infokamienica@mok.olsztyn.pl

Lodówka zapamiętuje zawartość półek, zamawia zakupy przez Internet i płaci twoją kartą kredytową. Waga diagnostyczna poprzez moduł bluetooth – przesyła dane do naszego smartfona, ten łączy się z lodówką. Waga wskazuje, że wzrósł poziom tkanki tłuszczowej. Na kolację będą więc kiełki... I to wszystko za Twoimi plecami. A jeszcze kilkanaście lat temu zdalne sterowania domowym sprzętem AGD za pomocą smartfona wydawałby się fantastyką naukową. Czy smart-lodówka w starciu z użytkownikiem może się okazać HALem 9000? Jak to się stało, że najbardziej wolne w swych założeniach medium oferuje dziś najwięcej mechanizmów zniewolenia? Czy mamy jakiekolwiek szanse w starciu z technologią, czy cokolwiek możemy jeszcze zrobić, czy naprawdę powinniśmy się bać?

Dobrodziejstwa Internetu znamy wszyscy, dlatego-dla równowagi-porozmawiamy o jego „mrocznej stronie". O tym, czy mamy jakiekolwiek szanse w starciu z technologią, czy naprawdę powinniśmy się bać, porozmawiamy z naszymi gośćmi, Magdaleną Szpunar i Jakubem Szamałkiem.

Praca zdalna, platformy streamingowe, scrollowanie serwisów społecznościowych, wirtualny świat wciąga nas i nie chce wypuścić. Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez dostępu do internetu. Siecioholizm staje się coraz bardziej powszechnym zaburzeniem psychicznym. Co poszło nie tak z Internetem? Techniki śledzenia w sieci stają się coraz bardziej inwazyjne i zaczynają obejmować niemalże wszystkie sfery naszego życia prywatnego. Korporacje zbierają dane dotyczące naszych upodobań, zdrowia i relacji międzyludzkich. Co wiedzą o nas koncerny, co my o nich i kto kogo kontroluje? A może to tylko kolejna teoria spiskowa? 👉 https://youtube.com/user/MOKOlsztyn

Magdalena Szpunar, profesor nadzwyczajny, doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie socjologii, specjalizacja: nauki o mediach, medioznawstwo, socjologia internetu, nowe media. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie kieruje Zakładem Nowych Mediów. Autorka ponad 140 publikacji naukowych m.in. monografii: "Kultura algorytmów" (2019),"(Nie)potrzebna wrażliwość" (2018), "Imperializm kulturowy internetu" (2017), "Kultura cyfrowego narcyzmu" (2016), "Nowe-stare medium. Internet między tworzeniem nowych modeli komunikacyjnych a reprodukowaniem schematów komunikowania masowego" (2012), "Społeczne konteksty nowych mediów" (2011).
Więcej na stronie: www.magdalenaszpunar.com

Jakub Szamałek – scenarzysta studia CD Projekt RED (producent serii gier „Wiedźmin”). Autor trylogii kryminalnej o ateńskim detektywie Leocharesie. Za książki z tej serii otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników (2011, „Kiedy Atena odwraca wzrok” i 2016, „Czytanie z kości”). Zaliczony przez fundację Res Publica, Google i Financial Times do grona stu młodych liderów Europy Centralnej i Wschodniej. W 2018 roku opublikował pierwszą część trylogii „Ukryta sieć” o śledztwie Julity Wójcickiej („Cokolwiek wybierzesz”), rok później drugą („Kimkolwiek jesteś”). „Gdziekolwiek spojrzysz” to zwieńczenie docenionej przez czytelników serii. W 2020 roku prawa do ekranizacji serii „Ukryta sieć” kupiła Naima Film, znana m.in. jako producent „Sali samobójców. Hejter” Jana Komasy. Za dystrybucję filmu odpowie gigant na polskim rynku filmowym – Monolith Films.
Więcej na stronie: https://jakubszamalek.pl/