Jak znaleźć fantastyczne światy i czy mogą one być całkiem podobne do świata naszego? Czy każda babcia może być czarownicą, a historie pełne grozy i niezwykłych tajemnic - opowiadać o świecie nam znanych, ale często skrywanych emocji i problemów?

Marcin Szczygielski jak nikt miesza opowieści o duchach, niepodrabialny humor z horrorem, nieposkromioną wyobraźnię z przenikliwymi metaforami współczesnego świata i problemami młodych.

Marcin Szczygielski – jeden z najważniejszych autorów polskiej literatury młodzieżowej. Pisarz, dziennikarz i grafik. Twórca porywających, dowcipnych powieści fantasy. Jego książka Za niebieskimi drzwiami doczekała się ekranizacji.

Wielokrotnie nagradzany i nominowany do najważniejszych nagród literackich, w tym Książki Roku IBBY za książkę Oczy Michaliny, Serce Neftydy, Teatr Niewidzialnych dzieci.  Laureat Nagrody Dużego Donga za powieść Za niebieskimi drzwiami i Zielonej Gąski za Czarownicę piętro niżej.

Inne nagrody: Omega (Książka Roku IBBY 2010), Czarny Młyn (nagroda Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren 2010) Za niebieskimi drzwiami, („Dziecięcy Bestseller Roku” 2011), Arka Czasu (nagroda Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren 2013), Pomylony narzeczony (Najlepsza Książka Dziecięca Przecinek i Kropka 2019).

DODATKOWO W TRAKCIE FESTIWALU
Przez cały czas trwania Tropów, na terenie Parku Centralnego (okolice Zajezdni trolejbusowej) czekają na was:
◾ KOSMICZNA BIBLIOTEKA KŁOBOOKA (sobota i niedziela, 11:00-19:00) – fantastyka, wszechświat, kosmos, kosmiczne zagadki i quizy dla najmłodszych z Miejską Biblioteką Publiczną. W tym m.in.:
11.09 (sobota)
- 13:00 Solarna robotyka – Konstrukcje solarne z klocków K’ nex. Prowadzenie: Jerzy Strzyż
- 16:00 Dziecióry przyszłości – Jak rozwój technologii i ekspansja kosmosu wpłynie na ludzkie ciało? Otwarte warsztaty graficzne. Powadzenie: Karol Kalinowski
12.09 (niedziela)
- 13:00 i 15:30 Cień Małego Księcia – teatrzyk cieni dla najmłodszych na podstawie „Małego Księcia” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego
◾ LEM-PATIA (sobota i niedziela, 11:00-15:00) – park emocji i doświadczeń
◾ RAKIETA KONSTRUKTORA TRURLA (sobota i niedziela, 15:00-19:00) – Trurl, genialny konstruktor, bohater „Cyberiady” Stanisława Lema, uhonorowany Orderem Wielkiej Sprężyny, twórca wielkich wynalazków, jak Najgłupsza Maszyna Rozumna na Świecie czy Maszyna tworząca wszystko na „n”, wzywa konstruktorów/ konstruktorki marzeń i rakiety!
Czy chcieliście kiedyś zbudować własną rakietę? Z konstruktorem Trurlem wszystko jest możliwe! Otwarte warsztaty, prowadzenie: Ewa Woźniak
◾ Strefa wydawnictw książkowych / Książnica Polska
◾ Food trucki

Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach jest bezpłatny.

Współorganizatorami Festiwalu literatury podróżniczej dla dzieci TROPY są:
❤ Miejska Biblioteka Publiczna
❤ Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne