Wyruszcie w świat ze skarpetkami nie do pary!  Podczas spotkania i  warsztatów skarpetkowych z Justyną Bednarek w trakcie festiwalu TROPY, ożywicie własnych nieparzystych bohaterów. Na warsztaty można przynieść własne skarpetki.

W domu Małej Be skarpetki dosłownie znikają w praniu, przez co są nie do pary. Zagłębiając się dalej ich historię, dowiesz się, że zaginione skarpetki wyruszają w szeroki świat przez dziurę, którą odkrywa również hydraulik wezwany na interwencję. Skarpetki wydostają się na wolność i doświadczają wielu ciekawych przygód. Jedne stają się gwiazdami filmowymi i brylują w Hollywood, inne opiekują się myszkami – sierotami, a jeszcze inne zostają detektywami. A z jakimi problemami i przygodami będą mierzyć się wasze tekstylne bohaterki?

Justyna Bednarek – autorka uwielbianej przez dzieci, ale i dorosłych sagi o przygodach skarpetek, romanistka, przez lata pracowała jako dziennikarka i redaktorka. Jej „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” z ilustracjami Daniela de Latour zostały uznane najlepszą książką dziecięcą 2015 roku w konkursie Empiku "Przecinek i Kropka", zdobyły też Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy. Wcześniej zyskały również nominację w konkursie Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY. Jest również autorką "Sprytnych Kun" oraz "Babcochy".

„Pięć sprytnych kun” – również była nominowana w konkursie Książki Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY. Zaraz po kunach do księgarń trafiły bajki muzyczne pt. „W to mi graj”, do których ilustracje zrobił sam mistrz Józef Wilkoń, z czego autorka jest niesłychanie dumna. Kolejna publikacja to „Cuda z mleka. Pankracy i Tatarak na tropie bakterii” – książeczka należąca do słynnej już egmontowskiej serii Czytam sobie. Z kolei do serii Poczytaj ze mną należy „O srebrnej łyżce” – bajka przypowieść, pierwotnie napisana na zamówienie Muzeum Historii Żydów Polskich. W kwietniu 2017 ukazał się drugi tom skarpetkowych przygód: „Nowe przygody skarpetek. (jeszcze bardziej niesamowite)” – pierwszy nakład wysokości 10.000 wybył z magazynu wydawnictwa w ciągu dwóch tygodni.

Justyna Bednarek mieszka na warszawskich Bielanach w małym domku, którego strzeże rozszczekany rudy kundelek. Ma męża fizyka (wspaniałego!) oraz  troje dzieci, które niestety rosną za szybko.

wiek: 6+

DODATKOWO W TRAKCIE FESTIWALU
Przez cały czas trwania Tropów, na terenie Parku Centralnego (okolice Zajezdni trolejbusowej) czekają na was:
◾ KOSMICZNA BIBLIOTEKA KŁOBOOKA (sobota i niedziela, 11:00-19:00) – fantastyka, wszechświat, kosmos, kosmiczne zagadki i quizy dla najmłodszych z Miejską Biblioteką Publiczną. W tym m.in.:
11.09 (sobota)
- 13:00 Solarna robotyka – Konstrukcje solarne z klocków K’ nex. Prowadzenie: Jerzy Strzyż
- 16:00 Dziecióry przyszłości – Jak rozwój technologii i ekspansja kosmosu wpłynie na ludzkie ciało? Otwarte warsztaty graficzne. Powadzenie: Karol Kalinowski
12.09 (niedziela)
- 13:00 i 15:30 Cień Małego Księcia – teatrzyk cieni dla najmłodszych na podstawie „Małego Księcia” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego
◾ LEM-PATIA (sobota i niedziela, 11:00-15:00) – park emocji i doświadczeń
◾ RAKIETA KONSTRUKTORA TRURLA (sobota i niedziela, 15:00-19:00) – Trurl, genialny konstruktor, bohater „Cyberiady” Stanisława Lema, uhonorowany Orderem Wielkiej Sprężyny, twórca wielkich wynalazków, jak Najgłupsza Maszyna Rozumna na Świecie czy Maszyna tworząca wszystko na „n”, wzywa konstruktorów/ konstruktorki marzeń i rakiety!
Czy chcieliście kiedyś zbudować własną rakietę? Z konstruktorem Trurlem wszystko jest możliwe! Otwarte warsztaty, prowadzenie: Ewa Woźniak
◾ Strefa wydawnictw książkowych / Książnica Polska
◾ Food trucki

Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach jest bezpłatny.

Współorganizatorami Festiwalu literatury podróżniczej dla dzieci TROPY są:
❤ Miejska Biblioteka Publiczna
❤ Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne