zdrowia, płodności czy mądrości. Prócz funkcji praktycznej i estetycznej, ręczniki pełniły także funkcje kultowe, oczyszczające, ochronne oraz magiczne.

Symbole obrazkowe na białoruskich ręcznikach obrzędowych kryją tysiące znaczeń. Te, które wybierzemy i wspólnie wyhaftujemy, staną się naszym ukłonem w stronę tradycji i przepięknej sztuki Białorusinów. Gestem szacunku i solidarności w tak trudnym dla nich momencie.

Warsztaty poprowadzi Bosasia, czyli Asia Sekulska – wyjątkowo wrażliwa i utalentowana dusza z Warmii, prawdziwa ekspertka w dziedzinie rękodzieła.

Zapewniamy wszystkie materiały warsztatowe. Prosimy tylko o zabranie na spotkanie ulubionej koszuli, dżinsów, chustki. A może ręcznika? Wyhaftuj dla Białorusi siłę i energię i noś się!

Warsztaty są przeznaczone dla osób od 15 roku życia. Wydarzenie odbędzie się w obowiązującym reżimie sanitarnym. Liczba miejsc jest ograniczona. Wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy spichlerz@mok.olsztyn.pl

Aktualny Regulamin Imprez MOK Olsztyn https://www.mok.olsztyn.pl/regulamin-imprez

Za wolność naszą i waszą. Warsztaty haftu inspirowanego białoruską tradycją
15 listopada (niedziela) / godz. 11:00