Szalona wyprawa Toniego i Pieret Halików, tysiące anegdot od Alaski po Australię, czyli familijne spotkanie z reporterem, autorem książek „Tu byłem. Tony Halik”, „Przygoda dzika Toniego Halika”, prowadzenie: Marek Michalski

wiek: 7+

Sto lat temu urodził się chłopiec, który marzył o tym, by zostać Indianinem. W szkole nikt nie traktował jego planów poważnie. Tymczasem wiele lat później dotarł on do Ameryki Południowej i razem z żoną wyruszył w niebezpieczną podróż do serca tropikalnego lasu w Brazylii. Był przekonany, że dotrze do Indian i że stanie się jednym z nich. Czy mu się to udało?

Jeśli marzysz o dalekich wyprawach i zastanawiasz się, czy we współczesnym świecie jest coś jeszcze do odkrycia - dołącz do niezwykłej przygody jednego z najsłynniejszych polskich podróżników!

Mirosław Wlekły - reporter, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Szkoły Reportażu, członek stowarzyszenia reporterów „Rekolektyw”. Autor książek: „Tu byłem. Tony Halik”, „Raban! O Kościele nie z tej Ziemi”,  „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo” oraz książki dla dzieci “Przygoda dzika Toniego Halika”.  Laureat Nagrody Magellana w kategorii “książka reportażowa” (“Tu byłem. Tony Halik”). Nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak oraz czterokrotnie do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

DODATKOWO W TRAKCIE FESTIWALU
Przez cały czas trwania Tropów, na terenie Parku Centralnego (okolice Zajezdni trolejbusowej) czekają na was:
◾ KOSMICZNA BIBLIOTEKA KŁOBOOKA (sobota i niedziela, 11:00-19:00) – fantastyka, wszechświat, kosmos, kosmiczne zagadki i quizy dla najmłodszych z Miejską Biblioteką Publiczną. W tym m.in.:
11.09 (sobota)
- 13:00 Solarna robotyka – Konstrukcje solarne z klocków K’ nex. Prowadzenie: Jerzy Strzyż
- 16:00 Dziecióry przyszłości – Jak rozwój technologii i ekspansja kosmosu wpłynie na ludzkie ciało? Otwarte warsztaty graficzne. Powadzenie: Karol Kalinowski
12.09 (niedziela)
- 13:00 i 15:30 Cień Małego Księcia – teatrzyk cieni dla najmłodszych na podstawie „Małego Księcia” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego
◾ LEM-PATIA (sobota i niedziela, 11:00-15:00) – park emocji i doświadczeń
◾ RAKIETA KONSTRUKTORA TRURLA (sobota i niedziela, 15:00-19:00) – Trurl, genialny konstruktor, bohater „Cyberiady” Stanisława Lema, uhonorowany Orderem Wielkiej Sprężyny, twórca wielkich wynalazków, jak Najgłupsza Maszyna Rozumna na Świecie czy Maszyna tworząca wszystko na „n”, wzywa konstruktorów/ konstruktorki marzeń i rakiety!
Czy chcieliście kiedyś zbudować własną rakietę? Z konstruktorem Trurlem wszystko jest możliwe! Otwarte warsztaty, prowadzenie: Ewa Woźniak
◾ Strefa wydawnictw książkowych / Książnica Polska
◾ Food trucki

Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach jest bezpłatny.

Współorganizatorami Festiwalu literatury podróżniczej dla dzieci TROPY są:
❤ Miejska Biblioteka Publiczna
❤ Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne