Z plecakiem, aparatem, pędzlem, mikroskopem, notatnikiem, a nawet bez żadnych pomocy i gadżetów. Zdecydujcie, którędy powiedzie was opowieść o przyrodnikach w trakcie interaktywnego spotkania z autorem „Wielkich pytań małych ludzi”

wiek: 7+

Co łączy Gretę Thunberg, św. Franciszka, Jane Goodall i Davida Attenborough? Poznajcie niezwykłych ludzi, dla których przyroda stała się przygodą życia.

Muzyk grający na klarnecie z wielorybami, fotografka dzikiej przyrody, ludzie stosujący terapię lasem – wyruszcie wraz z nimi, by przeżyć własną przygodę w świecie przyrody.

Spotkanie z Wojciechem Mikołuszko to zaproszenie do odkrywania świata natury tropem znakomitych przyrodników, naukowców i pasjonatów przyrody i -  odnajdywania własnych ścieżek.

Wojciech Mikołuszko - przyrodnik, dziennikarz naukowy, autor książek dla dzieci. Najczęściej pisze o przyrodzie, w tym o ewolucji, paleontologii i ekologii. Jego artykuły ukazują się w wielu ogólnopolskich gazetach i magazynach. Opublikował dziewięć książek w tym serii „Tato, a dlaczego?”, a także „Wielkie pytania małych ludzi” i „Wielkie eksperymenty dla małych ludzi”, “Wojtek”. Prowadzi też zajęcia popularnonaukowe dla dzieci. Wielokrotnie nagradzany, m.in. trzykrotnie Nagrodą im. Karola Sabatha za najlepszy tekst popularnonaukowy w polskiej prasie. Książka „Wojtek” otrzymała liczne nagrody i nominacje: wyróżnienie graficzne/ilustracje w Konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku (2019), nominację do 4 edycji Nagrody Żółtej Ciżemki za rok 2019 (ilustracje/tekst).

DODATKOWO W TRAKCIE FESTIWALU
Przez cały czas trwania Tropów, na terenie Parku Centralnego (okolice Zajezdni trolejbusowej) czekają na was:
◾ KOSMICZNA BIBLIOTEKA KŁOBOOKA (sobota i niedziela, 11:00-19:00) – fantastyka, wszechświat, kosmos, kosmiczne zagadki i quizy dla najmłodszych z Miejską Biblioteką Publiczną. W tym m.in.:
11.09 (sobota)
- 13:00 Solarna robotyka – Konstrukcje solarne z klocków K’ nex. Prowadzenie: Jerzy Strzyż
- 16:00 Dziecióry przyszłości – Jak rozwój technologii i ekspansja kosmosu wpłynie na ludzkie ciało? Otwarte warsztaty graficzne. Powadzenie: Karol Kalinowski
12.09 (niedziela)
- 13:00 i 15:30 Cień Małego Księcia – teatrzyk cieni dla najmłodszych na podstawie „Małego Księcia” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego
◾ LEM-PATIA (sobota i niedziela, 11:00-15:00) – park emocji i doświadczeń
◾ RAKIETA KONSTRUKTORA TRURLA (sobota i niedziela, 15:00-19:00) – Trurl, genialny konstruktor, bohater „Cyberiady” Stanisława Lema, uhonorowany Orderem Wielkiej Sprężyny, twórca wielkich wynalazków, jak Najgłupsza Maszyna Rozumna na Świecie czy Maszyna tworząca wszystko na „n”, wzywa konstruktorów/ konstruktorki marzeń i rakiety!
Czy chcieliście kiedyś zbudować własną rakietę? Z konstruktorem Trurlem wszystko jest możliwe! Otwarte warsztaty, prowadzenie: Ewa Woźniak
◾ Strefa wydawnictw książkowych / Książnica Polska
◾ Food trucki

Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach jest bezpłatny.

Współorganizatorami Festiwalu literatury podróżniczej dla dzieci TROPY są:
❤ Miejska Biblioteka Publiczna
❤ Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne